Renata Šarjaková, 21. prosinec 2005
Veterinární podmínky prodeje kaprů
Způsob prodeje vánočních kaprů kontrolují orgány státního veterinárního dozoru.

 

Pokud se prodejce rozhodne prodávat pouze živé ryby nebo zabité bez kuchání a odšupinování, musí zajistit, aby jeho tzv. samostatné prodejní místo odpovídalo požadavkům, stanoveným vyhláškou č. 375/2003, která provádí zejména ustanovení paragrafu 25 veterinárního zákona. Stánek musí být, kromě pultu s omyvatelnou a dobře čistitelnou pracovní deskou s vyvýšenými okraji a odpadním otvorem, vybaven i dostatečně velkými káděmi s přívodem vody a odpadem blízko kanalizace. Prodejce musí mít doklad o tom, kde byly ryby posledně sádkovány.

Jestliže bude prodejce ryby také kuchat a jinak zpracovávat (porcovat apod.), musí podle paragrafu 25 veterinárního zákona požádat příslušnou krajskou veterinární správu (anebo Městskou veterinární správu v Praze) o stanovení podrobných veterinárních podmínek.  Kromě předchozích požadavků musí mít porcovací desku, nože, paličku, stěrky a uzavíratelnou nádobou na odpad (krev, šupiny, žábry, útroby apod.). Obsah této nádoby musí být tzv. neškodně odstraňován – tj. likvidován v asanačním podniku.

Stánkům,  kde se zabíjí, kuchá a porcuje, přiděluje místně příslušná krajská veterinární správa (anebo Městská veterinární správa v Praze) registrační číslo (CZ).

Prodavači musejí být vybaveni ochrannými pracovními pomůckami - zástěrou, gumovými holinkami a rukavicemi - a musejí vlastnit zdravotní průkaz.

Musejí dbát i na ustanovení zákona na ochranu zvířat proti týrání – nesmí brát ryby pod skřelemi, ohrožovat jejich oči, zaživa je odšupinovávat, anebo zkoumat pohlaví tím, že by vytlačovali jikry či mlíčí. Usmrcovat je smí pouze schváleným způsobem – jen na přání zákazníka, nikoli do zásoby - a nejprve omráčit tupým úderem na temeno hlavy a poté vzápětí vykrvit, a to přetnutím žáber.                                                                       Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 140
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář