Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 13. září 2007
Nápojové kartony
Nápojové kartony
Pozvánka na výstavu, která představuje nápojový karton jako zajímavý materiál pro netradiční využití.
Se sběrem nápojových kartonů se v České republice systematicky začalo v roce 2003, v současné době je může třídit již polovina obyvatel ČR. Pilotní fáze projektu sběru nápojových kartonů v Praze, která je nyní vlajkovou lodí této komodity, začala v listopadu 2004. Za tři roky existence projektu každý Pražan sebral cca 30 kartonových obalů
Pro nápojové kartony slouží speciální nádoby oranžovo-černé barvy, které jsou viditelně označeny etiketami s návodem pro odložení nápojových kartonů od mléka a mléčných výrobků, džusů, vín atd. Nyní je hlavním městě k dispozici 2199 kusů.
Co se stane s použitými nápojovými kartony
Kartonové obaly patří k jednorázovým obalům, jejich opětovné použití pro balení potravin je vyloučené. Nápojové kartony se ručně třídí a upravují na speciálních třídicích linkách, odkud jsou pak dodávány k recyklaci. Z třídicí linky putují buď jako druhotná surovina k dalšímu zpracování, nebo k likvidaci. Každé další využití použitého kartonu zhodnocuje část výrobních nákladů a má samozřejmě přednost před likvidací, neboť také mnohem méně zatěžuje životní prostředí.
Ekologický dopad kartonových obalů lze hodnotit pouze v souvislosti s celkovým životním cyklem výrobku. Podle analýz životního cyklu kartonového obalu německé Agentury ochrany životního prostředí z roku 2000 nedosahuje žádný jiný systém balení tekutých potravin lepších výsledků v oblasti opakované využitelnosti než právě nápojový karton/kartonový obal.
Kartonové obaly jsou navíc vyrobeny nejméně ze 74 % z obnovitelných zdrojů, tj. ze dřeva.
Co se dá z recyklovaných kartonových obalů vyrobit?
– Papír a lepenka
V každém kartonovém obalu je obsažena primární celulóza s dlouhým vláknem, která zaručuje maximální pevnost a tuhost při nejmenší možné hmotnosti. Během procesu rozvláknění dojde k určitému zhoršení kvality vláken, přesto je výsledným produktem kvalitní recyklovaný papír a lepenka.
Při recyklaci na papírové výrobky na jedno použití (toaletní papír a kuchyňské utěrky) skýtají dlouhá vlákna z nápojových kartonů zlepšené absorpční vlastnosti a větší měkkost výrobku. Vzhledem k opotřebování vlákna může však řada papírových a lepenkových výrobků obsahovat pouze omezený podíl recyklovaných vláken. Platí to zejména pro výrobky, u nichž je požadována pevnost, tuhost a kvalitní potisk. Vyrábějí se např:
• Balicí papíry a lepenky - tašky, krabice apod.
• Recyklovaný papír pro tisk - hlavičkový papír, obálky apod.
• Nasávaná kartonáž - obaly na vejce, zeleninu apod.
• Tissue - kapesníky, utěrky, toaletní papír apod.
– Desky lisované za tepla
Kartonové obaly lze zajímavým způsobem recyklovat i bez nutnosti oddělovat jednotlivé použité materiály, a to lisováním za tepla. V rámci tohoto technologického postupu používaného ve světě se rozdrcené kartony vyperou, vysuší a nasypou do potřebné tloušťky (vrstvy), která se při teplotě 170 °C stlačí. Teplem se přítomný polyetylen roztaví a stlačenou směs vláken buničiny a hliníku spojí do pružné hmoty. Ta je poté rychle ochlazena a výsledkem je pevná deska s lesklým nepropustným povrchem. V České republice byla vyvinuta podobná technologie, kdy se kartony rozdrtí, vysuší a za tepla zpracují na desky, jež se využívají převážně ve stavebnictví. Tento nový stavební materiál má široké použití v interiéru i exteriéru.
Hmotu lze lisováním za tepla upravovat do různých tvarů včetně zakřivených, což skýtá konstruktérům širokou škálu možností vytvářet zajímavé objekty, je tedy také ekologicky zajímavou alternativou k dřevěnému či plastovému nábytku.
Desky byly vyvinuty firmou Tetra Pak a pod označením TECTAN je vyrábí EVD v Německu; podobný materiál se vyrábí na Slovensku i v České republice. Tepelné zpracování rozdrcených kartonů, převážně z tovární výroby, využívá řada dalších zemí, například Argentina, Čína, Indie, Pákistán, Keňa a Turecko.
– Výrobky z nevláknitých materiálů
Při recyklaci kartonových obalů rozvlákněním jsou nevláknité materiály – hliníková fólie a polyetylen - oddělovány od buničiny a využívány nejen jako palivo při výrobě páry a elektrické energie, ale také jako výchozí materiál při výrobě odpadkových nádob, květináčů, palet, ramínek na šaty apod.
Výstava výrobků z recyklovaného materiálu nápojových kartonů, která se koná od 12. září do 12. října v prostorách Zákaznického centra Pražských služeb v přízemí budovy pražského magistrátu (Škodův palác v Jungmannově ulici 29), představuje nápojový karton jako zajímavý materiál k netradičnímu využití. Jsou tu k vidění například objekty, které by si člověk s krabicí od mléka či džusu vůbec nespojil. Jsou to třeba dámské kabelky, zástěry, ozdobné košíky či stojací hodiny.
Cílem výstavy je podpořit další třídění nápojového kartonu, které poslouží nejen ekologii, ale i dobrým nápadům.
Zdroj: Mgr. Světluše Bodoková
Hodnocení
=> průměr 092