Renata Šarjaková, 25. březen 2008
Nový model s nejdelšími rukávy
Postřikovače Hardi s řízenou asistencí vzduchu Twin, takzvanými rukávy, jsou mezi českými zemědělci velice oblíbené, neboť funkční usměrnění postřiku má řadu výhod.

 

Postřikovače Hardi s řízenou asistencí vzduchu Twin, takzvanými rukávy, jsou mezi českými zemědělci velice oblíbené, neboť funkční usměrnění postřiku má řadu výhod. Především jde o rovnoměrné a optimální rozložení kapičkového spektra v celém záběru a lepší průnik postřikové jíchy do ošetřovaných porostů s výrazně lepším pokrytím i spodních partií rostlin a listů i při vyšší pojezdové rychlosti. Další výhodou je správně načasovaná aplikace, kdy škůdci, choroby a plevele jsou nejzranitelnější a nejcitlivější. Během sezóny tak lze k ošetření využít více hodin a dnů vhodných k postřiku.

Přestože se k nám tyto stroje dovážejí již mnoho let, jeden z modelů si letos na jaře odbude v České republice premiéru. Zemědělské družstvo Mečeříž na Mladoboleslavsku zakoupilo od společnosti Pekass, a. s., novinku roku 2006 - tažený postřikovač New Commander 4400 s pracovním záběrem 36 metrů a již uvedeným systémem Twin. Tento model je vybaven i odpruženou řízenou nápravou, takže kopíruje kolejové řádky traktoru, kulovým závěsem K 80 a ocelovými rameny Twin Force v kombinaci s hliníkem, který celou konstrukci odlehčuje. Samozřejmě má všechna neobvyklá patentovaná technická řešení, ze něž obdržel na významných evropských výstavách řadu ocenění. U slavnostního předání v Milovicích nemohla naše redakce chybět.

Převratná technická řešení
Nový Commander je postřikovač s řadou převratných řešení včetně funkčního designu. Rozmístění ovládacích prvků je na levé straně postřikovače, kde jsou snadno přístupné všechny základní operace, jako ovládání jednotlivých funkcí ventily Smart, rychloplnicí zařízení FastFiller a přimíchávací zařízení přípravků ChemFiller. Přitom není nutné otevírat žádné boční kryty. Za funkčním designem se skrývají čtyři jednoduché výrazy, a to kapacita, snadnost použití, bezpečnost a přesnost.
Nejde však jen o design. Díky systému SafeTrack je postřikovač velice stabilní i při velkých rychlostech a malém poloměru zatáčení. Vysokou dynamickou stabilitu zajišťuje kyvadlový závěs s rameny umístěný za nádrží, stroj nezatáčí jen pomocí oje, ale především prostřednictvím řízené nápravy. Druhým patentovaným řešením je vysokokapacitní sací filtr EasyClean. Velká filtrační plocha snižuje četnost jeho čištění, obsluha ocení i zabudovaný ukazatel zanesení, stejně jako klapku pro zachycení větších nečistot. Automatické uzavření ventilu zabrání nebezpečí rozlití postřikové kapaliny při kontrole filtru. Nový postřikovač je také vybaven vysokotlakým samočisticím filtrem CycloneFiltr, kdy unikátní cyklonový efekt snižuje požadavky na četnost jeho čištění. K filtru se zabudovaným ventilem pro vypláchnutí zachycených nečistot je snadný přístup, nemusí se rozebírat a při jeho kontrole či údržbě nedochází k žádnému úniku kapaliny. Patentované přimíchávací zařízení ChemFiller má v porovnání s jinými systémy třikrát větší kapacitu míchání prostřednictvím vířivých trysek a podtlaku. Tento systém umožňuje velmi intenzivní promíchávání i práškových či špatně rozpustných agrochemikálií, rychlé plnění nádrže postřikovače a výrazné zkrácení neproduktivního času. V Mečeříži určitě ocení i patentovaný systém LookAhead, který si pamatuje předchozí nastavení operačních situací. Zabezpečuje i vyšší přesnost aplikace po spuštění a při změně pojezdové rychlosti velmi rychle reguluje dávku.

Twin nelze ničím nahradit
„Obchodní vazby mezi naší společností a zemědělským družstvem Mečeříž jsou dlouhodobé a dovolím si tvrdit i velmi dobré,“ řekl týdeníku Zemědělec Patrik Čapek, vedoucí pobočky akciové společnosti Pekass, a. s., v Milovicích. „U postřikovače Hardi vsadilo družstvo jednoznačně na osvědčenou kvalitu, neboť uvedený model představuje špičku v postřikovací technice. Nový Commander s nádrží o objemu 4400 litrů je prvním strojem v České republice, který je v záběru 36 m vybavený řízenou asistencí vzduchu Twin. Vzhledem k tomu, že v družstvu využívají kolejové řádky, nemá postřikovač pěnový značkovač ani satelitní navádění. Naopak Mečeřížští uvažují o automatickém zapínání či vypínání sekcí EZ-Boom, které by nahradilo mechanický systém ovládaný obsluhou.“
Zemědělské družstvo Mečeříž dnes obhospodařuje asi 3450 ha orné půdy. Ochranu polních plodin zajišťují dva stroje, a to starší postřikovače Hardi z roku 1991 o záběru 18 m s nádrží o objemu 1500 l a novější samojízdný postřikovač Tecnoma s pracovním záběrem 36 m a nádrží pro 4000 l. Vzhledem k tomu, že v poslední době přibývá větrných a deštivých dnů, při nichž nelze provádět účinnou ochranu, tak tato technická kapacita již družstvu nestačí. Také záběr 18 m u staršího modelu už překonala doba, obzvlášť dnes, kdy v zemědělství ubývá pracovních sil a produktivita práce musí být mnohem vyšší.
A proč se v družstvu rozhodli pro značku Hardi? „Rozhodoval jsem se především mezi značkami Tecnoma a Hardi, vysvětluje Ing. Luboš Jelínek, hlavní agronom Zemědělského družstva Mečeříž. „Se samojízdným postřikovačem Tecnoma jsme spokojeni, ovšem nemá systém postřiku s řízenou podporou vzduchu. Původní model postřikovače Hardi již tento systém má a my jsme se o jeho výhodách za ta léta přesvědčili. I když dnes někteří výrobci tvrdí, že využití protiúletových nebo injektorových trysek má stejný efekt, v družstvu jsme si ověřili, že v ochraně rostlin má systém Twin velký význam a nelze ho ničím nahradit. S postřikovačem vybaveným tímto systémem je možné provádět velmi kvalitní ochranu i při vyšší pojezdové rychlosti, stejně jako při zhoršených podmínkách a jeho využití během roku je určitě větší, než u jiných modelů. To s největší pravděpodobností rozhodlo o naší volbě.“

Lidé a stroje
Zajímalo nás, proč tedy družstvo nezvolilo samojízdný postřikovač Alpha v záběru 36 m se systémem Twin, který patří v České republice k nejvíce využívaným. „Dlouho jsme zvažovali, pro co se rozhodnout, zda koupit druhý samojízdný postřikovač nebo raději zvolit tažený model,“ pokračuje Ing. Luboš Jelínek. „Přestože chemická ochrana probíhá v současné době téměř po celý rok, rozhodli jsme se pro tažený model, neboť mimo postřikovací špičku můžeme traktor využít i k jiným pracím. A to i přesto, že nás tato kombinace vyšla dráž, než nákup samotného postřikovače Alpha. Starý model Hardi, který neměl řízenou nápravu a na souvratích vytvářel další koleje, chceme prodat. Jsem přesvědčen o tom, že dva nové výkonné stroje nám zajistí více času, abychom postřiky realizovali v optimálním termínu. V minulosti jsme jeli na doraz, soboty, neděle, od rána do večera, často jsme se nemohli ani ohlížet na silnější vítr a museli jsme stříkat i za zhoršených podmínek, což mělo vliv na horší kvalitu ošetření. Vzhledem ke stále se zvyšující ceně chemických přípravků i rostoucí nákupní ceně zemědělských produktů si již žádné ztráty nemůžeme dovolit.“
Podle hlavního agronoma je důležitý i finanční přínos, i když přesné údaje spočítané nemá. „Stačí, když se podívám na produktivitu práce,“ říká s úsměvem Ing. Luboš Jelínek. „Postřikovač s velkou nádrží a širokým záběrem ošetří více hektarů za kratší dobu. Při dvojnásobném záběru je logická poloviční úspora nafty. Také proto jsme zvolili největší pracovní záběr, i když určitou roli sehrálo i to, že obilniny sejeme secím strojem o záběru 12 m. Výrobce deklaruje také úsporu chemických přípravků o osm až deset procent, neboť lze využívat nižší dávky. Nový postřikovač určitě přispěje i k vyššímu komfortu obsluhy. Musíme si uvědomit, že lidí v zemědělství ubývá, a ti, kteří zůstanou, již nechtějí pracovat od nevidím do nevidím jako za Marie Terezie. Chtějí mít čas na rodinu a koníčky. Nový postřikovač Commander je i v tomto ohledu tím správným řešením.“

 

Zdroj: Vladislav Fuka


Hodnocení => průměr 149
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář