- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Využití DNA při stanovení kontaminace masa a masných výrobků
Technologie s použitím DNA byla vyzkoušena k získání rychlých informací o kontaminaci patogeny. Potravinářská společnost Cardinal Meats působící v Ontariu má v této technologii před ostatními náskok. Používá systém založený na využití DNA s názvem „Genevision“, který byl vyvinut v Quebecu v roce 2000. Kromě ní tento systém používají další společnosti zpracovávající maso a drůbež ve Spojených státech i v Itálii.
Postup je označován za vědecky vyzkoušenou revoluční metodu, která zdokonaluje bezpečnost potravin tím, že jsou vymezeny kritické hodnoty u obvyklých patogenů jako E. coli, Listeria monocytogenes a Salmonella.
V podstatě tato technologie zjišťuje a určuje mikroorganizmy rychle a specificky tím, že využívá výhody jedinečnosti jejich DNA. Sledovanými znaky jsou geny a jejich specifické hladiny. Těmito znaky lze určit patogeny, užitečné mikroorganizmy i celkový počet bakterií. Lze dosáhnout výsledků s přesností 99,99 %. Kromě toho, v porovnání s tradičními postupy, dává nová metoda při stanovení množství patogenů výsledky rychleji (po 6 až 24 hod, na rozdíl od 7 dnů u původních metod). Metoda je náročná na schopnosti uživatele, který ji v laboratoři používá. Stanovení lze provádět v různých prostředích (vzduch a voda), a sice od zemědělské sféry po farmaceutickou.
Třístupňový proces nejprve zahrnuje obohacení odebraných (např. hovězích) vzorků, které vyžaduje 8 až 24 hodin, následnou extrakci DNA a další 20minutový a dvouhodinový proces na zvýšení koncentrace DNA pro proveditelnost analýzy.
Závěr
Vypadá to komplikovaně, ale pro použití je to dost jednoduché, metoda je rychlá a přesná. Systém založený na identifikaci DNA nabízí mnoho výhod. Jednou z výhod je doba získání výsledku, místo dnů již za několik hodin. Metoda je také bezpečná. Další výhodou je přesnost použití v oblasti bezpečnosti potravin, pro kterou ji využívá většina spokojených zákazníků.
Univerzitní výzkumy vedou k vývoji vakcíny proti E. coli přítomné v živém dobytku. Zdroj info ÚZPI