Renata Šarjaková, 29. říjen 2008
Čechům klony moc nevadí

I když se výrobky z klonovaných zvířat v současnosti nikde na světě neprodávají, používání klonovaného masa pro potravinářské účely by českým spotřebitelům až tak moc nevadilo. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, který se zabýval postoji Evropanů ke klonování a jeho využívání v potravinářství.

Podle odborníků by se maso z klonovaných zvířat mohlo objevit na trhu do roku 2010.
V Česku jim je nakloněno 54 procent dotázaných, přičemž 20 procent bez výhrad a 34 procent s určitými omezeními. Podobný výsledek evropští statistici v průzkumu provedeném letos v červenci zaznamenali jenom v dalších dvou zemích. V Británii jde o 53 procent dotázaných, ve Španělsku o 51 procent.
Ve všech ostatních členských zemích Evropské unie převažovali odpůrci používání klonovaného masa pro potravinářské účely. Například v Rakousku, kde jich bylo nejvíce, šlo o 82 procent. Na sousedním Slovensku je odpůrců 53 procent. Průměr za celou Evropskou unii pak činí 63 procent.
Podle většiny Evropanů také není jasné, jaké jsou dlouhodobé dopady klonování zvířat. Myslí si to 84 procent dotázaných. Rovněž většina, a to 61 procent, účastníků průzkumu uvedla, že klonování zvířat je morálně pochybné. O dvě procenta dotázaných více pak má za to, že by klonování mohlo snížit genetickou různorodost dobytka.
Nálady evropské veřejnosti odráží i nedávné hlasování v Evropském parlamentu, který vyzval Evropskou komisi k zákazu klonování pro potravinářské účely. Důvodem výzvy byla zejména údajná zdravotní rizika využívání klonovaných zvířat v potravinářském průmyslu. Podle poslanců by klonování zvýšilo pravděpodobnost, že celá stáda zdecimují nemoci, a v této souvislosti připomněli evropskou směrnici, podle které zemědělci nesmí zvířatům při chovu způsobit utrpení nebo poškození.
K zákazu klonování zvířat pro potravinářské účely po zveřejnění průzkumu komisi vyzvala i organizace Eurogroup for Animals. Zákaz by se podle ní měl týkat i dovozu produktů z klonovaného masa a reklamy na ně. "Naše společnost nepotřebuje jídlo z klonovaných zvířat, zvláště ne tehdy, když znamená větší utrpení zvířat. Spotřebitelé chtějí přírodní a zdravé jídlo, a ne jídlo ve stylu Frankensteina," sdělila dnes ČTK ředitelka organizace Sonja Van Tichelen.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) nicméně před časem uvedl, že pro posouzení dopadů klonování na zdraví zvířat i na bezpečnost potravin zatím nemá dostatek informací, bude je proto muset dále studovat. "Je zřejmé, že závažné zdravotní problémy se mohou častěji a v závažnější formě vyskytovat u klonovaných zvířat než u zvířat z konvenčního chovu," uvedla však červencová zpráva EFSA.
Američtí vědci soudí, že maso klonovaných zvířat je pro člověka bezpečné a je možné ho jíst. Určité ohrožení zdraví člověka však může podle nich znamenat maso geneticky modifikovaných zvířat. Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) již povolil prodej masných výrobků z klonovaného hovězího, vepřového a kozího masa, protože dospěl k názoru, že jeho konzumace nepředstavuje žádné riziko pro člověka. V USA je nyní kolem 500 klonovaných hospodářských zvířat, většinou prasat.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 091
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář