- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
V Česku byl po čtyřech letech zjištěn výskyt svalovce u divočáka
Konzumace takto nakaženého masa může u člověka vyvolat onemocnění trichinelóza, které může v krajním případě skončit i smrtí člověka. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Nebezpečné maso bude zničeno. Podobný případ byl v Česku zjištěn naposledy před čtyřmi lety.
Výskyt svalovce odhalili pracovníci Státního veterinárního ústavu Jihlava, kde maso uloveného divočáka nechal podle předpisů vyšetřit myslivec z obce Dolní Dobrouč. Výsledek testu musí ještě potvrdit Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Olomouc, řekl Duben.
Nemoc trichinelóza postihuje kromě divokých prasat také medvědy, koně, osly, nutrie, psy, v minulosti se vyskytla také u prasat domácích. Pro člověka je nebezpečné pouze nedostatečně tepelně opracované maso nakaženého zvířete. "Při větší invazi působí horečky, třes a křeč dýchacích svalů. V pozdější fázi onemocnění se již prakticky nedá léčit a může končit i smrtí," podotkl Duben. Proto už staré myslivecké kuchařky doporučovaly maso divočáků dlouho a dostatečně péct či vařit, připomněl.
"Trichinelóza u lidí už u nás nebyla na rozdíl například od sousedního Slovenska více než padesát let zjištěna," uvedl Duben. V českých zemích se choroba naposledy vyskytla v roce 1954. Tehdy onemocnělo 11 lidí, tři z nich onemocnění podlehli. Před čtyřmi lety byl v ČR zjištěn výskyt svalovce v okrese Rychnov nad Kněžnou.
Podle platné legislativy má osoba, která uloví divočáka, nechat jeho maso před uvolněním ke spotřebě vyšetřit ve státním veterinárním ústavu nebo v laboratoři schválené krajskou veterinární správou.
Zdroj: ČTK, 17.12.2010