agronavigator.cz , 16. květen 2011
Potvrzení vlivu nasycených tuků na srdečně-cévní onemocnění
Literární studie dokládá zřetelný význam náhrady nenasycených-MK polynenasycenými v prevenci onemocnění. Příznivě se projevuje i zvýšená konzumace polysacharidů.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 110550 ; Vydáno : 13.5. 2011 ; Autor : Ing. Irena Suková

Všeobecně se tvrdí, že nasycené mastné kyseliny jsou hlavním rizikovým faktorem výskytu srdečně-cévních onemocnění, a proto se doporučuje snížení jejich konzumace. Literární studie zahrnující četné epidemiologické a klinické studie a studie mechanismu tohoto procesu z evropských a australských univerzit a veřejných i soukromých institutů vyhodnotila, že toto tvrzení je bezpochyby oprávněné.

Pokud jsou nasycené MK nahrazeny polynenasycenými, klesne zásadně riziko kardiovaskulárních onemocnění. V případě stravy obvyklé  v západních zemích se náhradou 1 % nasycených MK dosáhne snížení LDL-cholesterolu o 2 až 3 %. Příznivý účinek má i konzumace zvýšeného množství polysacharidů na úkor nasycených tuků. Mechanismus působení nasycených tuků v kombinaci se sacharidy na inzulinovou rezistenci a diabetes dosud není dostatečně objasněn. Náhrada nasycených MK mononenasycenými neposkytuje zřetelné pozitivní výsledky.

Předmětem dalšího výzkumu by měly být jednotlivé nasycené MK místo sledování nasycených MK jako skupiny, a také vliv konkrétních sacharidů.


Výsledky studie jsou publikovány v článku „The role of reducing intakes of saturated fat in the prevention of cardiovascular disease: where does the evidence stand in 2010?“ v časopisu American J. of Clinical Nutrition, 26. 1.2011 (online: doi: 103945/ajcn.110.004622).


Dtsch. Lebensm. Rdsch., 107, 2011, č. 4, s. 163


Hodnocení => průměr 106
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář