- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Evropský parlament důraznější proti potravinovým podvodům
Poslanci Evropského parlamentu požadují povinné zveřejňování původu masa, přísnější kontroly výrobců potravin a mnohem tvrdší tresty za podvody v potravinářství.
„Jsou nutné přísnější tresty a při opakovaných podvodech musí být odňata těmto podnikům licence,“ požaduje zpravodajka zprávy Esther de Langeová z lidovecké frakce (EPP). Dokument pokládá za nedostatečný návrh Evropské komise, aby sankce za porušení předpisů dosahovala přinejmenším výše profitu nepoctivého výrobce. Navrhuje, aby tresty za potravinářské podvody byly mnohem více odstrašující a odpovídaly minimálně dvojnásobku odhadovaného obohacení nepoctivců.
Někteří europoslanci by přitom šli ještě dál. „Sankce by měly být ztrojnásobeny, možná i zečtyřnásobeny,“ soudí irský poslanec Seán Kelly z EPP, v jehož zemi skandál s nepřiznaným koňským masem propukl. Jedna z irských firem dodávala koninu vydávanou za hovězí i do Česka. Podle Gillese Pargneauxe z frakce sociálních demokratů a socialistů (S&D) byly v roce 2012 odhaleny podvody s potravinami za 49 miliard eur (1,3 bilionu Kč) a od té doby se tato suma zvýšila o 60 procent.
Hrozba tvrdšího postihu má podle europoslanců jít ruku v ruce s přísnějšími kontrolami v potravinářství. „Potřebujeme úplně nový přístup. Kontroly musí být méně předvídatelné. Je třeba méně administrativních kontrol a více kontrol na místě a také více přeshraniční spolupráce,“ zdůraznila de Langeová.
Zefektivnění kooperace mezi jednotlivými členskými zeměmi při potírání podvodů v potravinářství má napomoci také nový systém včasného varování. „Těch 28 národních kontrolních systémů musí být daleko lépe zkoordinováno a vzájemně uzpůsobeno, abychom pokryli celou Evropu,“ poznamenala nizozemská europoslankyně. Stávající varovný systém Češi v minulosti kritizovali kvůli rychlosti informování o výskytu potenciálně nebezpečných potravin, například při skandálu s odhalením dioxinu v německých vejcích a drůbežím a vepřovém mase před třemi roky.
(Autor článku: Oldřich Přibík)
Zdroj: www.zemedelec.cz
zdroj: Bezpečnost potravin »