Renata Šarjaková, 12. září 2007
WHO a alkoholová politika
Jsou uvedeny výsledky siskuse o omezování zneužívání alkoholu, jak proběhly na 60. zasedání WHA při diskusi zdravotníků a zástupců výrobců alkoholu.
 

 V květnu 2007 se sešlo v Ženevě Světové zdravotní shromáždění (WHA) pod záštitou WHO, kde jedním bodem jednání byly postoje a strategie boje s alkoholismem.  Základem jednání byla zpráva komise expertů o strategiích a intervencích ke snížení škod souvisejících se spotřebou alkoholu. Zpráva je na webových stránkách WHO. Zpráva je prvním krokem k budování politiky WHA  založené na doporučeních, ale ještě ne na politice WHO. Zpráva rozlišuje strategii pro populaci (občanská) a  cílenou podporu speciálních skupin obyvatelstva (mladí lidé, ženy, domorodé obyvatelstvo). Přes silný důraz na efektivitu věcnou i nákladovou poklesla podpora občanského přístupu ve prospěch cílené podpory. Nicméně prostředky jsou navrženy jak pro celou populaci, tak pro cílené skupiny. Některé programy podpory (alkoholismus řidičů, léčebné postupy pro osoby s onemocněními spojenými se spotřebou alkoholu) byly podpořeny výrobci alkoholických nápojů. Méně vítané jsou programy omezující poptávku po alkoholu např. prostřednictvím vyšších daní a cen, zvýšenou kontrolou trhu s alkoholem a omezením distribučních kanálů.
Výrobci alkoholu jako zainteresované subjekty se dosud zúčastnili dvou shromáždění organizovaných WHO. Producenty zastupovala  Skupina globálních výrobců alkoholu (Global Alkohol Producers Group, GAP), jejíž členy jsou i přední světové pivovary. Pozice Skupiny
ve snižování škodlivých účinků alkoholu je založena na ovlivňování spíše cílových skupin obyvatelstva než na celkovou populaci. Tyto programy zahrnují prevenci pití řidičů, uvážlivé služby a platby spojené s alkoholem a vhodnou prevenci zaměřenou na mladé osoby.
Průmyslová lobbistická skupina GAP  argumentuje, že občanská opatření, jako jsou „trestající“ zvýšené daně, selhávají  při omezování nevhodného pití, jak jsme toho svědky v severských zemích, kde navzdory vysokým daním je míra pití jednou z nejvyšších v Evropě.
Je znepokojující, že většina lidí, kteří konzumují alkohol uvážlivě a s mírou, by byli postiženi zbytečně a neúměrně  širokými restrikčními opatřeními.
  Skupina GAP také je přesvědčena, že vědecké poznatky podpoří cílená opatření jako nejefektivnější a má důvěru v doporučení a nálezy expertního panelu WHO, zejména proto, že v podobném duchu jsou i další studie na toto téma. WHA ponechalo otevřené dveře pro
další aktivity průmyslových výrobců alkoholu v kampani za snížení negativních důsledků nadměrného pití alkoholu. Na druhé straně zbývá ještě vykonat mnoho práce , aby se dosáhlo shody o prostředcích a způsobech boje s alkoholismem. Jedno je jasné: průmyslu musí zůstat
aktivní v omezování zneužívání  alkoholu. 

 Zdroj: Ing. Ctibor Perlín, CSc.


Hodnocení => průměr 127
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář