Renata Šarjaková, 27. červen 2006
Zásady správného grilování
Při grilování masa je potřeba dodržovat některé zásady.

 

Grilovat nebo opékat lze maso, uzeniny, různé klobásky, ale také lilek nebo jinou zeleninu. Přípravě masa nebo uzenin je potřeba věnovat pozornost tak, aby neohrozily zdraví konzumenta. Přestože surovina zakoupená v tržní byla vyrobena pod veterinárním dozorem a uvedena do oběhu jako zdravotně nezávadná, může dojít při lehkomyslném zacházení před kuchyňskou přípravou k nežádoucímu pomnožení škodlivých mikroorganismů, vyskytujících všude v ovzduší a také na povrchu potravin. Ke kontaminaci může dojít při převážení masa nebo uzenin v teple a  v igelitových pytlících, kdy například může dojít i k zapaření. Pozornost je potřeba věnovat i připraveným  kořenícím směsím určené například pro grilování.

Velké problémy může způsobit salmonelóza, popřípadě kampylobakteriová infekce.

Salmonelou se člověk nejčastěji nakazí přímým kontaktem s nemocným zvířetem, slinami nebo jeho močí a trusem a také při konzumaci nedostatečně tepelně opracovaných potravin živočišného původu. Nejvnímavější a nejohroženější jsou děti, starší lidé, lidé oslabení nebo těhotné ženy. Salmonelóza se projevuje úpornými průjmy, zvracením, nechutenstvím a následnou dehydratací; může vést i ke smrti. První pomoc je dostatek pití a návštěva lékaře.

Podobné salomonelóze jsou kampylobakteriové infekce. Nákaza je možná konzumací nedostatečně tepelně zpracovaných potravin. Projevy jsou podobné jako u salmoneloz. Nejčastěji onemocní děti do pěti let. V obou případech platí dostatečná hygiena a důkladné tepelné zpracování potraviny.

Zejména v teplých dnech je vhodný transport  surovin v chladicích taškách nebo zabalené v několika vrstvách papíru. V případě opékání uzenin je potřeba odstranit umělé střívko.

SVS ČVR, 24.04.06                     Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 094
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář