Renata Šarjaková, 27. červen 2006
Správné trysky - základ úspěchu
Volba trysky a vhodná pojezdová rychlost jsou pro správnou aplikaci přípravků na hubení plevelů nebo kapalných hnojiv zásadní.

Jaká tryska je vhodná pro jaký provoz?
Nejprve by bylo vhodné si vysvětlit, jaké kultury se hlavně ošetřují, jaká jsou potřebná množství vody pro aplikaci a jak rychle se jezdí. Otázka kultury je rozhodující, neboť jde o průnik do porostu. Mladý porost obilí nebo řepy se chová jednoznačně jinak než porost brambor. Množství vody pro aplikaci se podle struktury podniku a postřikované kultury ve většině podniků rostlinné výroby pohybuje mezi 200 a 400 l.ha-1. Při aplikaci se musí dbát na to, že se zvyšující se pojezdovou rychlostí se také zvyšuje riziko snosu. Kromě toho je spolurozhodující spektrum kapek, přičemž redukce snosu trysky je stále více důležitější. Přitom se ovšem musí myslet na to, že s nastavením trysky snižujícím snos (to znamená snížený pracovní tlak) se musí jezdit pouze v okrajovém pásmu 20 m k okraji struktury nebo k vodním tokům. Na ploše byste měli nastavením nebo jinou volbou trysky klást hlavní zřetel na biologický účinek. Na povětrnostní podmínky jako teplotu, vlhkost vzduchu, termiku a vítr je možno, kromě zvýšení množství vody, také reagovat výběrem trysky. Začnou-li se podmínky horšit, musí se dbát na to, že se snižuje počet jemných kapek (snížit tlak a rychlost pojezdu, spustit také postřikovací ramena). Neměli byste se ovšem příliš namáhat s vyvážením mezi účinkem a velikostí kapek a popřípadě postřikování přerušit. Všeobecně jsou dobrou dobou pro postřikování časné večerní a ranní hodiny. Jaká velikost trysek je vhodná pro jakou pojezdovou rychlost lze zjistit v přehledu. Zde jsou uvedena množství vody (l.ha-1) různých velikostí trysek při dvou pojezdových rychlostech (6 a 8 km.h-1) v optimálním rozsahu tlaku příslušné konstrukce (kompaktní injektorové trysky 1 až 3 a dlouhé injektorové trysky 500 až 800 kPa).

Kompaktní nebo dlouhé injektorové trysky?
Na pozadí minimálních vzdáleností se doporučuje nepoužívat injektorové trysky v okrajovém pásmu, ale na zbývající ploše. Zprvu si nejprve musíme ujasnit několik rozdílů mezi druhy konstrukcí injektorových trysek. V principu lze rozlišovat "kompaktní" a "dlouhé" injektorové trysky. U kompaktních trysek se jedná o typy AirMix, IDK a MiniDrift. Tyto druhy konstrukce jsou přibližně 20 mm dlouhé a hodí se do stejných hlavic trysek jako standardní trysky s plochým paprskem. Jsou velmi kompaktní nejen svou konstrukční délkou, také optimální rozsah tlaku je s hodnotou 150 až 300 kPa relativně nízký a nerozptýlený. V tomto rozsahu tlaku bylo možno s tímto typem trysky v minulých letech také prokázat velmi dobré biologické účinky.
Dlouhé injektorové trysky jsou ve většině případů již opticky nápadné svojí konstrukční délkou. Tak jsou typy ID,Turbo-Drop, AI, AIC, AVI a S Injet výrazně delší než kompaktní injektorové trysky. Kromě toho jsou potřeba větší hlavice trysek. Značně důležité je však věnovat pozornost rozsahu tlaku, ve kterém tyto trysky vykazují dobré biologické účinky.b Protože: Potřebný tlak je s hodnotou asi 500 až 800 kPa výrazně vyšší než u kompaktních injektorových trysek.

Vyplatí se univerzální injektorové trysky?
V praxi se stále více diskutuje o nových "univerzálních injektorových tryskách". Zde se jedná o injektorové trysky, kterými se může dosahovat všech tříd snížení snosu (50, 75 a 90 %). V současné době se na trhu obchoduje s následujícími typy:
Firma Lechler nabízí v tomto pásmu typy IDN 120 025 případně 120 03 dvě velikosti. Nově sem přistupuje typ trysky TTI firmy TeeJet. Ta sice v prvním okamžiku působí jako kompaktní injektorová tryska, potřebuje však vysoký tlak 4 bary nebo více, aby se její účinek prokázal například při ochraně rostlin proti psárce rolní. Ta přijde v letošním roce na trh ve velikostech 0,25, 0,3 a 0,4. Dříve než si takové trysky pořídíte, měli byste si odpovědět na následující otázky: Mohu vůbec na mých plochách jezdit potřebnou pojezdovou rychlostí? Jsou tyto trysky opravdu nutné? Známé kompaktní injektorové trysky velikosti 0,5 (hnědé) však dosahují všech tří stupňů snížení snosu. To platí také pro hnědé, dlouhé injektorové trysky (ID, S Injet, AI, AIC). Ovšem ve většině případů zde vzniká problém s vysokým množstvím vody. Musíte si v každém případě uvědomit, že vysokých tříd snížení snosu lze dosahovat pouze velmi velkými kapkami. To znamená: Kdo pracuje s těmito tryskami, ten se musí ujistit, že po poli bude jezdit s tlakem přibližně 500 kPa nebo více. V opačném případě může docházet k ovlivňování biologického účinku.

Strategie dvou nebo jedné trysky?
U kompaktních a dlouhých injektorových trysek by se v provozu mělo pracovat se dvěma velikostmi trysek. To znamená: Na plochu pole volíme jednu trysku podle hledisek biologického účinku, většinou se doporučuje snížení snosu o 50 %. Pokud to ochranné prostředky vyžadují, vyměňte trysku v okrajovém pásu o šířce 20 m za trysku se stupněm 90 %. Tyto výměna se může relativně jednoduše realizovat pomocí vícenásobného tělesa trysky. Pokud již nechcete vystupovat z traktoru, existují různé pneumatické systémy, které výměnu trysek umožňují. Velké vnitřní průměry trysek (90 %) se kromě toho také mohou používat k časné aplikaci kapalných hnojiv. Dvoutrysková strategie většinou předpokládá, že je potřebné snížení snosu ve výši 90 %. Možná že na některých osamocených plochách je také možnost změny ochranné látky, aby bylo možno odstup snížit také s tryskou na snížení snosu na 75 %. Na přesný výpis, jaký typ trysky je zařazen do které třídy snížení snosu, se můžete dotázat u úřední služby ochrany rostlin nebo se podívat na internetovou nabídku BBA (Spolkový biologický ústav pro zemědělství a lesnictví). V tomto seznamu jsou uvedeny také další systémy, jako trysky se dvěma přípravky (TwinFluid) a vzduchem podporované postřikovače, které získaly příslušný zápis. Chcete-li od výběru trysky v okrajovém pásmu upustit, můžete sáhnout zpět po osvědčených tryskách IDN nebo TTI. Stále se předpokládá, že po ploše pole jezdíte s odpovídající výší tlaku, aby se dosáhlo biologického účinku. To má za následek potřebu zvýšeného množství vody nebo relativně vysokou pojezdovou rychlost.

Jsou dvojité trysky s plochým paprskem ještě stavem úrovně techniky?
Ve speciálních kulturách, jako je zelenina nebo jahodník sahají praktici už nějakou dobu opět zase po principu dvojité trysky s plochým paprskem. Pro tento účel nabízejí různí výrobci hlavice nebo držáky trysek, do kterých lze namontovat také injektorové trysky. Pomocí takových systémů lze kombinovat přednosti injektorových trysek s dvojitými tryskami s plochým paprskem. Kromě těchto relativně velice podivných systémů se v oblasti například ošetřování klasů nabízejí kompaktní injektorové trysky AVI-Twin (Agrotop). Upustíme-li od některého typu injektorové trysky, může se opět sáhnout po snos snižující DGTJ 60 VS nebo trysce TTJ (TeeJet). Tyto kompaktnější dvojité trysky s plochým paprskem se do ramen umisťují relativně jednoduše a umožňují lepší přizpůsobení cílové ploše.

Je možno snížit snos s tryskami pro aplikaci na okrajích?
Trysky pro aplikaci na okrajích se používají vzhledem k jejich asymetrickému paprsku v kombinaci s jinými tryskami pro práci s přesně ohraničenými okraji. Trysky IS od firmy Lechler jsou vhodnými tryskami pro aplikaci na okrajích k tryskám ID. Jsou označeny bílým trojúhelníkem, nezaměňovat s bílým obdélníkem trysky IDN. Trysky IS mají shodné barevné kódování jako trysky ID, ale jejich objemový proud je poněkud snížen a mohou se bez problémů montovat s barevně shodnými tryskami ID. Jinak to ale je u trysek AIUB od firmy TeeJet. Zde je u trysky AIUB 85025 také skutečně stejné vypouštěné množství jako u trysky AI 110025. To znamená: AIUB 85025 je vhodná k AI 11003, AIUB 8503 k AI 11004 atd. pro dosažení rovnoměrného rozdělení po ploše pole. Tyto kombinace trysek byly od letošního roku zapsány do seznamu "Nástrojů snižujících ztráty". Pro třídu snížení snosu je rozhodující velikost použité trysky AI nebo ID. Tato kombinace trysek je také účelná u citlivých sousedních kultur (například chřest, zelenina), aby se zabránilo intenzivním škodám. Ovšem musí se dbát na to, že trysky pro aplikaci na okrajích se na ploše pole opět musejí vyměnit. V opačném případě vyvolají za určitých okolností "technickou pruhovitost".

Jsou potřebné trysky pro kapalné hnojivo?
Jak již bylo zmíněno, mohou se injektorové trysky také používat k aplikaci kapalných hnojiv. Je ale nutno dbát na to, že s kompaktními injektorovými tryskami se má jezdit s tlakem 100 až 150 kPa a s dlouhými s tlakem 200 až 300 kPa, tedy v dolním rozsahu tlaku příslušné trysky. Zde se projevuje přednost velkých kapek a dobrého příčného rozdělení. Pokud však nevystačíte s aplikovaným množstvím, měli byste opět sáhnout po starých osvědčených tryskách s více otvory různých výrobců. Firma Lechler připravila pro tuto oblast na výstavě Agritechnica novou trysku pro kapalná hnojiva (FD). Pomocí této trysky se mohou aplikovat také velmi velká množství při současně velmi dobrém příčném rozdělení po poli. Je-li použití v pozdějším stadiu pro kulturu kritické, mělo by se přejít na vlečné hadice.

 Na co se musí dbát u injektorových trysek?
Opět se stále vynořuje otázka, zda lze s injektorovými tryskami dosáhnout dobrého vyhubení plevelů v cukrovce. Při množství vody nejméně 150 až 200 l.ha-1 a při správném rozsahu tlaku použitého typu trysky se dobrého hubení plevelů zpravidla dosahuje. Můžete navíc ještě zužitkovat účinek kompaktní injektorové trysky, protože u tohoto typu trysky se se zvyšujícím tlakem zvyšuje podíl menších kapek. Pozor musíte dávat na rozsah tlaku u dlouhých nebo univerzálních injektorových trysek. Je-li zde kapka příliš velká, porušují se předpisy pro aplikaci herbicidů. U kontaktních insekticidů byste neměli aplikovat menší množství vody než 250 l.ha-1 a nejezdit pojezdovou rychlost nižší než 8 km.h-1. Také při ošetřování fusaria můžete s kompaktními injektorovými tryskami používat o něco vyšší tlak a o něco zvýšit množství vody aby se dosáhlo rovnoměrného pokrytí na klasech. Při ošetřování plísně bramborové je nutno se přizpůsobit postupu stadia vývoje brambor. Při ranném ošetřování (40 % natě) lze dosahovat dobrých výsledků s množstvími vody od 200 do 300 l.ha-1. V průběhu vegetačního období (více než 40 % natě) se může množství vody zvyšovat na 300 až 400 l.ha-1. Je třeba také dbát na pojezdovou rychlost a pokud možno dodržovat rychlost přibližně 5 km.h-1.

Top Agrar, 2006, č. 2, s. 74  zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 170
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář