- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Likvidace salmonel na jatkách
Rozsáhlá studie provedená v Kanadě dokázala, že zásahy prováděné na farmách za účelem snížení počtu sérologicky pozitivních prasat a získávání méně kontaminovaných jatečných těl, mají svoje opodstatnění. Při srovnání jatečných těl získaných z kontaminovaných chovu a jatečných těl z ne kontaminovaných chovů, byla u jatečných těl z chovů s více než 20 % prasat pozitivních na salmonelu, 5 x větší pravděpodobnost kontaminace.
Na 6. sympóziu SafePork 2005 bylo uvedeno, že dříve se věnovala pozornost salmonelám, které kontaminovaly jatečná prasata hlavně v období před porážkou tedy v úseku od výroby krmiv až po chov na farmách. Sympozium realizované v Kalifornii USA na konci minulého roku se zabývalo kontaminací od příchodu zvířat na jatka nebo přesunu jatečných těl do zpracovatelského podniku.
Závěry ze sympozia SafePork 2005 uvádějí několik příkladů z odvětví výroby prasat, kdy byla pozornost věnovaná kontaminaci na jatkách. Např. specialisti z Alberty v Kanadě popisují monitorování kontaminace salmonelami a uvádějí, že doba, kterou stráví prasata na jatkách před porážkou je významnější rizikový faktor pro kontaminaci jatečných těl, než zamoření prasat salmonelami při příchodu na jatka.
Hlavní příčinou zesílení infekce u prasat jsou silně kontaminované kotce pro ustájení prasat na jatkách. Na sympoziu se např. diskutovalo o možnosti zrušit ustájení prasat na jatkách v kontaminovaných kotcích a o ponechání prasat v transportních zařízeních až do porážky. Odborníci z Kanady uvedli, že jednotlivé várky prasat po příjezdu na jatka nemíchali a kotce před ustájením prasat umývali a desinfikovali a dále, ž i zde může dojít k přenosu bakterií v důsledku nedostatečného vyschnutí kotců před dalším osazením zvířaty, kazů v betonové podlaze nebo při přehánění prasat do oblasti omračování. V Albertě se zabývali vlivem utírání jatečných těl před vyvržením a v chladírně na jejich kontaminaci salmonelami.
Dánští odborníci uvádějí, že od zavedení programu na likvidaci salmonel v roce 1995 se snížil počet případů salmonelóz u lidí, vyvolaných konzumací kontaminovaného vepřového masa. Od roku 1993 se snížilo rozšíření salmonel o 7 %; od roku 2001 zůstává koncentrace salmonel na stejné úrovni – okolo 1,4 %. Dánové uvádějí, že neexistuje jednoduché opatření aplikovatelné do prvovýroby, které by redukovalo rozšíření salmonel na úroveň maximálně 1,2 %, což je celostátní cílová hodnota pro rok 2006. Další opatření cílená do oblasti chovu jatečných prasat nebudou již ve srovnání s opatřeními cílenými na jatka nákladově účinná.
Zdá se, že mimořádná hygiena na jatkách a aplikace dekontaminačních postupů jsou v Dánsku nejslibnějšími prostředky pro dosažení národní cílové hodnoty(1,2 %) v kontaminaci salmonelami.
Pig Intern., 36, 2006, č. 3, s. 28-30 Zdroj info ÚZPI