Renata Šarjaková, 23. leden 2008
Na poli málo, pod střechou hodně
Titulek článku celkem přesně charakterizuje výsledek práce nových lisů Vicon.

 

Titulek článku celkem přesně charakterizuje výsledek práce nových lisů Vicon. Vzhledem k lisovacímu tlaku až 210 barů se do jednoho balíků vejde více píce, takže na poli je méně balíků než při sklizni jinými lisy. Naopak do skladů se vtěsná více objemné hmoty než obvykle. Vysoký lisovací tlak má také výrazný vliv na úsporu sítě a fólie, pracovních nákladů i úsporu při přepravě objemné píce z pole do stájí, což v konečném důsledku pozitivně ovlivňuje ekonomiku celého zemědělského podniku, který zvolí tuto technologii.

Uvedená charakteristika se týká všech loňských novinek, které byly představeny na veletrhu Agritechnica v Hannoveru, ať již lisů na válcové balíky s pevnou či variabilní komorou, lisů na hranaté balíky či kombinovaných lisů s baličkou. V roce 2006 byl uzavřen výrobní závod v německém Gottmadingenu, který byl zaměřen na produkci lisů s pevnou lisovací komorou a výroba všech typů lisů Vicon se soustředila do nizozemského Geldropu. Celkem se zde produkuje patnáct modelových řad, navíc se zde vyrábějí i baličky píce a žací bubnové stroje. V rámci koncentrace výroby má mnoho lisů identické součástky, což má vliv na pružnost dodávek náhradních dílů.

Lisy na válcové balíky
s pevnou komorou
Jediný lis, který doposud neprošel inovací, je model RF 119. Inovován bude během příštích dvou let, již dnes však má nové ovládání Autoplus, které nahradilo původní typ Infobal. Tento model s výkony 1000 až 3000 balíků za sezónu je určen především pro malé farmáře. Je vybaven sběračem širokým 1,67 m, lisovací komorou o průměru 1,25 m, širokou 1,22 m a se14 profilovanými lisovacími válci. Lis RF 119 nemá řezací strojí, je vybaven vázáním do sítě nebo provázkem i centrálním mazáním.
V loňském roce došlo k výrazným změnám a inovacím u modelů RF 2121, RF 2125 a RF 2235, které mají stejnou velikost lisovací komory i počet stlačovacích válců jako model RF 119. Model RF 2121 vychází z řady RF 121, má sběrač široký 1,85 m a jednoduchý vkládací integrovaný rotor, který nelze vybavit řezáním. Inovace se týkají pohonu a elektronických ovládacích prvků Autoplus. Kompletně je změněn i design, včetně osvětlení a přístupu k jednotlivým hnacím uzlům.
Lis RF 2125 je nástupcem oblíbeného modelu RF 125, sběrač široký 2,1 m má pryžová kolečka. Ve standardním provedení je lis vybaven integrovaným rotorem, který může být osazen 14 řezacími noži a vázáním do sítě nebo do provázku, popř. jejich kombinací. Již na první pohled se liší novým designem, ovládáním, silnějšími převody v hlavní části pohonu, novým zavěšením sběrače a inovovaným zavěšením kopírovacích kol.
Profesionální model RF 2235 vychází z osvědčené řady RF 135. Je vybaven integrovaným vkládacím rotorem s řezáním se 14 nebo 23 noži, vázání do provázku nebo do sítě a ovládacím a kontrolním boxem Autoplus. Tento robustní stroj vhodný do služeb využívá jeden a čtvrt palcové řetězy, zesílená má i kola a ložiska. U prvních tří lisů se píce lisuje při max. tlaku 170 barů, u lisu RF 2235 při tlaku až 210 barů. Lis dosahuje velkých výkonů i při sklizni píce na senáž, pro níž je určen především. U všech inovovaných lisů je nový typ elektronického ovládání vázacího ústrojí, nové tlakové mazání řetězů, u dvou posledních modelů lze dodat na přání mazání ložisek z jednoho místa.
„Systém pohonu lisů Vicon je konstruován tak, aby i při maximálním stlačení balíků potřebovaly malý příkon,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Zdeněk Kříž, produkt manažer společnosti Kverneland Group Czech. „V porovnání s konkurencí lze proto lisy Vicon agregovat s traktory nižších výkonových tříd, což má vliv na úsporu pohonných hmot. Ekonomika sklizně píce lisováním je daná jednou základní skutečností: čím je méně balíků na poli, tím je příznivější. Potřebujeme méně sítě, provázku či fólie, máme nižší náklady na svoz balíků, není třeba tolik skladovacích kapacit a především se spoří pohonné hmoty. V balíku je více hmoty, takže ztráty píce jsou relativně nižší. O těchto přednostech se již čeští zemědělci přesvědčili. Svědčí o tom i to, že jsme v loňském roce prodali 67 lisů na válcové balíky, z nichž přibližně 40 % bylo modelů s pevnou lisovací komorou.“

Lisy na válcové balíky
s variabilní komorou
Lisy s variabilní lisovací komorou RV 2160 a RV 2190 nahrazují modely RV 1601 a RV 1901, které se vyráběly sedm let. Oba nové lisy byly poprvé představeny na veletrhu Agritechnica v Hannoveru, i když naši zemědělci si je mohli jako první na světě prohlédnout již na loňské výstavě Země živitelka.
Pásové lisy Vicon se vyrábějí ve třech typových provedeních a jsou určeny pro lisování sena, slámy, senáže, lnu a ostatních pícnin. První typ s otevřeným sběračem nemá vkládací rotor, druhý typ je vybaven jednoduchým integrovaným rotorem bez řezání a třetí typ má řezací ústrojím s integrovaným rotorem v provedení se 14 nebo 23 noži. Velikost komory s pěti nekonečnými pásy zůstala stejná - 1,60 m nebo 1,85 m. V základu jsou lisy vybaveny pěti pásy a sběračem širokým 2,10 m nebo 2,3 m se dvěmi kopírovacími kolečky. Pásy jsou spojeny titanovými spojkami, provedení lisů s řezáním se dodává s nekonečnými pásy. Jsou široké 215 mm, což při šířce komory 1,2 m zajišťuje její 93% pokrytí, takže ztráty odrolu při lisování jsou minimální. Lisy mohou být vybaveny vázáním do sítě nebo do provázku.
Oproti původním modelům mají lisy nové uspořádání poháněcích válečků se samočisticím efektem. Dochází tak k lepšímu rozrovnávání lisované hmoty i v přední části komory, jejímu většímu stlačení a k výrobě kvalitnějšího balíku. Další inovace spočívá v tom, že vázací síť byla přemístěna ze zadní do přední části lisu nad vkládací ústrojí, takže již nepřekáží případně připojené baličce. Nové vázání má také větší předpětí síťoviny a kratší chod, čímž se spoří až 1 m sítě o šířce 123 a 130 cm. Stejný zůstal sběrač, inovované je však zavěšení kopírovacích kol. Za zmínku stojí i nové provedení robustního vázání do provázku se silnějším pohonem. Řetěz, který pohání lisovací mechanismus, byl zesílen z jednoho palce na jeden a čtvrt palce, robustnější jsou i řetězová kola, nové uložení ložisek a větší průměr válečků. Zvýšil se i lisovací tlak ze 200 na 210 barů.
Opět je vidět nový design, s evropskými pravidly přichází i osvětlení a úchyt pro státní poznávací značku. Ve standardu jsou lisy vybaveny ISO-Bus terminálem Focus 2 (černobílá obrazovka), na přání pak terminálem Tellus (barevná obrazovka). Tellus je adaptabilní se všemi stroji, které Kverneland Czech dodává, ať již postřikovače, rozmetadla, pluhy či secí stroje. Jeden ovládací box lze pak použít pro všechny stroje. Pokud má již uživatel traktor s ISO-Bus koncovkami a kompatibilním počítačem, nemusí si ovládací boxy pořizovat.
„Lisy s variabilní lisovací komorou k nám byly poprvé dovezeny v sedmdesátých letech pod označením Riviere Casalis a sloužily především k lisování lnu,“ vzpomíná Zdeněk Kříž. „Novodobé zkušenosti začaly až v roce 1992, kdy byl do České republiky dovezen první lis s variabilní lisovací komorou Greenland Rivier, jejich boom však nastartovala až značka Vicon v roce 1995. Konkurence přišla do České republiky s tímto řešením až po nás. Proto není divu, že největší podíl mezi lisy s variabilní lisovací komorou zaujímá na českém trhu značka Vicon. Máme dokonce zákazníky, kteří mají od nás už třetí či čtvrtý lis, a tak jak se vyvíjejí nové modely, stále se vracejí k oblíbené značce. A co u nich oceňují? Především jednoduchost, perfektní slisování za nízké provozní náklady a vzhledem k nízkému příkonu i úsporu pohonných hmot. Do roku 1997 převažovaly na českém trhu modely s pevnou komorou, dnes je trend opačný, prodává se více lisů s variabilní lisovací komorou. Menší zemědělci vyžadují převážně stroje s pevnou komoru, stejně jako podniky, které vyrábějí senáž. Zemědělci, kteří lisují veškerou píci, upřednostňují lisy s variabilní lisovací komorou.“
V nabídce společnosti Kverneland Group Czech jsou i lisy na hranaté balíky či kombinované lisy s baličkou. O nich přineseme informace v příštím čísle týdeníku Zemědělec

Zdroj: Vladislav Fuka

Hodnocení => průměr 087
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář