apic-ak.cz, 31. leden 2013
Burzovní zpravodajství
ROPA 2013

 -

13.02.2013 Produkcia ropy v USA je najvyššia od roku 1992
Ministerstvo energetiky USA uviedlo, že v minulom týždni bolo v Spojených štátoch vyťažených 7,06 milióna barelov ropy denne, čo je o 1 percento viac oproti predchádzajúcemu týždňu a najviac od decembra 1992. Vyššia produkcia je spôsobená zavádzaním modernejších techník ťažby na starých i nových ložiskách. Cena marcového kontraktu ropy WTI dnes na New York Mercantile Exchange stagnuje na úrovni 97,4 USD za barel.

05.02.2013 Ropa propadla nejvíce za 2 měsíce
Cenový nárůst za téměř celý minulý týden byl včera smazán během jediné obchodní seance. Důvody pro takovéto zlevnění byly 2 – politické půtky ve Španělsku a situace na Středním Východě. Ve Španělsku opozice požaduje odstoupení tamního premiéra Rajoye. Španělsko patří mezi země v současnosti nejvíce zasažené tzv. dluhovou krizí a panují obavy, že v případě změny v politickém obsazení by byl ohrožen i současný úsporný kurz tamní politiky. Co se Středního Východu týče, byly obnoveny rozhovory mezi Íránem a USA, především v oblasti íránského jaderného programu. Březnová ropa včera na CME zakončila poklesem o 1,6 USD na 96,17 USD za barel.


30.01.2013 Ropa je na čtyřměsíčních maximech
Poté, co se včera ukázalo, že ceny domů v 20-ti amerických městech vzrostly nejvíce za více než 6 let, posílila i cena ropy. Takový růst ceny nemovitostí totiž dle mnohých analytiků signalizuje možné ekonomické oživení v USA. To by bylo příznivé pochopitelně i pro poptávku po ropě. Cena černého zlata však zamířila výše i kvůli současné politické nestabilitě v Egyptě. Tamní situace se v posledních dnech stále více vyhrocuje a při demonstracích a pouličním násilí stále umírají lidé. Březnová ropa tak včera na CME zdražila o 1,13 USD na finálních 97,57 USD za barel.

29.01.2013 Pozitivní statistiky vyhnaly ropu na čtyřměsíční maximum
Na úroveň čtyřměsíčního maxima posílil v průběhu včerejší obchodní seance na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu. Ropa reagovala růstem na výsledek vládní statistiky, podle které prosinec přinesl v U.S. nárůst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby o 4,6%. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom očekávali nárůst o pouhá 2%. Společně s ropou posílil také nejaktivnější futures kontrakt na benzín, na tříměsíční maximum, a to v souvislosti s ohlášeným uzavřením rafinérie společnosti Hess v americkém New Jersey ke konci února. Futures na americkou lehkou ropu s březnovým termínem dodání posílil v průběhu včerejšího dne na burze Nymex o 56 centů na uzavírací cenu 96,44 dolarů za barel. V růstu pak pokračuje také v rámci dnešního dne, prozatím o 32 centů na 96,76 dolarů za barel. Minulý pátek nejaktivnější futures kontrakt na černé zlato uzavřel již 7 týdnů trvající růst ceny, nejdelší za poslední 4 roky.

25.01.2013 Ropa rostla díky lepším datům
Příznivá data z USA a Číny způsobila na trhu optimismus týkající se možného vyššího globálního růstu, na což zareagovala růstem i ropa. Ovšem to nebyl jediný důvod proč včera ropa zdražila. Pomohla také zpráva, že důležité potrubí Seaway, svádějící ropu ze zásobníků v Cushingu, bude dosahovat brzy opět plné kapacity. V předchozích dnech byla kapacita tohoto potrubí snížena na 175 tisíc barelů z běžných 400 tisíc barelů denně. Březnová ropa včera na CME uzavřela růstem o 72 centů na ceně 95,95 USD za barel.

24.01.2013 Ropa zlevnila nejvíce za měsíc
Včerejší zlevnění futures kontraktů na ropu bylo ve vleku dvou zpráv. Zaprvé byla dočasně snížena kapacita důležitého potrubí vedoucího ropu, Seaway line. Toto potrubí přímo svádí ropu ze zásobníků v Cushingu. Kapacita je nyní omezena na 175 000 barelů z běžných 400 000 barelů denně. Druhým důvodem pro včerejší propad byl nový odhad Mezinárodního Měnového Fondu, který snížil předpověď globálního růstu pro letošní rok na 3,5% z říjnových 3,6%. Březnová ropa tak na CME včera uzavřela se ztrátou 1,45 USD na 95,23 USD za barel.

22.01.2013 Ropa stále blízko čtyřměsíčních maxim
I přes včerejší slabé objemy dané svátkem v USA (Martin Luther King Day) ropa mírně posilovala. Zamířeno směrem na sever má především díky politice centrální banky Japonska, která rozšíří svůj program odkupu aktiv, aby pomohla zemi ze současné již třetí recese za posledních pět let. Ministři financí eurozóny též schválili Řecku výplatu 9,2 miliard eur pro tento měsíc. Dnes expirující únorové futures kontrakty na ropu tak včera v elektronickém obchodování na CME uzavřely na 95,56 USD za barel.

17.01.2013 Ropa se přiblížila hranici čtyřměsíčního maxima
Na úroveň téměř čtyřměsíčního maxima vzrostla v průběhu včerejší obchodní seance na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na WTI americkou lehkou ropu. Jednalo se o reakci na neočekávaný pokles komerčních zásob ropy. Pravidelná statistika amerického ministerstva energetiky odhalila v týdnu končícímu 11.1. pokles zásob černého zlata ve Spojených státech o 951 tisíc barelů. Přitom analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali nárůst komerčních zásob ropy o 2,2 miliónů barelů. Futures na ropu s únorovým termínem dodání posílil v průběhu včerejšího dne o 0,96 USD na uzavírací cenu 94,24 dolarů za barel. Jednalo se o nejvyšší uzavírací cenu nejaktivnějšího futures kontraktu od 18.září loňského roku.

14.01.2013 Ropa rostla díky optimistickým datům z Číny
Poté co se ukázalo, že čínský vývoz rostl více než se očekávalo, zareagovaly růstem i futures kontrakty na ropu. Tamní vývoz rostl o 14% více než ve stejném období v loňském roce. V Číně mimo jiné za rok 2012 stoupl dovoz ropy o 6,8% ve srovnání s rokem předchozím. Za zmínku jistě stojí i průzkum provedený agenturou Bloomberg mezi vybranými analytiky. Celkem polovina z 28 oslovených analytiků očekává do 18. ledna další růst cena ropy. Pouze 9 sází na zlevnění. Únorová ropa v pátek uzavřela o 47 centů výše na 93,56 USD za barel.

09.01.2013 Produkcia ropy v USA sa zvýši o štvrtinu
Ministerstvo energetiky USA uviedlo, že do roku 2014 by ťažba ropy v Spojených štátoch mala vzrásť o 23 % na 7,9 milióna barelov denne, čo by bolo najviac od roku 1988. Závislosť krajiny na dovoze komodity by sa tak znížila na 6 miliónov barelov denne, pričom ešte v roku 2005 importovali USA 12,5 milióna barelov denne. Rýchly rast produkcie je spôsobený predovšetkým rozsiahlejším využívaním nových ťažobných technológií.

07.01.2013 Ropa za pátek opět výše
Ropa WTI nabírala zisky i v pátek a v souhrnu za celý týden tak zdražila o 2,5%. Vliv na tento pohyb měla statistika o tvorbě nových pracovních míst, kterou zveřejnilo U.S. Ministerstvo Práce. Množství pracovních míst v USA totiž vzrostlo o 155 000, přičemž očekávání analytiků bylo jen ve výši 152 000. Stejně tak byl zrevidován přírůstek nových pracovních míst za listopad, a to směrem nahoru. Míra nezaměstnanosti v USA je nyní 7,8%, což je nejméně od prosince 2008. Prosincové futures kontrakty na ropu na CME v pátek zakončily na ceně 93,09 USD za barel.

04.01.2013 Ropa otočila z tříměsíčního maxima na pokles
Z úrovně tříměsíčního maxima klesla v průběhu včerejší obchodní seance na burze New York Mercantile Exchange spadající do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na WTI americkou lehkou ropu. Jednalo se o reakci na pravidelnou statistiku amerického ministerstva práce, jež ve Spojených státech v týdnu končícímu 29.prosince vykázala vyšší, než očekávaný, nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což zhoršilo obraz Spojených států jako posilující ekonomiky. Futures na ropu s únorovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze Nymex o 0,2 USD na uzavírací cenu 92,92 dolarů za barel.

03.01.2013 Ropa blízko tříměsíčních maxim
Cena ropy je nyní z pohledu posledních několika měsíců poměrně vysoko. Její cenu tlačí výše průzkum provedený mezi analytiky oslovenými agenturou Bloomberg. Dle něj by měly zásoby ropy v USA ke konci minulého týdne klesnout o půl milionu barelů na celkových 370,6 milionů. Oficiální data zatím ještě nevyšla, nicméně pokud by skutečně k podobnému poklesu zásob došlo, jednalo by se o nejnižší hodnotu od loňského října. Cenu naopak poněkud sráží fakt, že v minulém týdnu vzrostlo množství Američanů, kteří žádají o podporu v nezaměstnanosti. Nyní v 15:58 našeho času se cena ropy na CME pohybuje na 92,95 USD za barel.


zdroj: Colosseum, a.s. »


Hodnocení => průměr 123
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář