Renata Šarjaková, 27. březen 2008
Příliš mnoho cukru může narušit hormonální funkci
Je popsán mechanismu působení vyšších hladin cukru na rizika způsobena dysbalancí hormonů SHBG a pohlavních hormonů.
 
 

 Kolektiv vědců z University od British Columbia, vedený G. Hammondem, zjistil na myších, že příliš mnoho monosacharidů (cukrů typu glukózy a fruktózy) ve stravě vypíná gen, který reguluje hladiny pohlavních steroidů (testosteronu a estrogenu). Tento nález podpořil experimenty s lidskými hepatoblastickými buněčnými kulturami HepG2.
 Průměrný Američan spotřebuje ročně 33 kg rafinovaného cukru a dalších 22 kg fruktózového sirupu. Tyto cukry jsou metabolizovány v játrech. Pokud se dostane do jater příliš mnoho cukru, je přeměněn na tuky. Za zvýšenou produkci lipidů je zodpovědný gen SHBG (pohlavní hormon vázající globulin). Snížení množství SHBG v krvi  vede k vyšší produkci testosteronu a estrogenu, což vede ke zvýšení rizika akné, neplodnosti, polycystickým vaječníkům a rakovině dělohy u žen s nadváhou. Nadbytečný SHBG může také porušit rovnováhu mezi estrogenem a testosteronem, což je spojeno s vývojem kardiovaskulárních onemocnění, zvláště u žen.
 Hladiny SHBG  se všeobecně používají k indikaci  individuálního rizika vývoje  diabetu 2. stupně  a kardiovaskulárních chorob. Nový výzkum ukazuje, že SHBG může být použit i jako biomarker pro monitoring funkce jater, např. pro stanovení efektivnosti dietární intervence a následně léky pak pomoci zlepšit metabolický stav jater. Výzkum také zahnal obavy, že osoby s nadváhou a sklonem k diabetu mají vysokou hladinu inzulinu a nízkou hladinu SHBG; inzulin není zodpovědný za tuto poruchu, je závislá na jaterním metabolismu cukrů, což je propojeno s hladinou SHBG.

 

Zdroj: Ing. Ctibor Perlín, CSc.


Hodnocení => průměr 109
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář