František Mariánek, 6. říjen 2010
Skladovací podmínky potravin

Je na obalu pro koncového spotřebitele nutné uvádět skladovací podmínky? Pokud ano, v jakém znění? Jedná se o obal pro olejnatá semena, např. mák modrý.

1)     Zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, v platném znění, stanovuje v § 6 odst. 1, písm. f) povinnost označit obal potraviny údajem o způsobu skladování, jde-li o potraviny, u nichž by při nesprávném skladování mohla být poškozena zdravotní nezávadnost nebo zhoršena jakost stanovená vyhláškou nebo deklarovaná výrobcem atd.

2)     V návaznosti na zmocnění zákonem může konkrétní prováděcí vyhláška k tomuto zákonu stanovit jednoznačnou povinnost označovat specifikované potraviny konkrétními hodnotami skladovacích podmínek (např. teplota u mléčných výrobků při skladování 3-8 °C apod.)

Pokud jde o olejnatá semena – konkrétně mák, jsou některé konkrétní povinnosti upraveny vyhláškou č. 329/1997 Sb., v platném znění. Povinnost značení skladovacích podmínek (i když jsou zde specifikovány) však vyhláška nestanoví.

Semena máku mohou při nepříznivých teplotních a vlhkostních podmínkách podléhat oxidaci. Dojde k žluknutí tuku a tím ovlivnění zdravotní nezávadnosti a chuti (mák získá nahořklou, žluklou příchuť).

V této souvislosti a v návaznosti na obecné údaje o označování potravin podle uvedených ustanovení zákona lze jen doporučit označení máku na obale, např. „skladujte v suchu a chladu“ nebo přímo podle hodnot ve vyhlášce č. 329/1997 Sb.: „skladujte při teplotě do 20 °C a relativní vlhkosti vzduchu do 70 %“.

Přestože tato označení nejsou přímo povinná, jejich použitím se výrobce může vyhnout nepříjemnému dohadování s odběratelem v případech, že ke žluknutí tuku nepříznivým skladováním skutečně dojde.
Zdroj: Verlag dashöfer


Hodnocení => průměr 066
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář