Renata Šarjaková, 16. říjen 2008
Více regionálních potravin

Podpora regionálních potravin a potravin se značkou Klasa je velmi důležitá. Zvláště v době, kdy Česká republika je součástí jednotného evropského trhu a dováží se do ní potraviny různého původu, které pak českým výrobcům konkurují cenami. „Čím víc budete totiž podporovat naše potraviny, tím víc podporujete zemědělce,“ prohlásil ministr zemědělství Petr Gandalovič minulý týden na Středočeských dožínkách.

Ministr ve svém projevu poznamenal, že u českých a zejména regionálních potravin má zákazník jistotu, kde byly vyrobeny. „Logo Klasa a Potravina roku v tomto případě Středočeského kraje vám dává záruku, že daný výrobek neputoval přes polovinu Evropy a obsahuje právě ty suroviny, které v něm mají být. Proto lobuji za regionální potraviny,“ prohlásil Gandalovič na vyzdobeném pódiu výstaviště v Lysé nad Labem, kde se dožínky Středočeského kraje již tradičně pořádají v rámci výstavy Zemědělec a Náš chov. Ministr vyzval přítomné, aby se nenechávali zlákat pouze relativně nízkou cenou, ale kupovali zejména produkty oceněné značkou kvality. Pomohou tím zemědělcům, kteří se nyní nacházejí ve složité situaci. „Dobrá úroda nám sice udělala radost, ale na druhé straně zaznamenáváme však pokles cen zemědělských komodit, jako jsou mléko, pšenice, či řepka,“ konstatoval.
Náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí, územního a stavebního řízení, zemědělství a informatiky Vilém Žák informoval, že podobně jako i jiné regiony také Středočeský kraj začal organizovat soutěž o nejlepší potravinářský výrobek regionu. První ročník se uskutečnil v minulém roce a letos byl vyhlášen druhý ročník. Vloni se v soutěži utkalo 14 produktů. Nižší účast organizátoři přičítají tomu, že se tato akce teprve rozebíhala. Letos očekávají mnohem větší zájem Přihlášky na tento rok budou přijímány do 31. prosince.
Výrobky soutěží v sedmi kategoriích, a to mlýnské a pekárenské, mléko a mléčné výrobky, alkoholické nápoje kromě piva, masné výrobky, med, produkty z včelího medu a sedmou kategorií jsou ostatní potravinářské výrobky a pivo.Posuzuje je komise ve spolupráci s Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí a vybírá produkty s nejlepší chutí, vůní, vzhledem, obalem a vyrobené z kvalitních surovin. Hodnocena je i návaznost na tradice a inovativnost výrobků. Oceněné výrobky mají právo uvádět na svém obalu dva roky logo Potravinářský výrobek Středočeského kraje.
Pětina produkce v ČR Zemědělské organizace, sdružující podniky a soukromé zemědělce ve Středočeském kraji, společně také navrhují každý rok také sedm nejlepších podniků, které získají titul Zemědělský hospodář Středočeského kraje. Tak tomu bylo i letos. Na Středočeských dožínkách pak vybraným zemědělcům předali ceny zástupci ministerstva zemědělství, Středočeského kraje, regionální agrární komory a Asociace soukromého zemědělství ČR. Cenu ministra zemědělství získala letos farma Miroslava Děkanovského z Lhoty Bubenče u Čechtic, která hospodaří na 270 hektarech zemědělské půdy a zaměřuje se zejména na rostlinnou výrobu. Další ceny převzali zástupci Zemědělské společnosti Stránka, s.r.o., z Mšena, Zemědělského družstva v Pňovicích a.s. ZEA Světice, rodinné farmy Pospíchalových ze Sedlčan, farmy Václava Čtrnáctého z Číčovic. Vyhodnocena byla i Střední odborná škola Poděbrady, která převzala ocenění z rukou náměstkyně hejtmana pro oblast školství a volného času Dagmar Nohýnkové. „V úrodném a rovinatém Polabí, kde se nacházejí Poděbrady, bylo a je zemědělství prioritní formou podnikání a existence zemědělské školy se školním statkem je nezbytností. Na počátku 90.let minulého století bylo v jeho vazných stájích ustájeno 60 různoplemenných kříženek s užitkovostí 2,5 tisíce litrů za laktaci a byl provozován zastaralý chov prasat. Dnes je situace jiná. Hlavním předmětem zájmu živočišné výroby je stohlavé reprezentativní stádo dojnic. Z demonstračních důvodů výuky jsou v čistokrevné podobě chována čtyři plemena: dominantní holštýnské, české strakaté, ayrshirské a jerseyské. Průměrná užitkovost v rámci celého stáda je 9,5 tisíce kilogramů za normovanou laktaci, přičemž užitkovost mnoha holštýnských krav překročila hranici 12 tisíc kilogramů mléka,“ informoval moderátor Jan Rosák, který programem dožínek provázel.
Středočeský kraj se podle svých zástupců významně podílí na zemědělské produkci republiky, přestože právě okolí Prahy trpí stále větší zástavbou a orné půdy zde rychle ubývá. Zemědělci ve středních Čechách vytvářejí více než 20 procent celkové zemědělské produkce. republiky.
Podle regionální agrární komory se letos sklizeň obilovin a řepky vydařila, i když jarní deště nestačily pokrýt vodní deficit způsobený dvěma předchozími zimami bez sněhu. Průměrný výnos všech obilovin v celém kraji letos dosáhl 4,33 tuny z hektaru, z toho u ozimé pšenice 6,08 tuny z hektaru a u ozimé řepky 3,03 tuny z hektaru. Nejlepší obilnářské oblasti okolo Prahy a v Polabí dosáhly letos výnosu necelých sedm tun z hektaru.
Ministr uvítal , že se všechny kraje České republiky postupně vrátily k tradici. dožínek. „Poskytují nám příležitost, abychom poděkovali zemědělcům za úrodu a za to, že celý rok pečovali o krajinu. A já to také chci udělat. A samozřejmě přeji zemědělcům aby to, co je nejdůležitější, aby prodali, aby se jim to podařilo, protože víme, že v letošním roce je to mimořádně obtížné,“ dodal ministr zemědělství Petr Gandalovič.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 052
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář