- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Vzrostly výdaje za potraviny
Jen loni se průměrné roční výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje přepočtené na osobu v domácnosti i kvůli rostoucím cenám zvýšily o 1270 korun na rekordních 20 868 korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.
Průměrná čtyřčlenná rodina tak loni za potraviny a nealkoholické nápoje utratila 83.472 korun, což bylo zhruba o 5000 korun více než v roce 2006. Na celkových spotřebních výdajích domácností měly loni potraviny, stejně jako bydlení, zhruba pětinový podíl. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku činily průměrné měsíční spotřební výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje na jednu osobu v domácnosti 1604 korun, tak ve čtvrtém čtvrtletí již vzrostly na 1885 korun. V nominálních cenách se výdaje rodin za potraviny v závěru loňského roku, kdy cena potravin šla výrazně nahoru, meziročně zvýšily o devět procent, v reálných cenách klesly o dvě desetiny procenta.
V roce 2000 činily roční výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje přepočtené na jednu osobu v průměrné domácnosti 16.928 korun, na konci loňského roku byl tedy tento ukazatel o 3940 korun vyšší. Současně vzrostly i roční výdaje domácností za stravovací a ubytovací služby, a to z průměrných 3788 korun na osobu v roce 2000 na loňských 5364 korun.
Potraviny zdražily zejména v druhé polovině loňského roku, kdy prudký růst cen potravinářských surovin na světových trzích donutil výrobce přenášet zvýšené náklady do cen jejich zboží. Letos v lednu pak ceny potravin ovlivnilo zvýšení DPH z pěti na devět procent.
Jídlo ale loni podražilo i v dalších evropských zemích. Výrazný nárůst cen potravin zaznamenalo například sousední Rakousko.
Podle údajů Českého statistického úřadu se ceny potravin v únoru meziročně zvýšily o 11,3 procenta, zatímco ještě loni v září rostly o 3,2 procenta. Na pultech obchodů jsou letos ceny potravin v meziročních srovnání až o několik desítek procent vyšší. Zdražil například chleba, jehož cena byla letos v únoru meziročně o 33,3 procenta vyšší. Běžné pečivo v únoru podražilo o 30,8 procenta, mouka o 51,3 procenta, vejce o 30,7 procenta a mléko o 29,5 procenta. Cena čerstvého másla se meziročně zvýšila o 18,3 procenta.
Zdroj: Oldřich Přibík