- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Poslanci žádají označování země původu masa u zpracovaných potravin
Čím dál více jich chce vědět, z které země pochází maso ve zpracovaných potravinách. Nedávné případy potravinových podvodů vyvolaly podezření spotřebitelů. Čím dál více jich chce vědět, z které země pochází maso ve zpracovaných potravinách.
Maso využívané jako složka zpracovaných potravin, například lasagní, by mělo podléhat podobným pravidlům na označování země původu jako čerstvé hovězí, uvedli ve středu poslanci Evropského parlamentu. V usnesení vyzvali Evropskou komisi, aby předložila legislativní návrh, který by přispěl k obnovení důvěry spotřebitelů po skandálu s koňským masem a dalšími případy potravinových podvodů.
Usnesení, které poslanci schválili poměrem hlasů 460 (pro): 204 (proti): 33 (zdrželo se hlasování) vyzývá Evropskou komisi, aby v návaznosti na svou zprávu z roku 2013 předložila legislativní návrh, který by zavedl povinné označování země původu masa použitého ve zpracovaných potravinách. Toto opatření by podle poslanců přispělo k větší transparentnosti v celém potravinovém řetězci, zlepšilo informovanost evropských spotřebitelů a v konečném důsledku by tak pomohlo obnovit spotřebitelskou důvěru.
“Po skandálu s koňským masem je na nás, abychom obnovili důvěru spotřebitelů. Žádáme Komisi, aby přišla s legislativním návrhem obsahujícím povinné označování země původu masa používaného ve zpracovaných potravinách, abychom zajistili transparentnost a plnou informovanost spotřebitelů," uvedl předseda výboru EP pro bezpečnost potravin Giovanni La Via (EPP, IT).
"Musíme však zároveň zajistit, aby toto opatření nevedlo k dodatečné zátěži pro malé a střední podniky, jichž je v tomto sektoru hodně," dodal.
Poslanci v usnesení opětovně zdůraznili své znepokojení v souvislosti s potenciálním vlivem potravinových podvodů na bezpečnost potravin, zdraví a důvěru spotřebitelů, fungování potravinového řetězce a stabilitu cen zemědělských produktů.
Ať rozhodne spotřebitel
Poslanci poukazují na skutečnost, že zpráva Komise ze 17. prosince 2013 konstatuje, že více než 90 % respondentů z řad spotřebitelů považuje za důležité, aby byl na zpracovaných potravinových výrobcích označen původ masa. Podle poslanců se jedná o jeden z faktorů, které mohou ovlivnit chování spotřebitelů.
Dopad na ceny si žádá další průzkum
Usnesení si rovněž všímá odlišných závěrů jedné z francouzských spotřebitelských organizací a Komise a žádá další průzkum dopadu zavedení označování země původu na ceny výrobků. Hodnocení by mělo probíhat ve spolupráci se spotřebitelskými organizacemi a nemělo by vést k prodlevě pro předložení legislativních návrhů, dodávají poslanci.
Souvislosti
Z celkového objemu poraženého masa je podle odhadů 30-50 % zpracováno na masné složky do potravin, většinou do mletého masa, masných polotovarů a masných výrobků.
Postup: Nelegislativní usnesení
Odkaz : 20150206IPR21201
Aktualizováno: ( 11-02-2015 - 13:48)
Baptiste CHATAIN COMM - PRESS Telephone number(+32) 2 28 40992 (BXL) Telephone number(+33) 3 881 74151 (STR) Mobile number(+32) 498 98 13 37 0 envi-press@europarl.europa.eu Twitter@EP_Environment |
Václav LEBEDA COMM - PRESS Telephone number(+32) 2 28 32971 (BXL) Telephone number(+33) 3 881 73839 (STR) Mobile number(+32) 498 98 33 27 0 vaclav.lebeda@europarl.europa.eu 0 TiskoveOddeleni-CZ@europarl.europa.eu |
zdroj: © Evropská společenství »