Renata Šarjaková, 5. prosinec 2007
Biopotraviny jsou kvalitnější
Fakta ze zprávy o předběžných výsledcích čtyřletého vědeckého výzkumu financovaného Evropskou unií.
 
Z výzkumu vyplývá, že bioprodukty jsou zdravější než jejich konvenční protějšky a mohou prodlužovat život. Výzkum, vedený Britskou universitou v Newcastlu, zjistil, že bioprodukty mají vyšší obsah antioxidantů a dalších pro zdraví důležitých látek.
 
Zjištění z výzkumu, který má rozpočet přes 18 milionů eur a který je první a největší systematický výzkum zabývající se fyziologickými vlastnostmi produktů pocházejících z různých typů zemědělského hospodaření, čeká v následujících 12 měsících hodnocení a vydání.
 
Studie naznačuje, že největší rozdíly mezi bio a nebio produkty jsou u mléka. Bio mléko obsahuje o více než 60 procent více antioxidantů než nebio mléko.
 
Vědecký tým dále zjistil, že bio ovoce a zelenina obsahují až o 40 procent více antioxidantů než jejich konvenční protějšky. Vědci se domnívají, že antioxidanty snižují riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Bio ovoce a zelenina také obsahovaly vyšší množství zdraví prospěšných minerálů jako jsou zinek a železo.
 
Profesor Carlo Leifert, koordinátor projektu, řekl, že studie ukázala několik rozdílů, které vyžadují další výzkum. „Co nás nyní zajímá je zjistit, proč existuje tolik rozdílů,“ řekl prof. Leifert. „Co v zemědělském systému způsobuje, že některé plodiny mají vyšší obsah nutrietů a menší obsah zdraví škodlivých látek?“ „Snažíme se nyní identifikovat zemědělské postupy, které tyto rozdíly způsobují“, dodává.
 
„Výsledkem naší předběžné zprávy je rozhodnutí nevěnovat se nadále nalézáním rozdílů mezi bio a nebio produkty, to považujeme za dané, důkazů je dostatek. Nyní se náš výzkum soustředí na vysvětlení zemědělcům, kde se změny berou a následně vytvořit agronomické postupy…které zemědělcům umožní dále zlepšovat nutriční vlastnosti jejich produkce.“
Důkazy z tohoto čtyřletého výzkumu ukončí roky debat o kvalitách biopotravin.
 
Podle Profesora Carlo Leiferta jsou rozdíly natolik významné, že biopotraviny by mohly pomoci zvýšit příjem nutričních látek lidem, kteří nekonzumují doporučovaných pět porcí ovoce a zeleniny denně. „Pokud by bio ovoce a zelenina obsahovaly jen o 20 procent více antioxidantů a nemohli byste své děti přemluvit k pěti porcím denně, stačily by čtyři,“ říká.
 
Vědci pěstovali ovoce a zeleninu a chovali dobytek na vedle sebe ležících ekologických a konvenčních polích na farmě u University v Newcastlu a dalších místech v Evropě. Zjistili, že obsah antioxidantů v mléku ekologicky chovaných krav byl až o 90 procent vyšší než u konvenčních krav. Zjistili také, že bio rajčata pěstovaná v Řecku měla vyšší hladinu antioxidantů včetně flavonoidů, o kterých se věří že snižují riziko srdečních onemocnění.
 
Jako u jiných studií i zde výsledky ukazují řadu významných kolísání, kdy například konvenční plodiny ukazují vyšší obsah některých vitaminů než bio plodiny. Ale vědci potvrzují, že celkový trend ukazuje na to, že bio ovoce, zelenina a mléko mají větší pravděpodobnost obsahu vyšších hladin pro zdraví vhodných látek. K látkám, které byly u bioproduktů nalezeny ve vyšších množstvích, patří vitamin C, stopové prvky jako železo, měď a zinek, a sekundární metabolity, o kterých vědci věří, že pomáhají snižovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění.
 
V letošním roce bylo již zveřejněno několik výsledků výzkumů, ukazujících stejné výsledky. Desetiletý výzkum University of California srovnávající bio a konvenční rajčata zjistil u bio rajčat až dvojnásobný obsah flavonoidů. Další studie ukazují na vyšší obsah pro zdraví důležitých omega-3 mastných kyselin v bio mléku.
 
Souhrn faktů:
• Studie ukazuje, že bio mléko obsahuje o 60 až 80 procent více nutričních látek v letních měsících a o 50 až 60 procent v zimě.
• Bio mléka má vyšší obsah vitaminu E.
• Bio sýr může mít až dvakrát více vhodných nutričních látek než konvenční protějšek.
• Bio rajčata, pšenice, brambory, zelí, cibule obsahují od 20 až 40 procent více antioxidantů než jejich konvenční protějšky.
• Bio špenát a zelí obsahují více minerálů včetně železa, mědi a zinku.
 
Zdroj: Mgr. Světluše Bodoková

Hodnocení => průměr 135
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář