Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 5. květen 2011
V souvislosti se zvýšením DPH porostou i ceny potravin.
V souvislosti se zvýšením DPH porostou i ceny potravin.
Už několik měsíců se zvedají i ceny vstupních surovin.
Co se bude dít dál se zatím neví. Tlak zákazníků na nízké ceny bude nutit velké řetězce nakupovat levně a kvalita potravin může jít dolů. Na zdraví prospěšné a kvalitní výrobky spousta lidí nedosáhne.
Ceny potravin se budou během příštího desetiletí nadále zvyšovat. Předpověděla to dnes Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO). Upozornila rovněž, že počet lidí trpících podvýživou loni sice klesl na 925 milionů z rekordních 1,023 miliardy v roce 2009, ale zůstal na nepřijatelně vysoké úrovni.
Klimatické změny způsobující povodně a sucha, rostoucí poptávka po biopalivech a snahy zemí o ochranu domácího trhu by podle FAO mohly tlačit ceny potravin vzhůru a v dlouhodobém horizontu ohrozit zabezpečování dostatečných dodávek potravin.
Organizace proto vyzvala k bezodkladným koordinovaným mezinárodním opatřením k zajištění dostatku potravin. Ta by měla zahrnovat například zlepšení regulace a transparentnosti trhů či tvorbu nouzových zásob.
Vysoké a vrtkavé ceny potravin vyvolávají po celém světě rostoucí obavy. Drahé potraviny letos přispěly k nepokojům v Tunisku a Egyptě, jejichž důsledky lze vidět i v dalších zemích v severní Africe a na Blízkém východě, napsala agentura Reuters.
Cenové výkyvy sice nejsou v zemědělství ničím novým, nedávné cenové šoky vyvolané nepříznivým počasím a rostoucím využíváním obilovin k produkci energie však podle FAO vyvolaly mimořádné znepokojení. "Existují obavy, že vrtkavost cen by se mohla zvyšovat," uvedla organizace.
FAO již minulý týden oznámila, že její index cen potravin se v únoru vyšplhal na nové rekordní maximum. Současně varovala, že prudký růst cen ropy by mohl vést k dalšímu zdražování potravin.
V loňském roce trpělo 16 procent obyvatel rozvojových zemí podvýživou. Tento podíl sice klesl z předloňských 18 procent, nadále však výrazně překračuje cíl z miléniového summitu OSN. Podle toho má podíl v období od roku 1990 do roku 2015 klesnout o polovinu na deset procent.
FAO upozornila, že počet hladových by se mohl snížit o 100 až 150 milionů lidí, pokud by měly ženy v zemědělství stejný přístup k výrobním a finančním zdrojům jako muži. Zemědělská produkce v rozvojových zemích by tak podle FAO mohla stoupnout o 2,5 až čtyři procenta. "Musíme eliminovat všechny formy diskriminace žen," uvedla organizace. Její ředitel Jacques Diouf uvedl, že podpora rovnosti pohlaví je klíčová pro rozvoj zemědělského sektoru a zabezpečení dostatečných dodávek potravin.
Hodnocení
=> průměr 088