- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Monitoring životního prostředí
Moravskoslezský kraj zahájil projekt na monitoring přírodního prostředí
Zdroj: KU MSK odbor ŽP a Z.
Moravskoslezský kraj zahájil realizaci projektu, jehož náplní je monitoring výskytu desítek druhů živočichů a rostlin v některých chráněných územích v kraji. Projekt je finančně podpořen z Finančních mechanismů EHP/Norska, kde v roce 2008 uspěl v náročné konkurenci. Díky této grantové pomoci bude mít severní Morava a Slezsko unikátní a široce využitelný systém, který přispěje k efektivnějšímu získávání, zpracování a dostupnosti informací týkajících se ochrany přírody.
Projekt má tři oblasti. Jednou z nich je sledování živočichů a rostlin ve vytipovaných chráněných územích Moravskoslezského kraje, např. ornitologický průzkum v přírodní památce Hradní vrch Hukvaldy. Dále to jsou průzkumy zaměřující se na výskyt vybraných druhů živočichů v rámci celého regionu - např. výskyt rorýse obecného nebo jestřába lesního. Třetí oblastí, kterou se průzkumy zabývají, jsou významné faktory ohrožující přírodní prostředí. Je to například výskyt invazních druhů rostlin a živočichů nebo návštěvnost chráněných území. Výstupem projektu budou soubory údajů získávaných především terénními průzkumy, ale také sběrem a zpracováním již existujících dat.
"Všechny informace budou následně dostupné, prostřednictvím internetu, pro subjekty veřejné správy a významným způsobem tak poslouží jako podklad při rozhodování v oblasti ochrany přírody a krajiny., řekl 1. náměstek hejtmana kraje Miroslav Novák a dodal: "Do budoucna počítáme také se zpřístupněním informací pro odbornou a laickou veřejnost."
Náklady na uskutečnění projektu dosáhnou 10 milionů korun. Většinu pokryje dotace z Finančních mechanismů EHP/Norska, podíl kraje představuje 15 % těchto nákladů, tedy 1,5 milionů korun. Projekt byl zahájen počátkem letošního roku. Prvním úkolem bylo zpracování komplexní metodiky provádění projektu a metodiky sledování jednotlivých fenoménů, která poslouží jako podklad pro další řešení projektu. Tato dokumentace bude sloužit jednotlivým odborníkům přímo provádějícím průzkumy v terénu, jež jsou velmi závislé na ročních obdobích.
Projekt na vytvoření monitorovacího systému přírodního prostředí kraje bude ukončen v prosinci 2010, avšak jeho výsledky budou dlouhodobě využitelné a jeho pokračováním v letech 2011 - 2013 bude navazující projekt zaměřený na šíření informací a komunikaci v oblasti ochrany přírody.