Jakmile ji dopijete, tak ji vyhodíte – samozřejmě do tříděného odpadu. Ale když to takto budete dělat často, zbytečně tím spotřebujete další a další plastové láhve, které byste jinak mohli ušetřit. A hlavně plast a naše zdraví nejde dohromady.
Proč není plast ideální?
Většina plastových lahví není vhodných pro uchovávání tekutin – změkčovadla (ftaláty, bisfenol A neboli BPA), které tyto běžné plasty obsahují, rozhodně nejsou ideální pro naše zdraví. Podívejte se na dno láhve na recyklační číslo – pokud je tam 7, tak pravděpodobně pijete z láhve se škodlivými přísadami.
Jak z toho ven? Kupte si buď bezpečnou plastovou láhev (ano i takové existují – například od značky Black+Bum a Ecozz), nebo skleněnou. Jenže nejspíše namítnete, že ta se vám hned rozbije, nebo je zbytečně těžká.
Proti vyšší váze skla vám žádný argument neřeknu – ano máte pravdu. Ale rozbití výrazně snižuje použití speciálního borosilikátového skla. S tím se budete muset snažit, abyste svou láhev rozbili – tak lehké jako s klasickým sklem to mít nebudete.
Jaké typy bezpečných lahví na vodu existují?
Jaké bezpečné a odolné láhve na českém trhu najdete? Ověřené jsou například ReTap s krásným čistým tvarem, které se skvělé drží, U•Konserve, případně Onya a S'well – ty však nejsou ze skla, ale nerezové oceli. I ta má něco do sebe – rozhodně ji nerozbijete a máte ji v podstatě do konce svého života.
Skleněné „Retapky“ mají silikonové víčko, které skvěle dosedá na hrdlo láhve, takže neunikne ani kapka vody (nebo čaje pokud milujete kvalitní sypané čaje). Za příplatek můžete mít i dřevěné víčko – čistá příroda.
Pokud byste se přesto obávali „křehkosti“ skla, můžete doplnit láhev příjemně měkkým obalem s poutkem, který láhev krásně obalí a ještě více ochrání. A nakonec – výrobce garantuje výměnu při prasknutí láhve – a to doživotně. Už začínáte přicházet na chuť sklu, coby ideálnímu materiálu pro láhve?
Velikostně jsou na českém trhu k dostání objemy 0,3, 0,5 i 0,8 litru (pro velké žíznivce).
K naplnění láhve samozřejmě použijte „kohoutkovku“ - je o 99 % levnější než balená a násobněkrát šetrnější k naší přírodě. Hlavně neleží ve skladu supermarketu kdovíjak dlouho, jako klasické balené vody.
A tím to rozhodně nekončí
Některé typy láhví můžete doplnit i o přírodní filtr typu Binchotan... Budete díky němu mít chutnou pitnou vodu i ze kohoutku (kterou vám vřele doporučujeme). Ale o tom až někdy příště. Filtrování vody si zaslouží samostatný článek.