Renata Šarjaková, 21. listopad 2007
Nejslabším článkem je lidský faktor
Dánská firma Hardi přichází rok co rok s řadou nových produktů, které neustále zvyšují laťku kvality v ochraně zemědělských plodin. Do konce roku 2008 hodlá uvést na trh dalších deset nových produktů, takže během pěti let obnoví svoje portfolio z více než padesáti procent.

Na model roku 2006 New Commander, který obdržel za neobvyklá technická řešení řadu cen na významných evropských výstavách, navazuje postřikovač Ranger, dále nový model Navigtor, který je novinkou veletrhu Agritechnica v Hannoveru, ale i samojízdný postřikovač Alpha VariTrack.

Poslední postřikovače firmy Hardi jsou již vybaveny systémy, které zamezují chybám obsluhy - neslabšího článku v celém řetězci ochrany rostlin. Dánské palubní počítače nastavují nové standardy pro snadné ovládání a bezpečnější postřiky. Všechny úkoly, jako např. automatické čištění stroje, jsou pod jejich dohledem a uskutečňují se rychle, správně a bezpečně.

Vybíráme postřikovač
Co by měl zemědělec zvážit před nákupen nového postřikovače? O tom jsme si povídali s Tomášem Černým, obchodním manažerem společnosti Unimarco, která je výhradním dovozcem postřikovačů Hardi do České republiky. „Pro farmáře je důležitá nejen konstrukce postřikovače, ale celá technologie ochrany rostlin včetně ekonomiky. Prvořadým cílem každého pěstitele jsou vysoké výnosy, které mohou poskytnout jen zdravé rostliny. Není tedy pochyb o tom, že bez správné a propracované ochrany plodin se již zemědělci neobejdou. Otázka pak stojí, čím tuto ochranu zabezpečit? Farmáři často chybují v tom, že rozhodující je pro ně nákupní cena nového postřikovače a už se třeba vůbec nezajímají, kolik let a s jakým výkonem či výsledky může postřikovač pracovat. Pro zemědělce, kteří mají zájem, umíme vypracovat konkrétní nabídku včetně ekonomických ukazatelů. Dokážeme určit, který postřikovač je do daných podmínek nejvhodnější, kolik udělá za den hektarů, na kolik vyjde ošetření jednoho hektaru či zda během roku tento postřikovač zvládne i s rezervou celý postřikový úkol.“
Před pořizováním postřikovače je podle Tomáše Černého nutné probrat tři okruhy otázek. Především je třeba zvolit správnou aplikační technologii, která zajistí včasné a precizní ošetření. Zda zvolit nesený, tažený či samojízdný postřikovač, klasický či s podporou vzduchu a pod. „Když farmář kupuje samojízdný postřikovač Hardi, nerozhoduje jen o tom, zda utratí čtyři či pět milionů korun, ale rozhoduje o smysluplném využití desítek milionů korun za postřiky v horizontu deseti i více let,“ vysvětluje T. Černý. „Druhou oblastí je technická stránka požadovaného modelu, jak je stroj konstruovaný a dimenzovaný pro intenzivní nasazení v tvrdých podmínkách. Tam, kde mnozí potřebují dva či tři samojízdné postřikovače, zvládne tuto plochu jeden postřikovač Alpha Twin Force s kapacitou zásobníku 3500 litrů a záběrem ramen 24 m. Takový model běžně ošetří až 16 tisíc hektarů za rok. Nejde však jen o hektary, ale důležitá je i kvalita ošetření. O ní vypovídá i stále rostoucí zájem o naše postřikovače, dnes máme několik zákazníků, kteří kupují již třetí či čtvrtý postřikovač Hardi. Třetím okruhem je pak ekonomika. Dovolím si jednoznačně tvrdit, že postřikovač s řízenou asistencí vzduchu Twin je nejlevnějším postřikovačem na trhu, přestože jeho pořizovací cena není nejmenší. Proč? Funkční usměrnění postřiku přispívá k tomu, že se chemický přípravek může aplikovat i při větší pojezdové rychlosti. Dosavadní uživatelé oceňují optimální a rovnoměrné rozložení kapičkového spektra v celém záběru a lepší průnik postřikové jíchy do ošetřovaných porostů s výrazně lepším pokrytím i spodních partií rostlin a listů. Další výhodou je správně načasovaná aplikace, kdy škůdci, choroby a plevele jsou nejzranitelnější a nejcitlivější. Během sezóny tak lze k aplikaci využít více hodin a dnů vhodných k postřiku.“

Nové tažené modely
Návěsný postřikovač Ranger „ztělesňuje“ kombinaci osvědčených komponentů Hardi s moderním pojetím za přijatelnou cenu. Je vybaven nádrží o objemu 2500 l, proplachovací nádrží pro 250 l vody, samonasávacím, tukem mazaným membránovým čerpadlem Hardi a dvěma typy ramen (Eagle nebo Pro) v záběru 12 až 21 m. Polyetylenová nádrž je skloněna vpřed, což umožňuje stále vynikající rozložení hmotnosti a účinné míchání postřikové jíchy. Konstrukce je provedena tak, že přes vysokou světlost 72 cm pod stavitelnou nápravou má velmi nízké těžiště. Novým prvkem v tomto segmentu postřikovačů je systém zvedání ramen ParaLift, který poskytuje vyšší světlost nad porostem. Mechanický transportní zámek zabraňuje opotřebení ramen Eagle při transportu. Všechny primární funkce řízení jsou vestavěny do centrálně umístěného systému manifold, barevně značené ventily s piktogramy jednotlivých funkcí jsou přehledné a snadno ovladatelné. Hardi CycloneFilter má unikátní cyklonový efekt, který významně zlepšuje jeho samočisticí schopnost.
Dánský výrobce Hardi uvádí v současné době na trh postřikovač Navigator v přívěsném provedení, s kterým se mohou setkat návštěvníci právě probíhajícího veletrhu Agritechnica. Výrobce se zaměřil na kvalitu, snadnost ovládání, bezpečnost a přijatelnou cenu. Nový model nabízí dlouhou životnost a více produktů, než mají předcházející typy v této třídě. Je vybaven takovými prvky, které farmáři a další uživatelé žádají. Jde o nastavitelný rozchod kol, moderní velkokapacitní filtry, odpružení, nejnovější zavěšení výložníku s kvalitním odpružením a vyrovnáváním. Více informací přineseme o tomto postřikovači v některém z dalších čísel týdeníku Zemědělec.

Samojízdný model Alpha VariTrack
Nová technická řešení se nevyhýbají ani nejvýkonnějším samojízdným postřikovačům Hardi. Už na výstavě Země živitelka si mohli návštěvníci prohlédnou nový model Alpha VariTrack, v jehož koncepci využil výrobce nejmodernější technologie. Postřikovače Alpha VariTrack mají nádrže o objemu 2500 nebo 3000 l, k dispozici jsou buď ocelová ramena Delta o záběru 21 až 28 m, nebo GVA hliníková ramena v záběru 24 až 32 m či provedeni Twin Force s řízenou vzduchovou asistencí v pracovním záběru 18 až 28 m. Jak vyplývá již z názvu, jde o postřikovač s proměnlivým nastavením rozchodu kol, buď mechanicky, nebo na přání hydraulicky. Systém VariTrack umožňuje přizpůsobit rozchod kol různým plodinám, při změně rozchodu kol jsou navíc automaticky zachovány nastavení souběžnosti a diagram řízení kol. Postřikovač má řízena všechna čtyři kola a nové, moderní a efektivní provedení mechanického odpružení, které poskytuje komfortní podmínky a umožňuje velmi dobrou manévrovatelnost na polích.
„Toto skutečně revoluční řešení ocení především velké zemědělské podniky a podniky služeb, které mají široké spektrum zákazníků,“ řekl týdeníku Zemědělec T.Č.. „Investice čtyři až pět milionů korun do nové techniky není vůbec malá a má opodstatnění jenom tehdy, když se rychle vrátí, přitom musí vést k úsporám a přinést další prostředky pro rozvoj společnosti. Uvedený požadavek všestranný a efektivní samojízdný postřikovač Alpha VariTrack stoprocentně splňuje.“

Inteligentní funkce nahrazují experty
Vraťme se však k titulku příspěvku. Právě nový postřikovač Alpha VariTrack je ukázkou toho, jak inteligentní funkce pomáhají obsluze, která nemusí být technickým expertem, při práci s postřikovačem. Nové samojízdné stroje jsou standardně vybaveny palubním počítačem HC 6500 a mohou být dodávány s inteligentními vlastnostmi AutoWash (série programů pro automatický proplach snižující koncentraci reziduí v kapalinovém systému postřikovače) AutoFill (systém usnadňující obsluze proces plnění hlavní nádrže) a AutoAgitation (systém automatické regulace míchání postřikové jíchy v hlavní nádrži úpravou intenzity průtoku podle objemu kapaliny v nádrži ). Špičkové provedení tohoto systému je v nabídce s PrimeFlow (systém tlakové cirkulace kapaliny k tryskám před započetím postřiku – zabraňuje usazování chemikálií a umožňuje proplach ramen), HeadlandAssist (automatizuje manévrování s rameny na úvratích) a na bázi GPS založené funkce kontroly AutoSectionControl , která automaticky zamezuje překrytí postřiků a šetří spotřebu chemických přípravků. Všechny uvedené funkce jsou velmi dobře známy a prověřeny z návěsných postřikovačů Hardi série New Commander, umožňují snadnější ovládání a obsluha postřikovače může ovládat téměř všechny funkce postřiku z kabiny. Inteligentní funkce pomocí počítače HC 650 je možné dodávat i k modelům Alpha Plus.
„Neméně významnou technickou novinkou u tohoto modelu je systém EasyDrive, nebo-li management řízení pohonné části výkonových prvků,“ vysvětluje závěrem Tomáš Černý. „EasyDrive koordinuje různé komponenty pohonu, optimalizuje rychlost, točivý moment, akceleraci a brzdění. Tato chytrá jednotka je schopna přenášet povely do výkonových částí, přitom systém vyhledává nejlepší možné nastavení, jak z hlediska trakce, tak spotřeby. Při práci obsluha pouze jednoduše nastaví knoflíkem pojezdovou rychlost a elektronické řízení dává pozor na vše ostatní. Výsledkem je lepší kvalitu postřiků, nižší spotřeba pohonných hmot o 20 až 25 procent, menší hluk v kabině a snadnější řízení. Nemluvě o delší životnosti motoru a hydraulického čerpadla. Právě na postřikovači Alpha VariTrack se nechá dokladovat specializace Hardi a zúročení znalostí, zkušeností i požadavků farmářů z celého světa.“

Zdroj: Fuka Vladislav


Hodnocení => průměr 117
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář