Renata Šarjaková, 12. srpen 2008
Poptávka po mléčných výrobcích stoupá
Podle nejnovější prognózy amerického ministerstva zemědělství by měla v letošním roce stoupnout globální produkce mléka o 2,1 %. Největší nárůst produkce se očekává v Indii, Číně, USA, Brazílii a Argentině.

LPD – Po razantním vzestupu cen mléčných výrobků v Německu v uplynulém roce díky nenasycenému globálního trhu následuje sice prozatím opětovný pokles, ale v celosvětovém měřítku stále přetrvává tendence vysoké nabídky i poptávky. Přesto by podle nejnovějších prognóz amerického ministerstva zemědělství mělo v letošním roce dojít k nárůstu světové produkce mléka o 2,1 % v porovnání s rokem uplynulým. Je to méně, než bylo oznámeno dříve a je pravděpodobné, že neudrží-li poptávka krok s nabídkou, nedojde k naplnění této prognózy. Evropští sedláci nemohou díky systému mléčných kvót z nárůstu poptávky profitovat. Očekává se proto pouze 0,8% nárůst celkového objemu výroby mléka v zemích EU, který nepokryje prostor, vzniklý navýšením mléčných kvót v letošním roce.

I přesto zůstane EU s produkcí 133,7 mil. t mléka na špici. Na druhém místě jsou američtí farmáři s očekávanou produkcí ve výši 85,9 mil. t (nárůst o 2,1 %). Na třetím místě je Indie, která dokáže vyprodukovat pouze polovinu americké produkce (42,9 mil. t). Na čtvrtou příčku se vyhoupla Čína, kde se očekává oproti roku 2007 nárůst produkce o 8,6 % na 38 mil. tun.

Očekávaný vzestup produkce mléka mohl být ještě strmější, kdyby se Austrálie a Nový Zéland dokázaly rychleji zotavit z následků sucha, které způsobilo v uplynulém roce silný propad celkové produkce. I v letošním roce se musejí tamní farmáři opět potýkat s nedostatkem srážek. Proto se produkce mléka v těchto zemích pohybuje pod hranicí, dosaženou již před pěti lety. Také v EU, Rusku a na Ukrajině výroba mléka stagnuje, v EU dokonce bude produkce nižší o 1,5 mil. t než tomu bylo v roce 2003.

Výrazný nárůst produkce mléka se naproti tomu očekává v USA, Argentině, Brazílii a především v Číně a Indii. V Indii stoupla produkce mléka od roku 2003 z 36,5 mil. t na 42,9 mil. t, v Číně došlo k více než dvojnásobnému nárůstu objemu produkce (ze 17,5 na 38,0 mil. t). V Indii a Číně je však dosd výroba mléka málo efektivní. Početní stavy krav v Indii o více než 50 procent převyšují počet krav v EU (38,5 vs. 24 mil. ks), ale jejich celková produkce mléka je třetinová (42,9 vs. 133,7 mil. t). Na třetím místě v počtu krav je Brazílie (16,7 mil. ks), ale dokáže vyprodukovat pouze 28,9 mil. t mléka. Se srovnatelným počtem krav dokáží USA (9,3 vs. 9,5 mil. ks v Číně) vyrobit více než dvojnásobné množství mléka (85,9 vs. 38,0 mil. t).

China holt kräftig auf: Nachfrage lässt Milcherzeugung weltweit steigen.

[cit. 2008-08-08], www.animal-health-online.de


Zdroj: Agronavigátor.cz


Hodnocení => průměr 060
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář