Renata Šarjaková, 28. březen 2006
Izolát syrovátkové bílkoviny jako funkční složka mléčných gelů
Pro rozvoj použití syrovátkových bílkovin je významnou vlastností schopnost tvorby gelů. Byly sledovány vlivy parametrů vysokotlakého ošetření na vlastnosti vytvořeného gelu.

Roztoky čistého beta-laktoglobulinu (beta-Lg) a koncentrátu syrovátkových bílkovin byly studovány z hlediska dobrých želírovacích schopností. Tlakovou denaturací beta-Lg se vyvolává mezimolekulární výměna volných thiolových skupin a disulfidických skupin beta-Lg za vzniku formy oligomerů. Pro agregaci a vytváření beta-Lg oligomerů pomocí tlaků mohou být významné také fyzikální interakce jako hydrofobnost, elektrostatické vlastnosti a vaznost vodíku. Želírování syrovátkových bílkovin je komplexní fenomén, který je ovlivňován řadou parametrů procesu. Dánská studie objasňuje vlivy některých parametrů.

Mateřské mléko obohacené izolátem syrovátkové bílkoviny (WPI) v množství 5, 10 nebo 15 % bylo vystaveno vysokotlakovému ošetření při 200 – 600 MPa. Vzniklé gely byly posuzovány podle modulu elasticity (G´), podle nezakomponované tekutiny (NIL) a podle barvy (L*). Vzniklé gely se třídily podle elasticity do tří typů: měkké, střední a tuhé. Elasticita závisela především na množství přidaného WPI, méně na době působení a výši vysokého tlaku. Při 400 MPA a 15% přídavku WPI výrazně vzrostl modul elasticity. U gelů vytvořených pomocí vysokých teplot (80 °C, 10 min) byla elasticita se zvyšujícím se podílem WPI nižší než při použití tlaku 300 MPa. U všech gelů vytvořených pomocí vysokého tlaku stoupalo množství nezakomponované tekutiny (NIL) se stoupající koncentrací WPI, zatímco nebyla zjištěna žádná závislost mezi pracovním tlakem a NIL a G´. Stupeň bělosti gelů se zvyšoval s použitým tlakem, (měřeno jako L*, kdy základem bylo neošetřené mléko s příslušnou koncentrací WPI) .

Milchwissenschaft, 61, 2006, č. 1, s. 3-6      Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 086
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář