František Mariánek, 21. listopad 2015
Inspektoři odhalili na českém trhu antibiotika v medu
Na českém trhu se objevily medy obsahující antibiotika.
 
Ministr Jurečka:

Dokládají to výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS).

 Med obsahoval například zakázaná antibiotická léčiva chloramfenikol a nitrofurany, které jsou v Evropské unii i v řadě dalších vyspělých zemí zakázány podávat zvířatům, jejichž produkty jsou určeny pro lidskou spotřebu. Některá antibiotika patří k vysoce rizikovým látkám, které by se neměly v potravinách objevovat.

„Falšování potravin je významný problém, na který v důsledku doplácejí nejen spotřebitelé, kteří platí za něco, co neočekávají a nechtějí, ale i poctiví výrobci. Již dříve jsem upozornil všechny, kteří budou potraviny falšovat nebo ohrožovat zdraví občanů, že je budeme tvrdě potírat a zcela otevřeně zveřejníme všechny dostupné informace. V tomto případě inspektoři objevili chloramfenikol, streptomycin, sulfonamidy a nitrofurany,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

SZPI odebrala od 16. října do 13. listopadu vícero šarží medů společnosti Včelpo spol.s.r.o. Inspektoři odebrali také šarže zahraničních medů, jejichž výsledky ještě nejsou známy. U medů společnosti Včelpo spol.s.r.o. se antibiotika prokázala zatím u dvou šarží. Konkrétně jde o Med květový Včelpo a Dědečkův med – Med květový. U obou medů, které se prodávaly v Kauflandu, jde o 900 gramové balení, Med květový Včelpo je šarže a datum minimální trvanlivosti 21. 8. 2018, u Dědečkova medu – Medu květového je šarže i datum minimální trvanlivosti 11. 8. 2018. Předběžné výsledky bohužel ukazují, že podobný problém lze očekávat i u dalších šarží.

Antibiotika v medu společnosti Včelpo spol.s.r.o. objevila i SVS, a to v Dědečkově medu a Medu květovém lesním. Uvedený výrobek bylo možné koupit v prodejnách řetězců COOP, Globus a Kaufland. Zakoupený med s datem minimální trvanlivosti 27. 4. 2018 bude možné vrátit v místě prodeje. SVS následně odebrala více než 40 vzorků od dalších českých včelařů, jejichž výsledky ještě nejsou známy.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa budou v kontrolách samozřejmě pokračovat. Zatím není známo, jakým způsobem se léky do medu dostaly. Oba dozorové orgány fungují na vysoké úrovni. A to nejen při prověřování nejfalšovanější potraviny, kterou je med,“ uvedl ministr Jurečka.

Konečné výsledky kontrol medu budou známy nejdříve koncem listopadu. 

Hynek Jordán


Hodnocení => průměr 117
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář