- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
V nakupování potravin online jsme nad průměrem EU
V minulém roce došlo v důsledku pandemie koronaviru k velkým změnám ve využívání internetu. Ve větší míře jsme přes něj začali například sledovat placené pořady, nakupovat či vyhledávat informace o zdraví. Další podrobnosti o rozvoji informační společnosti přináší aktuální publikace ČSÚ.
Internet se stal vedle mobilního telefonu nejrychleji se rozvíjející technologií. V roce 2020 bylo bez internetu již jen 18 % českých domácností. Jde převážně o domácnosti seniorů, kteří o tuto technologii nemají zájem nebo ji neumějí používat. „Minulý rok se v Česku k internetu připojovalo denně 75 % dospělých osob. Ve věkové kategorii 16 až 44 let bylo online každý den dokonce 95 % z nich,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
I díky dynamickému rozšíření chytrých telefonů roste počet osob, které internet používají právě na svém telefonu. Minulý rok tak činilo téměř 6 milionů Čechů starších 16 let v porovnání s jedním milionem v roce 2012. Nejběžnější je to u mladých lidí ve věku 16 až 24 let, kde používá internet v mobilu téměř 97 % z nich. Naopak mezi osobami staršími 65 let je to jen 16 %. Jedním z důvodů může být i to, že mezi seniory má chytrý telefon pouze necelá čtvrtina osob, tři čtvrtiny stále používají klasický tlačítkový telefon.
Mezi Čechy roste také obliba internetového bankovnictví, které používají již dvě třetiny dospělých. Jde o výrazně vyšší podíl než v případě všech našich sousedních zemí. V rámci zemí EU je Česko na nadprůměrném sedmém místě.
Pandemie Covid-19 změnila chování lidí na internetu. Vlivem omezení kontaktů lidé více telefonovali a chatovali, velký boom zažilo také online sledování placených videí, filmů a seriálů. „Nejviditelnější změnou je však významný nárůst nakupování přes internet. Ve druhém čtvrtletí roku 2020 nakupovala online více než polovina Čechů. V případě nakupování potravin a nápojů přes internet se Česko nachází nad průměrem Evropské unie, hned za sousedním Německem,“ upozorňuje Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Pandemie se podepsala i na tom, že Češi na internetu častěji vyhledávali témata související se zdravím. Ve 2. čtvrtletí 2020 tak činila polovina mužů starších 16 let, téměř dvojnásobek oproti roku 2015. V případě žen informace o zdraví na internetu vyhledávaly dvě třetiny z nich. V obou případech je to nad unijním průměrem.
Mezi podniky zažívá rozmach používání sociálních sítí a cloudových služeb. Účet na sociálních sítích má téměř polovina podniků s deseti a více zaměstnanci, placené služby využívalo minulý rok 29 % firem. Cestu do průmyslové výroby si v Česku našly také 3D tisk a robotika. Aditivní výrobu loni používalo ve zpracovatelském průmyslu 13 % firem a průmyslové roboty 18 %. Ve zpracovatelském průmyslu využívalo robotiku šest z deseti firem s více než 250 zaměstnanci.
Kontakt:
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T 274 052 017 | M 604 149 190
E jan.cieslar@czso.cz | Twitter @statistickyurad
Vyjádření Marka Rojíčka, předsedy ČSÚ (soubor mp3)
Vyjádření Martina Many, ředitele odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ (soubor mp3)