- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Chyby u prodejců burčáku
Nejčastějšími prohřešky byla chybějící úředně ověřená výčepní nádoba a nedostatky při vydávání dokladů za nákup zbožíI. Informovala o tom ředitelka Jihomoravského inspektorátu ČOI Jarmila Vašulková s tím, že kvalita prodávaných nápojů však byla ve většině případů dobrá.
Kvalita prodávaného burčáku se rok od roku lepší. Podle průběžných výsledků letošních kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) nevyhověl předpisům pouze jeden z jedenácti testovaných vzorků. Vloni neobstálo v testech šest ze 47 vzorků, předloni pak inspekce odhalila ředění burčáku u 15 ze 37 kontrol.
Obě inspekce budou v kontrolách pokračovat během celého období, kdy je možné burčák prodávat, tedy až do 30. listopadu. Inspekce zatím uložila prodejcům blokové pokuty v celkové výši 15.500 korun.
Burčák, jak se nazývá kvasící mošt z vylisovaných hroznů, lze u nás nabízet pod tímto názvem pouze v případě suroviny sklizené a zpracované na území České republiky. Při použití importovaných hroznů jde o částečně zkvašený hroznový mošt. Dovážet hrozny do EU z třetích zemí pro výrobu vína nebo burčáku je zakázáno úplně.
Zdroj: Oldřich Přibík