Renata Šarjaková, 12. březen 2014
Speciální rostlinné komodity - TK 11.3.2014

(ovoce, zelenina, chmel, réva, květiny a okrasné rostliny)

 

Speciální rostlinné komodity v ČR tvoří  již méně než 50.000 hektarů a pěstebních ploch, což je asi 1,2 % zemědělské půdy. Podíl speciálních rostlinných komodit na zemědělské půdě je v ČR jedním z nejmenších v klimaticky srovnatelných zemích EU. Trvale klesá výměra těchto komodit, velká část ploch trvalých kultur je přestárlá.  Z českého zemědělství se tak vytrácí pojem diverzifikace zemědělské prvovýroby. Komodity speciální rostlinné výroby se u nás podílejí  6 % na hrubé zemědělské produkci ve stálých cenách. Řada těchto komodit je následně zpracována a tím poskytuje vysokou přidanou hodnotu. Tyto vysoce specializované obory poskytují práci pro téměř 30 tisíc zaměstnanců v prvovýrobě a následně dalších 30 tisíc pracovních míst přímo vázaných na tyto obory v posklizňové úpravě, zpracování, prodeji, agroturistice a dalších službách. Pěstování speciálních rostlinných komodit má v ČR dlouhou tradici a historii. Jedinou plodinou s aktivním saldem zahraničního obchodu je chmel, nicméně jeho plochy výrazně klesají  (za posledních deset let o 26 %). Ostatní komodity speciální rostlinné produkce mají hluboký deficit salda zahraničního obchodu v řádu miliard Korun, jak u čerstvých produktů a výrobků, tak i u zpracovaných.


Sektor speciálních rostlinných komodit je velmi investičně náročný. Náklady na jeden hektar trvalých kultur se dnes pohybují kolem jednoho milionu Korun, u skleníkové produkce pak mnohonásobně více. Výrazné investiční potřeby jsou v oblasti sklizňových technologií, skladování, posklizňové úpravy, zpracování a prodeje. V převážné většině případů nikdo vypěstované produkty speciální rostlinné produkce (na rozdíl od hlavních rostlinných komodit) nevykoupí a je nutné je posklizňově zpracovat, třídit, balit a v řadě případů nabízet maloobchodním řetězcům či přímo spotřebitelům. Producenti těchto komodit tak nejsou jen prvovýrobci, ale zároveň také potravináři. Komodity speciální rostlinné výroby jsou velmi rizikové také z hlediska výkyvů počasí. V posledních obdobích docházelo k velkým škodám krupobitím, pozdním jarním mrazem, povodní nebo naopak suchem. Stabilizovat produkci lze investicemi do technických zařízeních jako jsou kapkové nebo protimrazové závlahy, opěrné konstrukce a protikroupové sítě, netkané textilie a další. To s sebou nese potřebu dalších investičních prostředků.


Plochy, kde se tyto speciální rostlinné komodity pěstují, mají pozitivní agroenvironmentální význam, utvářejí ráz naší krajiny a venkovský i městský prostor.


Koaliční smlouva i Programové prohlášení Vlády dává velkou naději na změnu v zavedené dotační politice ve směru podpory těchto komodit v oblasti udržení produkce, podpory investic i zaměstnanosti na venkově.


JUDr. Tibor Nyitray, prezident  Svazu vinařů ČR
Ing. Jaroslav Zeman, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy
Ing. Bohumil Pázler, předseda Svazu pěstitelů chmele ČR
Ing. Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů ČR
Ing. Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR


Koaliční smlouva a Programové prohlášení Vlády
Výběr z Koaliční smlouvy „Rozvoj zemědělství a venkova“

Připravíme dlouhodobou strategickou vizi rozvoje agrárního sektoru. Postupně chceme dosáhnout potravinové soběstačnosti v základních komoditách, které lze u nás produkovat, a tím vytvořit nová pracovní místa ve venkovském prostoru.

Podpoříme kvalitní domácí výrobce a producenty a zpracování základních zemědělských komodit využitím dotačních programů SZP a PGRLF. Důraz budeme klást na pěstování ovoce, zeleniny a obnovu sektoru živočišné výroby.

Podpoříme nejen produkci výrobců, ale i přímý prodej produktů přímo ke spotřebiteli.

Zachováme nulovou sazbu spotřební daně na tzv. tichá vína.

Naší prioritou bude podpora živočišné výroby a speciálních plodin (ovoce, zelenina, chmel, brambory atd.), která jednoznačně přináší pozitivní efekt především na zaměstnanost na venkově. K této podpoře využijeme následujících nástrojů:

• V rámci prvního pilíře společné zemědělské politiky maximálně využijeme přímé platby k podpoře živočišné výroby a speciálních plodin.

• V rámci agroenvironmentálních programů podpoříme integrovanou produkci ovoce, zeleniny a vína

• Podpoříme dostatečnou finanční alokaci na podporu investic v živočišné výrobě a ve speciálních plodinách v rámci PRV.

Zvýšeným rizikům sucha budeme čelit rozvojem úsporných závlah. Pro zvláště ohrožené oblasti připravíme komplexní programy zlepšení vodního režimu.

 

Výběr z  Programového prohlášení vlády

3.9 Ministerstvo zemědělství
    
Vláda vytvoří podmínky pro zvýšení soběstačnosti České republiky v základních zemědělských komoditách, a to prostřednictvím takového nastavení podmínek v rámci reformované Společné zemědělské politiky a Programu rozvoje venkova, které povede k rozvoji strukturálně vyváženého zemědělství a potravinářství v České republice. Vláda bude zvyšovat konkurenceschopnost českého zemědělství a potravinářství. Posílí a podpoří investice do prvovýroby a následného zpracování, ředevším v oblasti živočišné výroby, ovocnářství, zelinářství a zahradnictví, a to s důrazem na produkci s vyšší přidanou hodnotou a tvorbu nových pracovních míst.


Vláda se zaměří na zvýšení ochrany spotřebitelů a bezpečnosti potravin v České republice prostřednictvím efektivního dozoru nad trhem s potravinami s primárním cílem zamezit klamavým praktikám. Vláda zavede přísná pravidla pro obchodní řetězce, aby došlo ke zlepšení kvality prodávaných potravin a vytvoření většího prostoru pro kvalitní české potraviny. Vláda bude usilovat o zvyšování povědomí spotřebitelů o kvalitativních parametrech produkce, včetně jejího původu.
V oblasti vodního hospodářství bude klíčové zvyšovat ochranu občanů a území před povodně

mi. Vláda proto zajistí další etapy Programu prevence před povodněmi orientované na retenci vody v povodích a bude realizovat protipovodňová opatření především v oblastech, které jsou minimálně chráněny před povodní. Vláda posílí ochranu kvalitní orné půdy a půdního fondu. Vláda učiní kroky ke změně hospodářské politiky Lesů České republiky, s. p., ve prospěch zvýšení zaměstnanosti v jednotlivých regionech a posílení významu drobného a středního lesnického a dřevozpracujícího průmyslu.


Vláda zajistí dokončení rozhodnutí na národní úrovni v rámci Společné zemědělské politiky, a to v souladu se svými programovými cíli a nastavení pravidel pro rozdělování zemědělských dotací v následujícím období 2014–2020. Vláda bude hájit zrovnoprávnění postavení českých zemědělců a potravinářů v rámci Evropské unie a zajistí kontinuitu poskytování národních podpor a znovuzavedení zelené nafty.


zdroj: Agrární komora České republiky »


Hodnocení => průměr 128
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář