- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Globální ceny potravin se v listopadu celkově ustálily
Měřítko změn světových cen potravinářských komodit zůstalo v listopadu do značné míry stabilní a klesající mezinárodní ceny obilovin, masa a mléčných výrobků vyrovnaly předchozí rostoucí kotace rostlinných olejů a cukru, informovala v pátek Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Index cen potravin FAO, který sleduje měsíční změny mezinárodních cen koše běžně obchodovaných potravinářských komodit, dosáhl v průběhu listopadu průměrně 135,7 bodu, což je zlomek pod úrovní z října. Index je nyní jen o 0,3 % vyšší než úroveň z listopadu 2021.
Index cen obilovin FAO se oproti předchozímu měsíci snížil o 1,3 %, ale přesto byl o 6,3 % vyšší než před rokem. Světové ceny pšenice a kukuřice se v listopadu snížily o 2,8 %, respektive o 1,7 %, což bylo částečně ovlivněno prodloužením Černomořské obilné iniciativy. Naproti tomu mezinárodní ceny rýže se zvýšily o 2,3 %. Index cen rostlinných olejů FAO se v listopadu zvýšil o 2,3 % a ukončil sedm po sobě jdoucích měsíců poklesu. Mezinárodní ceny palmového a sójového oleje vzrostly, zatímco ceny řepkového a slunečnicového oleje klesly.
Index cen mléčných výrobků FAO se od října snížil o 1,2 %, přičemž světové vrcholy ceny másla, odstředěného a sušeného plnotučného mléka klesly při nižší dovozní poptávce, zatímco ceny sýrů vzrostly, částečně kvůli méně vysoké vývozní dostupnosti z předních producentských zemí v západní Evropě. Index cen masa FAO byl v listopadu o 0,9 % nižší než v předchozím měsíci, protože mezinárodní ceny hovězího masa klesly, neboť zvýšené vývozní dodávky z Austrálie doplnily již tak vysoké dodávky z Brazílie, a to bez ohledu na pokračující silnou dovozní poptávku Číny. Naproti tomu světové ceny všech ostatních druhů masa se odrazily ode dna, v čele s vyššími cenami u ovčího masa. Index cen cukru FAO v listopadu vzrostl o 5,2 %, což bylo ovlivněno silnými nákupy při napjatých globálních dodávkách cukru v důsledku zpoždění sklizně v klíčových producentských zemích a oznámení Indie o nižší vývozní kvótě cukru. Vyšší ceny etanolu v Brazílii také vyvíjely tlak na růst světových cen cukru. Více informací je k dispozici zde.
Zpracoval odbor 17120, MZe