Renata Šarjaková, 11. únor 2008
Traktor firmy Fendt na řepkový olej
Traktor Fendt Vario 820 Greentec, porovnávání provozu na naftu a na olej z řepky olejné.

 
Z dlouhodobého hlediska využívání nosičů energie blízkých přírodě jako je např. řepkový olej, vede k nižším emisním hodnotám CO2 než od spalování fosilních paliv. Vzhledem k vyčerpatelnosti fosilních paliv stále větší důležitost se přisuzuje surovinám produkovaným v zemědělství. Proto firma Fendt zkoumala možnost spalovat ve svých motorech rostlinný olej. Vyčlenila na to traktor Variogreentec 820.
Nový systém, který byl vyvinut společně s firmou Deutz je založen na používání svou nádrží na palivo. Nádrž na řepkový olej má kapacitu 340 litrů a druhá nádrž na standardní naftu je menší a má kapacitu 80 litrů. Obě jsou vybaveny regulačními ventily. Traktor se nejdříve nastartuje na standardní naftu a motor zahřeje. To je nutné proto, že se viskozita řepkového oleje včetně bodu vzplanutí podstatně liší od nafty. Tyto oba parametry mají rozhodující vliv na spalování. Olej z řepky se musí rozprášit stejně jemně jako nafta. Viskozita řepkového oleje je silně závislá na teplotě. Čím vyšší teplota oleje, tím nižší viskozita. Automatický přepínač po dosažení teploty oleje 70 ºC nebo stoupne-li výkon motoru na 25 % hodnoty jeho maximálního výkonu po dobu více než 30 sekund přepne provoz na standardní naftu. Olej se smísí s naftou po dobu několika sekund. Při zastavování motoru řidič musí manuálně přepnout zpět na provoz na standardní naftu, protože zatím tato funkce není zautomatizována. Řidič může sledovat na speciálním indikátoru Varioterminal jaké palivo v tu chvíli motor spaluje.
Toto je integrální systém vyvinutý přímo výrobcem. Byl podroben důkladnému testování a proto Fendt poskytuje farmářům garanci stejnou jako na traktory spalující pouze fosilní paliva. Díky spolehlivé záruce a dobrému servisu současní vlastníci traktoru greentec nebudou v nevýhodě při prodávání traktoru jako použitého stroje.
Jednou z největších nákladových položek u zemědělských prací je palivo. Při používání řepkového oleje mohou být tyto náklady významně sníženy. Vzhledem k tomu že daňové zatížení nafty je vysoké, mnohem vyšší než u řepkového oleje, je tento olej levnější. Navíc řepkový olej lze vyrábět regionálně v blízkosti přímé spotřeby. Proto je cesta od producenta ke spotřebiteli velice krátká. Vedlejším produktem při lisování řepkového semena jsou pokrutiny, které slouží jako krmivo pro hospodářská zvířata s vysokým obsahem bílkovin. Organická paliva nabízejí řadu výhod. Jsou obnovitelným zdrojem energie a živým materiálem, který vyžaduje zvláštní péči, zejména při skladování. 
 
Zdroj: Ing. Milan Šťastný

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 048
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář