Renata Šarjaková, 28. srpen 2013
Burzovní zpravodajství - Ropa 2013

Burzovní zpravodajství - ROPA 2013 II

23.08.2013 Ropa posílila díky pozitivní zprávě z U.S. ekonomiky
Cena ropy se včera odrazila dvoutýdenních minim poté, co vyšla příznivá zpráva týkající se amerického hospodářství. Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti za měsíc končící 17. červencem klesl na týdenní průměr 330 500. To je vůbec nejnižší hodnota od listopadu 2007. Stejně tak médii prošly zprávy o určitém zlepšení průmyslové výroby v Číně i evropě. Tyto zprávy nahrávají předpokladu, že bude růst i spotřeba ropy. Říjnová ropa WTI na burze CME včera zakončila o 1,18 USD výše na hodnotě 105,03 USD za barel.

22.08.2013 Ropa WTI oslabila na dvoutýdenní minimum
Cena ropy WTI včera klesala třetím dnem v řadě. Včerejší oslabení následovalo po včerejším jednání Fedu, kde většina členů měnového výboru vyjádřila svůj souhlas s omezením současného programu odkupu dluhopisů. To trhy všeobecně příliš nepotěšilo a kromě ropy a některých dalších komodit oslabily i akcie. Nicméně ani včera Fed nestanovil přesný termín, kdy by k omezení tzv. kvantitativního uvolňování mělo dojít. Říjnové futures kontrakty na ropu WTI na burze CME včera zakončily o 1,26 USD níže na ceně 103,85 USD za barel.

21.08.2013 Produkcia ropy a plynu v Severnom mori môže poklesnúť až o pätinu
Podľa spoločnosti Oil & Gas U.K. sa ťažba ropy a zemného plynu v Severnom mori môže v tomto roku znížiť o takmer 22 percent na 1,2 milióna barelov ropného ekvivalentu denne. Ešte v marci sa očakávala produkcia 1,4 milióna barelov. Príčinou je dlhšie trvajúca údržba zariadení oproti predpokladom. Spoločnosť taktiež očakáva zvýšenie investícií do rozvoja ropných polí na rekordných 13,5 miliardy libier. Októbrový kontrakt ropy Brent dnes mierne oslabuje o 0,8 percenta na 109,3 USD za barel.

19.08.2013 Cena ropy Brent nadále roste
Celý týden zdražovala jak evropská ropa Brent tak americká lehká ropa WTI. Jednalo se o reakci na stávající nepokoje a propuknuté násilí v Egyptě, které prohloubily obavy z přerušení dodávek ze Středního východu. Ropa Brent posílila na pětiměsíční maximum. Egypt kontroluje Suezský kanál používaný tankery pro dodávky ropy do Evropy a Severní Ameriky z Arabského poloostrova.
Ropa Brent posilovala více díky přerušení dodávek z destabilizovaných oblastí v Iráku a Libyi. Společnost Goldman Sachs předpovídá, že cena ropy Brent by mohla v blízké budoucnosti dosáhnout ceny 115 dolarů za barel. Výpadky v produkci organizace OPEC snížily dodávky ropy od začátku léta o 0,7 miliónů barelů denně. Podle dat CFTC z minulého týdne hedgeové fondy zvýšily počet čistých nákupních pozic o 0,7 procenta.

16.08.2013 Ropa posilovala pátým dnem v řadě
Popáté za sebou posílil v rámci včerejší obchodní seance na burze Nymex spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Jednalo se o reakci na stávající nepokoje a propuknuté násilí v Egyptě, které prohloubily obavy z přerušení dodávek ze Středního východu. Ropa Brent posílila na pětiměsíční maximum. Egypt kontroluje Suezský kanál používaný tankery pro dodávky ropy do Evropy a Severní Ameriky z Arabského poloostrova. Ropa tak nejprve posílila na úroveň 107,86 dolarů za barel. Odpoledne však pozitivní statistika ohledně poklesu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v U.S. vyvolala paniku kolem možného blízkého omezení stimulačních opatření ze strany Fedu. Následoval propad akciových titulů a ropy. Zlaté kovy prudce posílily. Futures na ropu se zářijovým termínem dodání tak posílil celkově o 48 centů na uzavírací cenu 107,33 dolarů za barel.

08.08.2013 Cena ropy Brent i WTI klesá pátý den v řadě
Spread mezi ropou WTI se roztáhl přes tři dolary a vrátil se tak na hodnoty zaznamenané naposled před sedmi dny. Export ropy ze Severního moře narostl na sedmiměsíční maxima. Zásoby ropy WTI v minulém týdnu poklesly v souladu s očekáváním analytiků o 1,2 miliónu barelů. Ty v předminulém týdnu vykázaly mírný růst po pěti týdnech značných propadů. Pád ropy podpořily také spekulace o rychlejším ukončení kvantitativního uvolňování po zveřejnění nižších než očekávaných údajích o množství nových žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA. Celkové množství nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhlo 333 000 v týdnu končícím 3. srpna, což je nejnižší výsledek od listopadu 2007. Průměrná produkce ropy v USA vzrostla oproti předešlému týdnu o 18 000 barelů a dosáhla v minulém týdnu 7,56 miliónu barelů denně. Celkově denní produkce tento rok vzrostla o 8,2 procenta. V roce 2012 produkce vzrostla o 19 procent.

02.08.2013 Za růstem cen ropy stojí nepokoje v Libyi
Export libyjské ropy klesnul díky stávkám a protestům na tamních terminálech. Libyjský ministr ropného průmyslu Abdelbari Al-Arusi řekl, že vývoz se snížil na 330 000 barelů ropy denně. Z bezpečnostních důvodů zůstal v provozu pouze jeden ze šesti hlavních terminálů. Díky tomu budou výrazně omezeny vládní příjmy, protože export ropy tvoří 73 % libyjského HDP, což je 60 miliard dolarů. Stávky snížily produkci ropy na nejnižší úroveň od roku 2011, kdy byl ropný průmysl v útlumu díky občanské válce. Libyjský guvernér OPEC Samir Kamal uvedl, že pokud tento stav přetrvá, tak to bude mít vliv na produkci, protože skladové zásoby jsou omezeny.

01.08.2013 Ropa roste v reakci na dobré informace o vývoji čínské ekonomiky
Index nákupních manažerů (PMI) v Číně v průmyslu za červenec posílil na 50,3 bodů oproti očekávaným 49,8 a oproti předcházejícímu měsíci (50,1). V reakci na zprávu posílila ropa WTI i Brent a informace podpořila růst akciových indexů. Podíl Číny na světové spotřebě ropy je 11 procent. Podíl USA dosahuje 21 procent. Růst ropy také podpořila statistika o zvýšení HDP v USA ve druhém čtvrtletí o 1,7 procenta.


31.07.2013 Zásoby ropy v USA vzrostly více, než odhadovali analytici
Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu končícím 26. července vzrostly o 400 tisíc barelů. Analytici oslovení společností Platts očekávali pokles o 3 milióny barelů. American Petroleum Institute oznámil v úterý pokles zásob o 740 000 barelů. Trh na zveřejnění stavu zásob ropy reagoval opačným než očekávaným způsobem. Podle analýzy společnosti Colosseum je mediálně velmi sledovaný vztah mezi statistikou uvádějící změny zásob ropy v USA a změnou cenu následující po zveřejnění statistik velmi slabý. Silnější je vztah mezi absolutní výší zásob a cenou. Trh v současné době obsahuje značné množství spekulativní poptávky, která očekává eskalaci násilí na Blízkém východě. Množství čistých nákupních pozic na ropu WTI v rukou hedgeových fondů vzrostlo k 23. červenci na rekordní hodnoty, když fondy navýšily svoje čisté nákupní pozice o 9,8 % na 334 094 kontraktů. Proti aktuálně velmi vysoké ceně hovoří vysoká produkce ropy v USA. Denní produkce ropy stoupla minulý týden na úroveň 7,56 milionů barelů, což je nejvíce od roku 1990. Spread mezi ropou WTI a Brent, který se minulý týden přiblížil nule, se snížil na $2,82 oproti včerejším $3,83. Banka Credit Suisse Group AG předpokládá, že se v blízké budoucnosti rozšíří spread zpět na šest dolarů. Za růstem ceny ropy může stát informace, že přiznivci Muslimského bratrstva budou potlačování v protestech represivními složkami.


30.07.2013 HN, 30.7.2013 Venezuelský akciový boom a inflace

Země, kterou od roku 1999 až do své smrti v březnu tohoto roku vedl Hugo Chavez, zažívá obrovský akciový boom. Venezuelským akcií se dařilo extrémně dobře minulý rok a i tento rok venezuelský akciový index vede v nejrychlejším růstu mezi indexy. Venezuelské akcie rostly minulý rok o 280 % a tento rok mají za sebou úctyhodný růst o 170 %. Exponenciální růst ceny akcií v Caracasu připomíná bublinu Bitcoin. Když se podíváme blíže, tak hlavním podpůrným faktorem růstu je masívní, téměř 40 procentní inflace a řízená devalvace měny, která vede k tomu, že země bojuje s nedostatkem importovaného základního zboží, jako je třeba toaletní papír. Venezuela plýtvá se svojí obrovskou výhodou v tom, že na jejím území se nacházejí největší zásoby ropy na světě. Díky zestátňování průmyslu ale produkce příliš neroste, zato masívně roste státní dluh. Venezuela je „pouze“ devátý největší producent ropy s podílem 4,74 % světové produkce. Svůj export ropy přeorientovává z USA do Asie. Během posledních dvou let Venezuela téměř zdvojnásobila svoje exporty ropy do Číny a Indie na 1 milión barelů denně. Zemi značně pomohlo uvalení sankcí na Irán, po kterém přebírá místo na trhu. Venezuela se tak stala tento rok třetím největším vývozcem ropy do Číny a Indie. Ještě v roce 2005 byl export ropy z Venezuely do Číny zcela zanedbatelný.

Autor: Vít Jedlička, Colosseum, a.s.


29.07.2013 Ropa v pátek pokračovala v propadu
Minulý týden znamenal pro ropu WTI první týdenní propad za více než měsíc. Asi největší vliv na toto zlevnění měly zprávy z Číny. Odsud nejprve přišly zprávy o slabém průmyslu, jehož tempo růstu bylo nižší než se očekávalo, následně však přišla ještě větší rána. Čínská vláda totiž nařídila téměř 1500 průmyslovým podnikům snížení výrobní kapacity. Tento krok byl zdůvodněn nutností zajistit poněkud stabilnější ekonomický vývoj, byť za cenu nižšího tempa růstu. Omezeny by měly být především zastaralé výrobní kapacity v hutnictví a papírenském průmyslu. Vzhledem k této zprávě a obecně nepříliš pozitivnímu vývoji této největší asijské ekonomiky se dá očekávat i slabší poptávka po ropě. Ke zlevnění ropy přispěla i její vysoká produkce v USA. Denní produkce ropy stoupla na úroveň 7,56 milionů barelů, což je nejvíce od roku 1990. Zářijové futures kontrakty na ropu v pátek na CME uzavřely týden na ceně 104,70 USD za barel.

25.07.2013 Ropa včera znatelně zlevnila
Cena ropy WTI včera propadla nejvíce za více než měsíc poté, co se ukázalo, že její produkce v USA se dostala až na 22-letá maxima a zároveň čínský průmysl zpomalil více než se očekávalo. Denní produkce ropy v USA stoupla až na 7,56 milionů barelů, tedy nejvíce od prosince 1990. Data z Číny o slabším průmyslu jsou pak víceméně další v řadě, která potvrzují ekonomické zpomalení v této zemi. To by mohlo být poznat na nižší poptávce po ropě a odvozených produktech. Zářijové kontrakty na ropu WTI včera v New Yorku oslabily o 1,84 USD na 105,39 USD za barel. Dnes v 8:26 našeho času zlevňování pokračuje na 104,75 USD za barel.

24.07.2013 Ropa mírně posílila
Černé zlato uzavřelo včerejší obchodní seanci výše poté, co Čína oznámila, že projeví snahu udržet vyšší tempo hospodářského růstu i do budoucna. Čínský premiér Li Kche-čchiang řekl, že tempo růstu 7% je jakýmsi pomyslným dnem. Pokud by měla tamní ekonomika růst pomaleji, podnikne čínská vláda příslušné kroky k udržení, případně zrychlení růstu nad tuto hranici. Ropě pomohlo i oslabení U.S. dolaru vůči euru na měsíční minimum. Zářijové futures kontrakty na ropu včera na CME zakončily o 29 centů výše na ceně 107,23 USD za barel.

22.07.2013 Americké importy ropy jsou nejnižší za 13 let
USA dovážejí okolo 7,5 miliónu barelů denně, což je nejnižší objem od roku 2000. Svého maxima importy dosáhly v roce 2006, když USA nakoupily v zahraničí 10,6 miliónu barelů denně. Snižování importu ropy do USA pomáhá snižovat cenu evropské ropy Brent. 3 milióny barelů denně, které nespotřebují USA, si musí hledat svoje odbytiště jinde ve světě. Rozdíl mezi cenou ropy WTI a Brent (spread) se dnes dostal až na nulu. Více

18.07.2013 Americké rafinerie jedou na nejvyšší výkon od roku 2005
Objem zásob ropy v USA se snížil na sedmiměsíční minima v důsledku velkého objemu rafinace. Rafinérie v USA podle statistiky amerického ministerstva energetiky zpracovaly v týdnu končícím 12. července 16,2 miliónu barelů denně, což je o jedno procento více než v předešlém týdnu a o 4,5 procenta více než v tom samém období minulého roku. Za nárůst může mimo jiné zprovoznění nových rafinačních kapacit společností BP v Indianě s kapacitou 260 000 barelů denně. Celkové vytížení rafinérií dosahuje 92,8 procenta.

15.07.2013 Ropa v pátek opět zdražila
Ropa WTI se i v rámci páteční obchodní seance udržela vysoko. Důvodem bylo očekávání, že zásoby ropy v USA budou opět pokračovat v poklesu. V minulém týdnu způsobil znatelné zdražení ropy především právě fakt, že zásoby ropy zaznamenaly největší propad za poslední prakticky 3 dekády. Jen za uplynulé 2 týdny končící 5. červencem klesly zásoby ropy v USA o 20,2 milionů na celkových 373,9 milionů barelů. Samozřejmě pro současné vysoké ceny ropy stále ještě hovoří i nedořešená, nestabilní situace v Egyptě. Srpnové futures kontrakty na ropu v pátek na CME uzavřely o 1,04 USD výše na ceně 105,95 USD za barel. I objem obchodů byl v pátek na ropě vysoký, o 10% vyšší než je 100-denní průměr.

12.07.2013 Ropa oslabila z 15-ti měsíčním maxim
Po dlouhé sérii růstů byla včerejší obchodní seance první, kdy došlo k nějakému znatelnějšímu zlevnění ropy. Důvody byly hned 2. Zaprvé více Američanů než se čekalo zažádalo o výplatu dávek v nezaměstnanosti. Jejich množství bylo ke konci minulého týdne nejvyšší za poslední 2 měsíce. Dále pak dle odhadu International Energy Agency bude globální růst zásob ropy vyšší než růst poptávky. Důvodem je vysoký nárůst produkce ropy v zemích mimo kartel OPEC. V roce 2014 by měla produkce ropy ve zmíněných zemích růst nejrychleji za posledních 20 let. Srpnové futures kontrakty na ropu WTI na CME zakončily díky tomu o 1,61 USD níže na finálních 104,91 USD za barel.

11.07.2013 Ropa opět zdražovala do rekordních výšin
Ani včerejšek nijak nezpomalil růst ceny ropy WTI, která zdražuje téměř nepřetržitě již déle než týden. Díky tomu včera cena dosáhla 15-ti měsíčních maxim. Největší vliv na pohyb vzhůru v uplynulém dni měly klesající zásoby v USA. U.S. Ministerstvo energetiky uveřejnilo, že zásoby ropy WTI klesly ke konci minulého týdne více než třikrát více než se očekávalo. Zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali úbytek zásob kolem 3,2 milionu barelů, ve skutečnosti klesly o téměř 9,9 milionů barelů. To je oproti odhadům vskutku velký rozdíl. Srpnová ropa WTI na burze CME včera uzavřela se ziskem 2,99 USD na úrovni 106,52 USD za barel.

10.07.2013 Ropa na více než ročním maximu
Cena ropy WTI ani včera nepřestala růst. V současné době ani není příliš mnoho důvodů, aby ropa nějak znatelně oslabila, naopak zprávy hovoří spíše pro její další růst. Včera posílila na 14-měsíční maximum hnána jednak optimismem na trzích spojeným s vývojem ekonomiky v USA, stejně jako očekáváním poklesu jejích zásob. Statistika o stavu zásob bude zveřejněna až dnes v 16:30, nicméně analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají ke konci minulého týdne pokles o 3,2 milionu barelů. Stejně tak stále trvá a zdá se, že ještě nějakou dobu bude trvat nepřehledná situace v Egyptě, která stála z větší části za růstem ropy v uplynulém týdnu. Srpnové futures kontrakty na ropu WTI včera na CME uzavřely o 39 centů výše na hodnotě 103,53 USD za barel.

09.07.2013 09:50Lenka Horová, HN, 9.7.2013 - Nestabilita Egypta žene ceny ropy vzhůru
Cena ropy na světových trzích reagovala skokovým růstem na informace o vojenském převratu v Egyptě. V pondělí se růst ceny ropy Brent zastavil až na úrovni 108 dolarů za barel. Ropa Brent se obchoduje o téměř pět dolarů výše než před týdnem. Na trzích vznikla obava, že by politická nestabilita v Egyptě mohla způsobit uzavření Suezského kanálu pro transport ropy. Egyptem denně proteče ropovodem a kanálem více jak 2,3 miliónu barelů, což jsou asi tři procenta světové produkce.

Jedním z hlavních důvodů pro vojenský převrat v Egyptě byl rozkol armády a prezidenta Mohameda Mursího ohledně podpory invaze do Sýrie. Nedávno USA poskytly Muslimskému bratrstvu zhruba 1,2 miliardy dolarů vojenské pomoci a pomohly i s budováním jeho letectva. Na oplátku za tuhle laskavost Morsí zpřetrhal vztahy se Sýrií. Vojáci se odmítli na podpoře rebelů v Sýrii podílet a zvolili cestu politického převratu. Konflikt v Sýrii je nadále největším podpůrným faktorem pro další růst ceny ropy především kvůli přímému zapojení Iránu do bojů.

Ceny benzínu na burze v Rotterdamu, který je vodítkem pro české velkoobchodníky, minulý týden zdražily v průměru o tři procenta. Nepříznivá pro cenu pohonných hmot je také oslabující koruna. Tyto faktory povedou k růstu cen pohonných hmot v následujícím týdnu v řádu desítek haléřů.

Autor: Vít Jedlička


08.07.2013 Zdražování ropy neustává
Černé zlato v uplynulém týdnu zažilo již dlouho nevídané zdražení. Růstová série, která trvala prakticky celý týden bez přestávky, znamenala pro ropu průlom magické hranice 100 USD za barel. Ani pátek nebyl výjimkou. Za tímto dramatickým růstem stála především současná vypjatá situace v Egyptě. Po vlně masivních protestů zde fakticky převzala moc armáda. Prezidenta Mursího, dočasně nahradil armádou dosazený Adlí Mansúr, který je soudcem tamního ústavního soudu. Po celou dobu zemí zmítají protesty a neklidná situace vyvolává obavy z možného omezení nebo úplného uzavření Suezského průplavu, který je důležitou dopravní tepnou pro tankery převážející ropu. V případě, že by byl provoz v tomto kanále přerušen, mnoho zemí by se dostalo do potíží se zásobováním ropnými produkty. Pro růst ropy též hovořily její nižší zásoby v USA, stejně jako pozitivní data z trhu práce v této zemi. Bylo vytvořeno o poznání více nových pracovních míst než se očekávalo. Srpnová ropa v pátek na CME uzavřela týden na ceně 103,22 USD za barel. Dnes v 8:49 našeho času se cena pohybuje stále poblíž této páteční uzavírací ceny.

05.07.2013 Ropa ve vleku událostí v Egyptě a pozitivních statistik z USA
Z úrovně čtrnáctiměsíčního maxima oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME krátkodobě nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Jednalo se o reakci na „bezproblémové“ ustanovení nového egyptského prezidenta bez dalšího rozšíření násilí a pokračující dodávky skrz Suezský průplav, čímž se zmírnily obavy z přerušení dodávek černého zlata. Podle názorů analytiků však přetrvávající nebezpečí, spočívající v možném zhoršení situace ve zmíněném regionu, bude i nadále představovat jistou překážku silnějšího poklesu ceny ropy. Futures na WTI americkou lehkou ropu se srpnovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší obchodní elektronické seance na burze Nymex krátkodobě o 12 centů na cenu na 101,12 dolarů za barel. Dnešní obchodní seance pak opět znamená návrat k růstu na nová maxima. Pozitivní výsledek statistiky, podle které v měsíci červnu bylo v U.S. nově mimo sektor zemědělství vytvořeno 195 tisíc pracovních míst, zatímco analytici očekávali růst o 165 tisíc, otočil ropu opět na růst. Ropa tak ve 14h40m místního času posiluje o 76 centů na nové čtrnáctiměsíční maximum 102 dolarů za barel.

04.07.2013 Ropa posílila na čtrnáctiměsíční maximum a pokořila hranici 100 USD
Na úroveň čtrnáctiměsíčního maxima poskočila v rámci včerejší obchodní seance na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na WTI americkou lehkou ropu. Ropa také poprvé od září loňského roku pokořila hranici 100 USD za barel. Jednalo se jak o reakci na větší než obvyklý propad komerčních zásob ropy v U.S., konkrétně o 10,347 miliónů barelů, tak obavy z pokračujících nepokojů v Egyptě, které by při zhoršení situace mohly narušit dodávky černého zlata z oblasti Středního východu vedoucí Suezským průplavem. Futures na WTI ropu posílil v průběhu včerejšího dne o 1,64 USD na uzavírací cenu 101,24 dolarů za barel, nejvyšší od 3.května roku 2012.

03.07.2013 Ropa prorazila hranici 100 USD za barel
Cena černého zlata dnes pokořila magickou hranici 100 USD za barel především v důsledku nepokojů v Egyptě. Panují obavy, že mohutné celonárodní protesty v této zemi by mohly dojít až do stádia, kdy bude přerušen transport ropy přes veledůležitý Suezský průplav. To by znamenalo pro mnoho zemí značný problém v zásobování. Růstu ropy WTI napomohla i očekávání nižších zásob ropy v USA. Skutečná čísla se však dozvíme až dnes v 16:30. Srpnové futures kontrakty na ropu WTI včera na burze CME uzavřely o 1,6% výše na 99,60 USD za barel a dnes v 8:23 našeho času pokračuje růst až na 101,44 USD za barel.

02.07.2013 Ropa WTI je na dvoutýdenních maximech
Cena ropy WTI překonala hranici 99 dolarů za barel. Analytici oslovení společnosti Bloomberg předpokládají, že zásoby ropy v USA poklesly v minulém týdnu o 2,63 milionu barelů. Skutečnou změnu zásob odhalí pravidelné středeční statistiky v 16:30. Podnikové objednávky ve Spojených státech vzrostly v květnu podle dnešních statistik o 2,1 % (duben +1,3 %), což posiluje víru investorů v oživení americké ekonomiky. Dalším faktorem, který přispívá k růstu ceny americké ropy, jsou nepokoje v Egyptě, které by se mohly rozšířit do zbytku blízkovýchodního regionu.

02.07.2013 Pozitivní ekonomická data táhnou ropu vzhůru
Popáté v posledních šesti obchodních seancích posílil v rámci včerejšího dne na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Ta růstem reagovala na nárůst průmyslové výroby v U.S. v minulém měsíci a nižší než očekávané zpomalení průmyslové výroby v eurozóně. Pro růstově působí také stávající nepokoje v Egyptě a společně s nimi také obavy z rozšíření protestů dále mimo území Egypta. Futures na WTI americkou lehkou ropu se srpnovým termínem dodání posílil v rámci včerejší seance o 1,43 USD na uzavírací cenu 97,99 dolarů za barel. V posilování pokračuje černé zlato také v rámci dnešního dne, prozatím o 30 centů na 98,29 dolarů za barel.


zdroj: Colosseum, a.s. »


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 135
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář