- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Příliš horké jídlo – podceňované nebezpečí
Ačkoli se o tom nemluví, je skutečností, že mnozí lidé konzumují příliš horká jídla a nápoje. Vzniká přitom nebezpečí vnitřního opaření a popálení, záleží na výši teploty a délce působení. Žádná legislativa nebo praktické příručky neregulují výši teplot při konzumaci. Požadavky jsou naopak stanoveny pro uchovávání hotových pokrmů před jejich podáváním, a to minimálně na + 60 až + 70 °C, aby se nepomnožovaly mikroorganismy. Tyto teploty jsou však pro konzumaci nebezpečné.
Horká jídla a nápoje se konzumují teprve asi 200 let. Souvisí to s rozvojem možností ohřevu. Malé děti si dávají pozor, aby strava nebyla příliš horká, ale s postupujícím věkem opatrnost upadá a stoupá obliba horkých jídel.
Za optimální lze považovat teplotu těla, tj. 37 °C a za maximální 43 °C, při které nedojde k poškození. Bylo by vhodné používání teploměrů nebo alespoň vyzkoušení teploty na hřbetu ruky nebo prostřednictvím rtů. Při krmení kojenců a malých dětí je takové zkoušení teploty zásadně nutné. Je třeba počítat s tím, že při vnějším kontaktu (s kůží) je odolnost podstatně vyšší než při vnitřním působení. Vlhká teplejší a prokrvená sliznice trávicího traktu je podstatně citlivější vůči teplotě, výrazně lépe vede teplo než chladnější a sušší kůže. Snadno může dojít k jejímu poškození (zarudnutí, tvorba puchýřů apod.) především ústní dutiny, hltanu a jícnu, příp. žaludku. V důsledku toho vznikají záněty, dochází k napadení mikroorganismy, poškození imunitního systému a příp. vývoji rakoviny.
Dtsch. Lebensm. Rdsch., 107, 2011, č. 2, s. 71-83
Objednávka kopie článku