- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Inteligentní postřikovač obstál v praktickém testu
Při příležitosti na světě největší výstavy zemědělské techniky, Agritechnica v Hannoveru, byl nedávno představen systém sestávající z kamery, software a neseného postřikovače, který plevele samočinně rozeznává, přesně se nastaví na jejich měnící se množství na poli a odpovídajícím způsobem "jedná". Vězí za tím ten princip, který je jak jednoduchý, tak účinný: Nejprve počítat, potom postřikovat. Již několik let se zemědělští vědci Univerzity v Bonnu a Hohenheimu piplají s "inteligentními" nářadími k hubení plevelů. Vychází se přitom z úvahy, že plevele jsou na pozemku rozmístěny velmi nerovnoměrně. Postřiková kapalina se ale má dostat přesně tam a co nejvíce možná pouze tam, kde jsou plevele, a má být přizpůsobena jejich různé hustotě a složení druhů. To se nyní podařilo. Také hustě stojící plevele, tak zvaná plevelná hnízda, se přitom lépe registrují. Vedlejší efekt: Nižší konkurencí plevelů a ušetřenými prostředky na ochranu rostlin se mohl u obilí, kukuřice, cukrovky nebo hrachu zřetelně zlepšit výsledek podle kultury, stanoviště a výnosu při sklizni. U pšenice například o 20 % v roce 2005.
Postřikovač jménem Cerberus
Když digitální kamera a software pro vyhodnocování obrazu nezaregistrují žádný plevel, postřikovač se vypíná. Zjistí-li se tak velké množství plevelů, že překračují práh poškození, aplikuje postřikovač pokřtěný jménem Cerberus, až tři různě optimálně kombinované a dávkované herbicidy. Různé rostliny, zejména plevele, se identifikují podle tvarů jejich listů. Digitální kamery nejprve identifikují stav plevele. Pomocí GPS se zhotoví mapa rozdělení. Ve druhé jízdě se řídící počítač postřikovače "nakrmí" mapou. Podle průběžně předávaných údajů z GPS počítač reguluje aplikaci prostředku.
Nákladná technika postřikovače není zadarmo
Kamerou podporované snímání obrazu, přepočítávání a nákladnější postřikovací technika nejsou samozřejmě zadarmo. Ale náklady jsou v dobrém poměru s výnosem. "Po 500 hektarech aplikační plochy se již investice zaplatila", říká vědecký spolupracovník firmy Kverneland, Horst Oebel. Vyúčtování by mohlo vypadat ještě příznivěji, kdyby zjišťování plevelů a aplikace prostředku již neprobíhala v oddělených pracovních operacích, nýbrž byla by možná v jedné jízdě. Pro tento vývojový krok se ještě hledají investoři. Velké množství rozhovorů s návštěvníky výstavy Agritechnica vyznívá optimisticky.
www.profil.iva.de/html/text.php?id=443&rubid=1 Zdroj info UZPI