Renata Šarjaková, 7. květen 2008
OSN proti potravinové krizi

Kvůli sílící globální potravinové krizi se minulý týden sešla ve švýcarském Bernu schůzka vysokých představitelů Organizace spojených národů (OSN), která se zaměřila hlavně na rostoucí ceny potravin. Vedle činitelů OSN se schůzky zúčastnili i zástupci Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je třeba proti dalšímu zdražování koordinovaně zakročit. OSN se tedy zřídí speciální komisi, která se bude snažit s potravinovou krizí bojovat.

Obavy o dostupnost potravin získaly na aktuálnosti poslední dubnový týden, kdy ceny rýže zdolaly další rekord. Spojené státy varovaly, že nejchudší lidé mají stále větší problém s tím, aby si zajistili základní potraviny. V některých zemích situace došla tak daleko, že lidé vyrazili do ulic. V latinskoamerickém ostrovním státě Haiti si protesty nedávno vynutily pád vlády a několik obětí na životech. Podobně v africkém Kamerunu zemřelo minimálně 24 lidí při protestech, které částečně souvisely s rostoucími životními náklady.
Vlády některých zemědělských států ze strachu před nedostatkem potravin na domácím trhu začaly uplatňovat vývozní cla. Činí tak ale v době, kdy se snižují zásoby potravin v jiných zemích, čímž tradiční odběratele naprosto překvapily.

Obtížná pomoc
Vysoké ceny potravin v důsledku horší sklizně a rostoucích nákladů na pohonné hmoty komplikují život i OSN, která prostřednictvím svých programů zajišťuje potravinovou pomoc nejchudším. Světový potravinový program (WFP), který je rovněž součástí OSN, původně na letošní rok žádal příspěvek 2,9 miliardy amerických dolarů. Vzhledem k růstu cen pohonných hmot i potravin samotných ale ředitelka fondu Josette Sheeranová koncem února požadavek zvýšila o půl miliardy dolarů. Od konce února se ale mnohé změnilo. Tuna thajské rýže, kterou WFP nakupuje a v rámci boje s chudobou dodává asi 73 milionům chudých lidí v 80 zemích světa, tehdy stála kolem 460 dolarů (asi 7500 Kč). koncem dubna stála stejná rýže asi 780 dolarů (zhruba 12 600 Kč). Jestliže tedy koncem února Sheeranová žádala dárcovské země navíc o půl miliardy dolarů, růst cen ji přinutil požadavek zvýšit. Nyní už WFP žádá o 756 milionů dolarů více, než byl původní požadavek na letošní rok. "Nemohu zaručit, že se tato částka opět nezmění. Jestliže se budou ceny dál zvyšovat, bude muset adekvátně reagovat," uvedla mluvčí WFP Christiane Berthiaumeová. Úřad zatím dostal 900 milionů dolarů z nejméně 3,65 miliardy dolarů, které bude letos patrně potřebovat.

Je za tím spekulace?
Předseda programu OSN pro životní prostředí Achim Steiner je přesvědčen, že za současným rychlým růstem cen potravin je především spekulace, nikoli jejich nedostatek. Podle něj je ve světě dost potravin pro všechny a není důvod, aby se jejich ceny zvyšovaly tak rychle. Steiner agentuře AP řekl, že je třeba najít dlouhodobější řešení, jak ve světě podpořit zemědělskou výrobu. Součástí návrhů, které mají situaci zlepšit, je také snaha zastavit plýtvání vodou a hnojivy, jejichž cena je vysoká. Schůzka, která dnes začala, bude v úterý pokračovat.
Se Steinerem souhlasí i jeho kolegové, podle nichž je třeba usilovat o koordinovaný postup. "Dnes je na této planetě dostatek potravin, abychom nakrmili všechny," řekl Steiner. Fyzický trh a jeho zásobování je ale podle něj ovlivněn optikou termínových trhů, takže přístup k potravinám se tímto vnímáním deformuje. Spekulace nese podle Steinera vinu na tom, že na trhu není místo pro chudé lidi, kteří si dražší potraviny často nemohou dovolit. Vlády by však měly odolat panice kolem prudkého růstu cen potravin a pokusit se zvýšit zemědělskou výrobu. "Skutečné lidi a skutečné životy ovlivňuje dimenze, která je ve své povaze spekulativní," pokračoval Steiner. Miliony lidí podle něj najednou zjišťují, že nejsou schopni zaplatit základní potraviny. Zlomovým okamžikem byl patrně začátek letošního roku, kdy se ceny začaly výrazněji zvyšovat. Za poslední rok se výrazně zvýšily ceny pšenice, rýže a dalších potravin, a přestože v posledních dnech některé komodity zlevňují, proti loňsku je silný cenový nárůst velmi zřetelný. Situaci patrně zhoršují také fondy soukromého kapitálu, které vycítily příležitost a do komodit masivně investují. Přímo se tak podílejí na jejich růstu.
Spojené státy nicméně předminulý týden uvedly, že podle jejich zjištění nelze říci, že spekulace na komoditních trzích je hlavní příčinou růstu cen a za hlavní příčinu růstu cen považují očekávání slabší úrody, pokles zásob a v neposlední řadě i slábnoucí dolar.

Komise proti krizi

OSN na svém jednání minulý týden rozhodla zřídit speciální komisi v čele s generálním tajemníkem Pan Ki-munem, která bude mít za úkol bojovat se světovou potravinovou krizí.
Pan Ki-mun uvedl, že se dohodl s dalšími čelními představiteli OSN na nutnosti přijetí několika opatření ve středně dlouhém a dlouhém období, která mají pomoci v boji s obrovským nárůstem cen základních plodin, jako pšenice a rýže. Podle něj nová opatření nemají nejen poskytovat nouzovou pomoc v době, kdy krize propukla, ale musí jít dále.
Hlavní prioritou podle Pan Ki-muna nyní zůstává získat dalších 755 milionů na financování Světového potravinového programu. Současně zvažuje Světová banka zřízení finančních instrumentů, které by pomohly hlavně chudým a nestabilním zemím a dalším poskytly rychlejší a flexibilnější finanční pomoc. V příštím roce tak banka zdvojnásobí úvěry pro zemědělský sektor v Africe na 800 milionů amerických dolarů.
"Ačkoliv ceny pšenice v posledních několika dnech klesly, ceny rýže a kukuřice pravděpodobně zůstanou vysoké, a pšenice relativně také," řekl k tomu prezident Světové banky Robert Zoellick. Ten také spolu s šéfem OSN vyzval země, aby nezakazovaly vývoz potravin, protože tím jen zhoršují současné problémy. "Naléháme na země, aby nevyužívaly zákaz vývozu. Tyto regulace jen podporují tvorbu zásob, táhnou nahoru ceny a ohrožují nejchudší lidi na světě, kteří nemají co jíst," dodal Zoellick.
Kromě krátkodobých nouzových řešení se podle něj mezinárodní organizace musí zaměřit hlavně na dlouhodobé řešení, včetně podpory světového obchodního systému. Ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy dodal, že krize je dalším důležitým důvodem, proč by mělo být co nejdříve dokončeno katarské kolo jednání o volném obchodu, které začalo v roce 2001. To má mimo jiné liberalizovat obchod s potravinami a dalším zbožím a službami prostřednictvím snížení cel a podpor.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 042
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář