Renata Šarjaková, 3. duben 2006
Vykošťování drůbežích prsou
Inovace ve zpracování drůbežího masa.

Součástí výroby opracovaného drůbežího masa je jeho vykosťování. Proto se stále hledají nové způsoby, jak tuto činnost zlepšit a urychlit. Je překvapivé, že se operace spojená s vykosťováním drůbežího masa velmi málo zlepšovala, ačkoli stále stoupá počet milovníků bílého kuřecího masa a také stále roste spotřeba tohoto masa ve fast food zřízeních.
V roce 1982 bylo vyvinuto kuželovité vykosťovací zařízení, které bylo během posledních 25-30 let jen nepatrně zdokonalováno. V současné době se pracuje na tvorbě nového přístroje, ale bohužel ještě není připraven do té míry, aby mohl být používán ve výrobě. Je totiž velmi málo odborníků, kteří se vyznají jak v potřebách výroby, tak i technických záležitostech nutných pro sestavení nového zařízení. Současně ještě přibývá tlak zákazníků na vývoj něčeho nového.
Vývojové práce byly prováděny ve Výzkumném ústavu technickém ve státě Georgia ve Spojených státech amerických pod vedením renomovaných pracovníků. Vyvíjelo se vykosťovací zařízení na základech původních přístrojů sloužících k odkosťování kuřecích prsou. Vědecký tým vytvořil citlivou řídící technologii, která může být posléze zakomponována do stávajících zařízení.
Nově vytvořená operace je dvoustupňová. Nejprve se navrhne, jak má být konečný  produkt opracován a potom je potřeba vhodně nastavit krájecí čepele a zvolit požadovaný pohyb pro dokonalé vykostění.
Další složitou stránkou projektu bylo využití nové technologie i v případě kuřat o různé velikosti, kde je pokaždé jiná vzdálenost mezi rameny.
Velká pozornost se věnovala i tomu, že svalstvo v přední části trupu je mnohem mohutnější, protože je uzpůsobené k letu. Tato anatomická skutečnost je podstatou řešení problému. Dva hlavní prsní svaly jsou spojeny s ramenem. V kuchyňské praxi jsou oblíbené pro svůj nízký obsah tuku. Jakmile se tyto svaly odkrojí, stáhneme z kuřecích prsou veškeré maso. Nový systém zpracování má vcelku dobré výsledky, ale je pouze počátečním stupněm vývoje a bude potřeba věnovat těmto technologickým operacím ještě mnoho času, než se budou moci používat v praxi. Je těžké odhadnout, jak dlouho bude nutno zlepšovat jednotlivé detaily než budou funkčně schopné se podílet na novém zařízení.
Ale nyní, po ukončení několikaměsíčního vývoje, jsou připravené na to, aby se začaly uplatňovat při inovaci a celkových změnách systému, který byl vytvořen před více než dvěma desítkami let.

MEAT PROCESSING, 45, 2005, č. 1, s. 40-42
Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 059
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář