Renata Šarjaková, 24. srpen 2007
Plody baobabu jako ovoce
Jsou popsány způsoby využití baobabu v Africe a nastíněny možnosti využití těchto plodů (jejich dřeně) v EU pro výrobu potravin.
 
            Sušená ovocná dřeň baobabu (Adansonia digitata) patří mezi potravinové novinky (novel foods), které mohou být brzo dostupné na evropském trhu. Baobab pochází z oblasti jižní Afriky (Jihoafrická republika, Botswana, Namibie, Mosambik a Zimbabwe), ale je rozšířen téměř po celé Africe. Jeho plody jsou zelené až nahnědlé, tvaru oblého lichoběžníka s delší svislou osou (15 až 20 cm). Obsahuje hebkou bělavou dužinu, práškovitě hrudkovanou. Po rozbití skořápky se z dužiny odstraní semena. Dužina má příjemnou mírně nakyslou chuť. Nakyslost lze snadno zamaskovat sladidly nebo jinými ochucovadly při použití dužiny do nápojů.
Baobabová dřeň má vysokou nutriční hodnotu, protože obsahuje pektiny (24 – 34 g/100 g dřeně), vápník (1100 – 3700 mg/100 g), vitamin C (75 – 499 mg/100 g) a železo (40 – 91 mg/100 g). Kyselost způsobují vedle kyseliny askorbové organické kyseliny, přítomné v dužině, jako jsou kyseliny citronová, vinná, jablečná a jantarová.
Plody baobabu u domorodého obyvatelstva mají široké použití. Využívá se jako sladkost, pro výrobu zmrzliny, pro přípravu osvěžujícího nápoje „gubdi“ (Sudán) smícháním ovocné dřeně se studenou vodou. Tepelně upravená dřeň se využívá ve formě studené omáčky (tatarky). V Senegalu je díky vysokému obsahu vápníku baobabová dřeň součást stravy těhotných žen a dětí.
Plody baobabu nacházejí uplatnění i v tradiční domorodé medicíně. Bylo popsáno jejich použití v léčbě úplavice, jako prostředek proti dehydrataci. Dřeň má i schopnost snižovat zvýšenou teplotu, aniž by snižovala normální tělesnou teplotu.
Dosavadní pokusy na využití baobabové dřeně v Evropě byly ojedinělé. Na počátku dvacátého století se baobabová dřeň používala při pečení čajového pečiva, během první světové látky jako kvasnice při výrobě chleba. Dřeň se stala i součástí výživy sportovců: francouzských cyklistů a italských fotbalistů, v Kanadě se stala součástí kosmetických přípravků. Sušená baobabová dřeň, pokud bude schváleno její použití, najde uplatnění především v ovocných tyčinkách, nápojích a v ovocných kokteilech nebo ledových nápojích ze směsí ovoce a šupinek ledu (smoothies).
            Na evropském trhu se zatím uplatňuje relativně málo nových potravin a exotického ovoce, protože jejich schvalování je velmi nákladný proces. Proto je nutné věnovat pozornost skutečným a právním aspektům schvalovacího řízení a zjednodušit ho, aniž by vzniklo riziko porušení potravní bezpečnosti, ale dosáhlo se výrazného snížení nákladů na schvalovací proces. Pokud bude baobabová sušená dřeň schválena pro trh EU, bude to signál pro další výrobce exotického ovoce z oblasti Jižní Ameriky, Asie a Afriky, aby se pokusili rovněž na evropský trh proniknout, aniž by museli zaplatit miliony liber na schvalovací proces.
 
Zdroj: Ing. Ctibor Perlín, CSc.

Hodnocení => průměr 130
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář