Pilotní projekt ministerstva týkající se školních obědů zatím moc velký úspěch neslaví. Jídelny, kde se testoval, jím zrovna nadšené nejsou. Děti prý zdravější obědy, složené podle nového takzvaného spotřebního koše, nejedly a spousta jídla tak končila v odpadu. A ředitelé škol si stěžovali i na vyšší náklady.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Potravinářská komora ČR upozorňuje spotřebitele na dovoz potravin pochybné kvality ze zemí mimo EU. Tamní producenti totiž mnohdy nemusí splňovat přísné environmentální a administrativní požadavky a mohou tak svou produkci vyrobit výrazně levněji i za cenu možného ohrožení zdraví evropských spotřebitelů.
Na seznam jedlého hmyzu přibyla další, sedmá položka. Mezi druhy, které je možné přidávat do potravin, zařadila Evropská komise i prášek z larev potemníka moučného. Přidávat ho bude možné například do chleba, cukrovinek, těstovin či sýrů. Ze strany firem je o novinku velký zájem, svou popularitu má i u části spotřebitelů. Mnohým ale představa konzumace hmyzu vadí. Obavy pak ještě posilují falešné řetězové e-maily a dezinformační články.
Možnost koupit za zvýhodněnou cenu neprodané jídlo z restaurací a dalších gastropodniků, které by se jinak muselo vyhodit, nabízí v Česku dánská platforma Too Good To Go. Společnost působí v 19 převážně evropských zemích a celosvětově ji využívá přes 100 milionů lidí. Do Česka vstoupila loni v červnu a od té doby její služby využilo již téměř sto tisíc zákazníků.
Chorvatsko už několik dní zažívá protesty proti vysokým cenám potravin. V Česku ale nic takového nehrozí, míní experti. Podle nich jde jen o hru nervů a zákazníci by nakonec stejně vše zaplatili.
Pečivo, brambůrky, šampony, prací prostředky nebo čaje. Tohle je jen pár produktů, které na první pohled vypadají stejně jako dříve. Ve skutečnosti jsou menší, cena je ale stále stejná.
Jedinečná online databáze bezlepkových potravin nabízí uživatelům jednoduchý způsob, jak vyhledávat produkty vhodné pro osoby s celiakií a jinými formami nesnášenlivosti lepku. Tato služba usnadňuje každodenní život lidí se specifickými dietními potřebami. Databáze je volně k dispozici na internetu, a je spravovaná vědci z CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu).
Levné potraviny z Polska slouží mnohdy jako cenová brzda potravin v Česku a tlačí ceny dolů. Díky většímu trhu, podpoře státu, lepším technologiím a levnějším energiím jsou zkrátka Poláci schopni vyrobit některé potraviny levněji.
V sousedním Německu zažívají nebývalý šok z nárůstu cen potravin. Ceny některých, především z másla či pomerančů, stouply o desítky procent.