Renata Šarjaková, 10. červenec 2006
Šest nejdůležitějších plodin pro rozvoj civilizace

Článek se zabývá šesti nejvíce pěstovanými plodinami na světě z hlediska vyprodukovaného množství a jejich významu pro výživu lidstva.

     1. rýže: Živí největší část obyvatelstva naší planety. Z hlediska vyprodukovaného množství se v současnosti nachází na třetím místě (http://apps.fao.org 2002).

     2. pšenice: Její pěstování zahájily největší civilizace, pšenice a obilniny spustily neolitickou revoluci, resp. evoluci. Z aspektu celosvětové produkce zaujímá čtvrté místo.

     3.-4. brambory: Původně americká plodina, nenáročná, často byla a ještě i je potravou chudých lidí. Z hlediska celosvětové produkce je na pátém místě.

     3.-4. kukuřice: Stály a padaly s ní nejvyspělejší civilizace ve Střední a Jižní Americe. Její vzrůstající uplatnění na všech kontinentech potvrzuje i druhé místo v celosvětové produkci a první mezi zrninami.

     5. maniok: Klíčová plodina Tichomoří a tropického pásma, pěstovaná pro hlízy obsahující škrob, z celosvětového hlediska má menší význam.

     6. čajovník: Z klimatických, ale i z ekonomických důvodů je možné ho pěstovat zejména ve státech třetího světa. Předpokládá se, že dovoz čaje do Anglie, popřípadě do Evropy, přispěl k poklesu spotřeby alkoholu.

     V ostatních letech první místo v tonáži zemědělských produktů na světě zaujímá třtina cukrová (http://apps.fao.org 2002). Již za krátkou dobu pocítí konkurenční schopnost této plodiny pěstitelé řepy cukrovky u nás i na celém světě. Její rozmach je podporován i snahami o snižování závislosti na fosilních surovinách.

http://www.nasepole.sk/clanok.asp?ArticleID=5

Zdroj info ÚZPI

 


Hodnocení => průměr 104
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář