- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Burzovní zpravodajství
-
10.04.2013 Import sóji do Číny klesáDovoz sóji do Číny, která je jejím největším importérem, klesnul díky překážkám v logistice, a to hlavně při importu z Brazílie. Dovoz za poslední měsíc byl téměř 3,85 milionů tun, což je o 21% méně než před rokem. Údaje z Generální celní správy ukazují propad za první čtvrtletí o 13%, tedy necelých 11,5 milionů tun. Díky vyššímu objemu dešťových srážek budou muset lodě v brazilských přístavech čekat minimálně 6 týdnů na náklad sóji. Čínský výzkumný ústav odhaduje dubnové dodávky na 4,2 milionů tun, což by byl pokles oproti loňskému roku o 14%.
22.03.2013 Zpoždění nakládky v brazilských přístavech tlačí sóju výše
Sojové boby včera posílily nejvíce za poslední měsíc v důsledku prodlev v nakládce sóji v brazilských přístavech. V nejdůležitějších přístavech v zemi je nyní připraveno k vyplutí 207 lodí s nákladem ve výši 12,4 milionů tun sojových bobů. Před týdnem bylo na lodích čekajících na vyplutí jen 11,7 milionu tun tohoto nákladu. Brazilská úroda sojových bobů je natolik vysoká, že ještě letos překoná tato země v objemu vývozu Spojené Státy, které byly doposud světovou jedničkou. Květnové futures kontrakty na sojové boby včera na chicagské CBOT uzavřely se ziskem 2,1% na ceně 1449 centů za bušl.
18.03.2013 Soja neustala ve zlevňování
S výjimkou pondělí celý zbytek minulého týdne sojové boby jen a pouze oslabovaly. Za vším stojí především zprávy z Brazílie, kde je v letošním roce očekávána rekordní úroda. Objem letošní produkce je očekáván na úrovni 83,5 milionů tun. Takto vysoká čísla by mohla připravit Spojené Státy o dosavadní 1. místo v globální produkci sóji. Nicméně ani USA se, dle odhadů, nenechají zahanbit a letošní produkce bude pravděpodobně vyšší než loňská z důvodu vyšší osazené výměry půdy. Produkce v Brazílii bude nejen vysoká, ale zároveň i její sklizeň je letos zatím rychlejší. Nezávislé zdroje uvádí, že k letošnímu 8.březnu bylo v Brazílii již sklizeno 48% úrody sojových bobů, tedy o 2% více než ve stejné době v loňském roce. V současné době je dokonce prodáno 58% letošní produkce. Květnové sojové boby v pátek na burze CBOT zakončily na ceně 1426 centů za bušl.
14.03.2013 Sója oslabila nejvíce v posledních déle jak dvou týdnech
Největší pokles ceny za poslední více jak 2 týdny zaznamenal v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na sóju. Jednalo se o reakci na známky snižující se poptávky po amerických zásobách a zrychlující sklizně v Brazílii, která by se mohla pro letošní rok stát světovou jedničkou v produkci zmíněné komodity. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství (USDA) bylo v týdnu k 7.březnu v U.S. prověřeno 17,1 miliónů bušlů sóji na export, což je o 58% méně, než bylo v týdnu předešlém a zároveň se jednalo o nejmenší objem od září loňského roku. Podle USDA by měla letošní produkce sóji v Brazílii dosáhnout rekordních 83,5 miliónů metrických tun. Futures na sóju s květnovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší seance o 1,5% na uzavírací cenu 1447 centů za bušl. V poklesu pak zmíněný futures kontrakt pokračuje také v rámci dnešního dne, prozatím o 4,5 centů na 1442,5 centů za bušl.
13.03.2013 Sklizeň sóji v Brazílii nabírá na rychlosti
Největší pokles ceny v posledních téměř dvou týdnech zaznamenal v průběhu včerejšího dne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na sóju. Jednalo se o reakci na zprávy o zrychlující sklizni v Brazílii, kde se očekává rekordní úroda. Podle nezávislých zdrojů bylo k 8.březnu v Brazílii sklizeno 48% sóji, což je o 2% procenta více, než v roce předešlém. Ke stejnému datu bylo prodáno již 58% sóji. Podle poslední zprávy amerického ministerstva zemědělství by mohla letošní sklizeň sóji v Brazílii dosáhnout rekordních 83,5 miliónů metrických tun a mohla by tak Spojené státy připravit o místo světové jedničky v exportu zmíněné komodity. Futures na sóju s květnovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší seance na burze CBOT o 0,7% na uzavírací cenu 1468,75 centů za bušl. Stejným směrem se pak vyvíjí cena zmíněného kontraktu také v rámci dnešního dne, prozatím o 4 centy na 1464,75 centů za bušl.
12.03.2013 Sojové boby lehce oslabily díky rychlejší brazilské sklizni
Podle odhadů by tento rok Brazílie mohla v produkci sojových bobů předstihnout USA. Dle vyjádření společnosti Safras & Mercado je v Brazílii k 8. březnu sklizeno o dvě procenta více než před rokem. Předpokládaný objem produkce pro tento rok se podle amerického Wasde reportu odhaduje na rekordních 83,5 miliónu tun.
07.03.2013 Růst importu sóji v Íránu
Írán, jedna z nejlidnatějších zemí Středního východu, se v poslední době stává významným dovozcem olejnin a to zejména sojových bobů. Íránsky import činil podle organizace The solvent extractor’s association of India za uplynulý rok 745 tisíc tun sojových bobů. Oproti loňskému roku se jedná o nárůst v rozsahu 290 %, kdy dovoz činil 191 tisíc tun. Samotný Írán tak předčil i Evropu, která dovezla 467 tisíc tun této plodiny.
25.02.2013 Sója zaznamenala největší pokles ceny za poslední 2 týdny
Největší pokles ceny za poslední 2 týdny zaznamenal v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade nejaktivnější futures kontrakt na sóju. Jednalo se o reakci na zprávu amerického ministerstva zemědělství, v níž předpovídá nárůst zásob sóji v U.S. Konečné zásoby sóji ve Spojených státech by podle USDA měly k 31.srpnu 2014 dosáhnout 250 miliónů bušlů, v průběhu stávajícího roku by pak měly být 125 miliónů. Domácí produkce by v následujícím roce měla vzrůst o 13% na celkových 3,405 miliard bušlů. Futures na sóju s květnovým termínem dodání oslabil v rámci poslední obchodní seance minulého týdne na burze CBOT o 1,8% na uzavírací cenu 1443,75 centů za bušl. V poklesu pak pokračuje cena zmíněného futures kontraktu také v rámci dnešního dne, prozatím o 3,25 centů na 1440,5 centů za bušl.
11.02.2013 Sója druhým dnem oslabuje a je nejníž od letošního 25.ledna
Největší pokles ceny za posledních 7 týdnů zaznamenal v rámci poslední obchodní seance minulého týdne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na sóju. Jednalo se o reakci na pravidelný měsíční report amerického ministerstva zemědělství (USDA), tzv. Wasde report, v němž USDA předpovídá, díky vyšší produkci v Jižní Americe, nárůst globálních zásob sóji. Podle zmíněného dokumentu vzroste objem globálních zásob sóji před začátkem nové sklizně na rekordních 269,5 miliónů metrických tun, o 13% více než v roce předešlém. Lednový odhad byl 269,41 miliónů tun. Kombinovaná produkce Brazílie společně s Argentinou dosáhne oproti předešlému období nárůstu o 28% na nový rekord 136,5 miliónů metrických tun. Futures na sóju s březnovým termínem dodání oslabil v rámci poslední obchodní seance minulého týdne na burze CBOT o 2% na uzavírací cenu 1456,75 centů za bušl. Stejným směrem se pak cena zmíněného futures kontraktu vyvíjí také v rámci dnešního dne, prozatím oslabuje o 14 centů na 1438,5 centů za bušl, nejnižší úroveň od 25.ledna 2013.
30.01.2013 Vysoký čínsky import tlačí cenu sóje nahor
Marcový kontrakt sóje dnes na Chicago Board of Trade zhodnocuje o 1,2 percenta na štvortýždňové maximum 14,69 USD za bušel. Dôvodom je predpoveď vyššej spotreby olejnín v Číne. Agentúra Oil World predpokladá, že čínsky dovoz sóje sa v tomto roku zvýši na rekordných 62 miliónov ton z predchádzajúcich 59,2 milióna ton. Pre cenu je priaznivý aj podpriemerný úhrn zrážok v Argentíne.
23.01.2013 Sója posílila na více jak měsíční maximum
Na úroveň více jak měsíčního maxima posílil v průběhu včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na sóju. Důvodem byly zprávy o suchu, které ohrožuje zmíněnou plodinu v pěstitelských oblastech Brazílie a Argentiny a dále nárůst poptávky po amerických zásobách sóji. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství prodali američtí exportéři od počátku roku do Číny 120 tisíc metrických tun. Od 1.září 2012 nakoupila Čína od Spojených států celkem 1,09 miliónu metrických tun sóji pro stávající marketingovou sezónu a dalších 300 tisíc tun s termínem dodání v následující sezóně. Futures na sóju s březnovým termínem dodání tak v souvislosti s výše zmíněným posílil v rámci včerejší obchodní seance na burze CBOT o 1,6% na uzavírací cenu 1451,75 centů za bušl. V průběhu dne cena sóji dosáhla až na 1460,75 centů za bušl, nejvyšší od 19.prosince loňského roku.
21.01.2013 Soja v pátek opět oslabila
Byť nešlo o dramatické zlevnění, tak druhým dnem v řadě v pátek oslabovaly sojové boby v Chicagu poté, co vyšly pozitivní zprávy o počasí z Brazílie. Na konci týdne v některých pěstitelských regionech v Brazílii spadlo až 3,8 cm dešťových srážek. Příznivé podmínky pro tamní úrodu přetrvávají již téměř 2 měsíce. Naopak určitou hrozbou je předpověď na tento týden, kdy v jižní Brazílii hrozí mírná sucha. Stejně tak v Argentině bude v tomto týdnu pravděpodobně nedostatek srážek. Březnové futures kontrakty na sóju v pátek na CBOT klesly na 1429,25 centů za bušl.
15.01.2013 Sója posílila nejvíce za posledních šest měsíců
Největší nárůst ceny za posledních více jak šest měsíců zaznamenal v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na sóju. Důvodem byly známky snižujících se zásob a naopak zvýšená poptávka ze strany výrobců krmných směsí a zájemců ze zámoří. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství (USDA) klesly zásoby sóji v U.S. k 1.prosinci 2012 na 1,966 miliard bušlů. To je o 17% méně než ve stejném období roku předešlého a zároveň nejnižší objem v posledních devíti letech. Zároveň USDA ve své pravidelné měsíční zprávě tzv.Wasde reportu 11.ledna zvýšilo odhad produkce masa a drůbeže ve Spojených státech o 1,4% oproti prosincovému odhadu. Futures na sóju s březnovým termínem dodání posílil v průběhu včerejšího dne na burze CBOT o 3,3% na uzavírací cenu 1.418 centů za bušl.
08.01.2013 Sója se odrazila od půlročních minim
Včerejší růst na sojových bobech byl způsoben obavami, že zásoby této komodity ve skladech v USA jsou dost možná nejnižší za posledních 9 let. K tomuto předpokladu přispěla především letošní katastrofální sucha, která byla vůbec nejhorší za posledních 7 dekád. Očekávání trhu je nyní takové, že k 1. prosinci 2012 by mohly být zásoby soji o 16% nižší než o rok dříve. Podobné číslo je však spjato i s kukuřicí, které by mohlo být až o 15% méně než v loňském roce. Březnová sója včera na CBOT posílila o 1,6% na 1388,50 centů za bušl.
07.01.2013 Soja na půlročním minimu
Sojové boby se během páteční obchodní seance dostaly nejníže od loňského června. Důvodem pro páteční oslabení bylo očekávání zlepšení jihoamerické úrody soji. To by zároveň pravděpodobně znamenalo i nižší poptávku po této olejnině vypěstované v USA. V tomto týdnu by mělo v jižní a centrální části Brazílie spadnout až 7,6 centimetrů srážek, což vytvoří velmi příznivé podmínky jak pro sojový komplex, tak i pro kukuřici. V Argentině by pak měly být příznivé podmínky pro dokončení osevu sojových bobů. Březnová soja v pátek na CBOT oslabila o 1,4% na finálních 1367,25 centů za bušl.
03.01.2013 Jižní Amerika očekává rekordní produkci sóji
Na úroveň šestitýdenního minima klesla v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadajícího do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na sóju. Sója tak reagovala na spekulace, podle kterých bude v letošním roce v Jižní Americe sklizena úroda o rekordním objemu. Pozitivně pro kvalitu budoucí úrody vyznívají zprávy o příhodných srážkách v Brazílii pro následující dva týdny, které by měly zvýšit potenciál výnosů místních polí a současně informace o suchu v Argentině, které by mělo tamním farmářům podat pomocnou ruku při finalizaci výsadby. Americké ministerstvo zemědělství předpokládá, že Brazílie v letošním marketingovém roce vyprodukuje až 81 miliónů metrických tun sóji, čímž by připravila Spojené státy o prvenství v produkci i vývozu zmíněné komodity. Produkce sóji v Argentině by pak oproti předešlému období měla vzrůst až o 34%. Futures na sóju s březnovým termínem dodání oslabil v průběhu včerejšího dne na burze CBOT o 1,2% na uzavírací cenu 1391,25 centů za bušl.
zdroj: Colosseum, a.s. »