Renata Šarjaková, 7. říjen 2020
Světový den výživy a výročí 75 let FAO

Světový den výživy se slaví každoročně 16.10, jako připomenutí založení Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). Světový den výživy se slaví každoročně 16.10, jako připomenutí založení Organizace pro výživu a zemědělství.

Zároveň v kontextu pandemie COVID-19 FAO vyzývá k větší solidaritě, mezinárodní spolupráci pro posílení odolných potravinových systémů a podporu zemědělců v této krizové době.

K oslavám se po několikáté připojuje i Česká republika. Ministerstvo zemědělství k příležitosti Světového dne výživy uspořádá webinář s předními experty na téma zdraví rostlin, bezpečnosti potravin a jejich zpracování. Webinář se bude konat 22.10.2020 od 9:30 a pozvánka bude uveřejněna na webových stránkách ministerstva. (FAO Youtube; FAO; FAO)

Udržitelný chov dobytka jako hlavní téma letošního FAO Výboru pro zemědělství

V pondělí 28.9 začalo 27. jednání Výboru pro zemědělství (COAG), které si zvolilo jako hlavní téma chov hospodářských zvířat a jeho dopady na potravinové zabezpečení, výživu a udržitelnost v kontextu Cílů udržitelného rozvoje OSN. Výbor je kvůli pandemii COVID-19 poprvé v historii kompletně vedený v online prostředí.

Generální ředitel FAO pan Qu na úvod prohlásil, že udržitelný živočišný sektor bude rozhodující pro rozvoj ekonomiky, malých podniků, životního prostředí a zajištění dobrých životních podmínek chovaným zvířatům. Dále zmínil, že je potřeba k živočišnému sektoru přistupovat holisticky, efektivně a v nových politikách a nařízeních zahrnovat všechny zúčastněné strany potravinového systému. Farmáři jsou nyní pod zvýšeným tlakem kvůli kombinaci faktorů jako je pandemie COVID-19, globální recese a omezení prodeje, proto je nezbytné investovat do budování infrastruktury a technologií pro udržitelné zemědělství. Další nastupující hrozbou je klimatická změna, která ovlivňuje úrodu, biodiverzitu a šíření chorob a škůdců rostlin. (Reliefweb; FAO)

FAO price index v srpnu nejvyšší za poslední půlrok

Podle reportu FAO z 3. září, byl FAO price index v srpnu nejvyšší za poslední půlrok (96.1 bodů, nejvyšší od února 2020, tedy z doby před rozšířením pandemie COVID-19). Posilovaly zejména ceny cukru, oleje a obilnin, při lehkém propadu cen masa a mléčných produktů, které se drží na červencové hladině. Nejnovější report o pohybech zářijových cen komodit bude k dispozici 16.10.2020.

Ing. Martina Nádvorníková, Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe


Hodnocení => průměr 122
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář