- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Podnikatelé, kteří produkují či zpracovávají biopotraviny, mají před sebou výjimečnou příležitost. Závratně totiž roste zájem o maso, zeleninu, ovoce či mléčné výrobky z ekologicky hospodařících farem. Dosud ovšem tuzemský trh ze šedesáti procent okupují ekopotraviny z dovozu. Záleží jenom na českých farmářích a majitelích potravinářských firem, zda se tento poměr obrátí.
Domácí spotřeba mléčných výrobků dlouhodobě roste, loni se proti roku 2006 zvýšila o pět procent. Podle předběžných odhadů Českomoravského svazu mlékárenského jsme každý průměrně snědli 244,5 kilogramu mléčných výrobků v přepočtu na mléko.
Čínská společnost Shanghai Maling včera spustila v Hrobčicích na Teplicku výrobu masových konzerv. Firma do vybudování závodu investovala 430 milionů korun, takže jde o největší čínskou investici v České republice. Řekl to generální ředitel společnosti Qidong Heng.
Export konzumního mléka z České republiky se od našeho vstupu do Evropské unie zvýšil stonásobně. V roce 2003 čeští výrobci vyvezli necelé dva miliony litrů, loni už to bylo téměř 200 milionů. Vyplývá to z údajů Českomoravského svazu mlékárenského.
Ve čtvrtek 15. května nabyl účinnosti zákon č. 120/2008 Sb., kterým se změnil zákon o potravinách a tabákových výrobcích a současně také zákon o Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI). Novela ukládá provozovatelům potravinářských podniků některé nové povinnosti. Nové pravomoci, ale také povinnosti získala i potravinářská inspekce. Informovala o tom mluvčí SZPI Martina Šmídtová.
Z České republiky se ročně vyveze přes 500 tun šnečího masa, přibližně 95 procent těchto vývozů míří do Francie.U nás snědí konzumenti podle údajů brněnské firmy Snailex Plus zhruba deset tun šneků za rok, i když spotřeba rok od roku roste.
Podle australského ministra obchodu Simona Creana by mohly vést vysoké ceny potravin a riziko potravinové krize k tomu, že se urychlí rozhovory o další liberalizaci světového obchodu. Jak řekl, odstranění obchodních bariér je jedním ze způsobů, jak se s růstem cen potravin vypořádat.
Kvůli sílící globální potravinové krizi se minulý týden sešla ve švýcarském Bernu schůzka vysokých představitelů Organizace spojených národů (OSN), která se zaměřila hlavně na rostoucí ceny potravin. Vedle činitelů OSN se schůzky zúčastnili i zástupci Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je třeba proti dalšímu zdražování koordinovaně zakročit. OSN se tedy zřídí speciální komisi, která se bude snažit s potravinovou krizí bojovat.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zahájí správní řízení s pěti obchodními řetězci, u kterých odhalila nedostatky při prodeji náhražek mléčných výrobků. Jde o výrobky, při jejichž výrobě byla mléčná složka nahrazena jinou, nejčastěji rostlinným tukem, a které lze prodávat jen za určitých podmínek. Alternativy sýrů byly mnohde nabízeny v chladicích boxech mezi mléčnými výrobky, od kterých nebyly nijak odlišeny. Sdělila to mluvčí SZPI Martina Šmídtová.