- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Maďarští včelaři vytáhli proti čínskému medu
Svou nevoli dali najevo i v Bruselu. Benevolentní přístup Evropské unie k čínskému medu, zejména ohledně označení původu, přivedl stovky výrobců medu na demonstraci do Bruselu.
„Dnes stačí uvést, že med na pultech obchodů obsahuje suroviny z EU a mimo EU, což je nedostačující a zavádějící, protože výraznou většinu tvoří laciná čínská surovina, která navíc ani není med,“ říká Ferenc Takács, majitel jedné z nejznámějších maďarských firem vyrábějících med Aranynektár (Zlatý nektar). „Medový byznys je obrovský podvod, laciný výrobek dovážený do EU z Číny jako med je v převážné většině průmyslový falzifikát,“ dodává Takács, který nespokojené včelaře do Bruselu přivedl.
Včelařství v Maďarsku živí 15 tisíc lidí, kteří se cítí ohrožení levným a nekvalitním čínským dovozem. Zoltán Koller, představitel Celostátního spolku maďarských včelařů, který zorganizoval souběžnou budapešťskou demonstraci, označuje za spoluviníky obchodní řetězce, respektive obchodníky s medem. Zdá se však, že hlavní cíl spolku, aby řetězce odstranily z pultů výrobky s čínskou surovinou, se nepodaří dosáhnout, protože řetězce popírají, že by prodávaly jakkoli závadný med.
Koller poznamenává, že nejde ani tak o zdraví škodlivé zboží, ale o podvod a klamání zákazníka, protože obchodníci ve směsích postupně snižují podíl čistého kvalitního maďarského medu. Spolek by chtěl dosáhnout alespoň toho, aby v označení původu byla Čína a také podíl čínské suroviny. Úřad pro bezpečnost potravinového řetězce tak zahájil rozsáhlé kontroly v obchodech. Hlavní veterinář Lajos Bognár zase nařídil kontrolu zpracovatelů medu v Maďarsku.
Předseda včelařského spolku László Mészáros však předem říká, že v produktu prodávaném jako med je ze 70–80 procent surovina čínského původu. I on považuje za nutné dosáhnout jasného značení složení na obalech, aby zákazníci nesedali na lep.
Zdroj: E15.cz