apic-ak.cz, 10. únor 2006
Cukr

Evropský parlament dnes vyzval k mírnějšímu snižování cen bílého cukru a účinnější pomoc pěstitelům cukrové řepy v rámci restrukturalizace cukrovarnictví. Europoslanci žádají kontrolu dovozů z méně rozvinutých zemí a podporu přechodu na pěstování jiných plodin.

Projednáním zpráv Jeana-Clauda FRUTEAUA (PES, FR) k uvolnění trhu s cukrem, restrukturalizaci cukrovarnictví a podpoře zemědělců Parlament v rámci postupu konzultace posoudil reformy navržené Evropskou komisí.
 
Parlament v zásadě podpořil postupné snižování cen bílého cukru, naléhá však na pomoc zemědělcům, aby se snáze vyrovnali s důsledky uvolnění tzv. režimu cukru. Cena bílého cukru by se podle europoslanců neměla snížit o víc než 30 %. Komise navrhla 39 %; ministři zemědělství zemí EU se shodli na hranici 36 %. U surového cukru Parlament místo 36 % žádá 26 %.
 
V zájmu nenarušení sektoru poslanci stejně jako Rada EU usilují o zachování intervenčních mechanismů během celé reformy. Restrukturalizační fond, který hradí částečné uzavírání podniků a finanční podporu pěstitelům, má být pružnější.
 
Pokud jde o přechod na pěstování jiných plodin, navrhují poslanci u "energetických plodin" pomoc ve výši 80 eur na hektar, nicméně jen na plochy do 2200 hektarů. EP navíc naléhá na alternativní produkci bioethanolu za účelem výroby energie.
 
Parlament se s Radou EU shoduje i u kontroly dovozů z méně rozvinutých zemí: Pokud se podstatně zvýší meziroční objem dovozu cukru ze zemí zahrnutých do programu "Vše vyjma zbraní", mohou státy EU zavést opatření na ochranu společného trhu.
 
Poslanci reagovali i na obavy afrických, karibských a tichomořských zemí (AKT), které mají zvýhodněn přístup na evropské trhy a jichž se reforma zřejmě dotkne nejcitelněji: V unijním rozpočtu má být na případnou pomoc vyhrazeno 200 milionů eur.
 
Z českých europoslanců v rozpravě vystoupil Jan BŘEZINA (EPP-ED) ocenil pozměněný návrh reformy, která snížením garantované ceny cukru podle něho vychází vstříc konkurenceschopným výrobcům cukru a pěstitelům řepy. Tento poslanec za KDU-ČSL kritizoval požadavek zprávy na nižší pokles ceny cukru, než na jakém se dohodly v prosinci členské státy. Vzhledem k závazkům EU v rámci WTO se pozastavil nad "přehnaným zohledňováním zájmů nejméně rozvinutých zemí". Pomalejší křivka poklesu ceny cukru podle něho navíc "nahrává těm méně konkurenceschopným a pomáhá udržovat deformace na trhu s cukrem".
 
Tyto informace zanedlouho naleznete i na parlamentním webu www.psp.cz


Hodnocení => průměr 029
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář