apic-ak.cz, 22. říjen 2005
Vyšší sankce za klamání spotřebitele

Zveřejnění výsledků kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce z prodeje potravin v obchodních řetězcích vedlo k výraznému nárůstu stížností, poukazujících na klamání spotřebitele a podezření z porušování zákona.

Často si stěžují  dokonce i zaměstnanci obchodů. Dozorové orgány musí ze zákona každý tento podnět prověřit.

Ukazuje se, že zveřejněná pochybení nebyla ojedinělá. Pravděpodobně se jedná o špičku ledovce a tyto praktiky jsou realizovány v mnohem větší míře, než jsme si původně mysleli. Chování těchto prodejců poškozuje nejen naše spotřebitele, ale i naše prvovýrobce a zpracovatele potravin.

Ministerstvo zemědělství na základě výsledků kontrol a četnosti dalších šetření připravuje následující kroky:
Výše udílených pokut se řídí zákonem o potravinách, který nyní umožňuje udělit pokutu maximálně do výše 3 milionů korun. Proto bude iniciátorem novely tohoto zákona, ve kterém bude požadovat podstatně přísnější postihy za klamání spotřebitelů při prodeji potravin, až do výše 50 milionů korun.

Než ale bude přijata novela, uplyne mnoho měsíců. Proto chce v tomto překlenovacím období maximálně využít všech dalších zákonných možností, abychom těmto praktikám mohli bránit.

Ministr především upozorňuje na to, že z výpovědí zaměstnanců těchto prodejen vyplývá, že byli k porušování předpisů nuceni svými nadřízenými, a to se již dostáváme do kategorie podezření z trestného činu. Všechny tyto podněty budeme předávat k šetření Polici ČR.

Další opatření, kterým Ministerstvo zemědělství chce přispět k tomu, aby se podařilo pochybení při prodeji potravin co nejrychleji odstranit, je zřízení bezplatné telefonní linky. Pokud občan zjistí, že některá prodejna porušuje zákonné předpisy a jemu se nepodaří zjednat nápravu, může, kromě standardních kontaktů na Státní zemědělské a potravinářské inspekci a Státní veterinární správě, od zítřka také volat na telefonní číslo 221 812 275.

Tato linka bude k dispozici denně po dobu 24 hodin. Podněty veřejnosti zpracují pracovníci úřadu pro potraviny, kteří je předají buď Státní zemědělské a potravinářské inspekci, Státní veterinární správě nebo Policii ČR.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 115
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář