agronavigator.cz , 15. říjen 2011
Hodnocení činnosti dojicích robotů na 830 farmách
Podle výsledků průzkumu fungování dojicích robotů na evropských mléčných farmách je zřejmé, že výrobní firmy budou muset zlepšit zařízení na detekci struků a očistu vemene a také servisní služby.
Poslat článek emailemVytisknout článek
Většina respondentů v rámci prvního průzkumu činnosti dojicích robotů označila jejich přínos známkou „dobrý“. Nejlepší hodnocení obdržely roboty firem DeLaval a Lely, ale i ty měly svá slabá místa.
První velký průzkum, provedený na robotizovaných mléčných farmách v EU, zmapoval silné stránky i slabiny automatizovaného dojení. Více než 830 prvovýrobců mléka, což představuje zhruba třetinu všech farem vybavených dojicím robotem, z Německa, Rakouska a Švýcarska poprvé hodnotilo, jak zařízení pracuje, na jaké úrovni poskytují výrobci servisní služby a co by se ještě mělo zlepšit. Největší podíl robotů byl od firmy Lely (58 %) a DeLaval (32 %), nepoměrně menší část farem nakoupila roboty od firem GEA, Insentec, Lemmer a SAC. Roboty od firem Boumatic, Happel a Prolion nebylo možné v hodnocení uvést vzhledem k malému počtu respondentů.
S obsluhou dojicích robotů neměla většina účastníků šetření bez ohledu na jejich výrobce žádné problémy. U robota firmy GEA označilo 16 % účastníků obsluhu za „náročnou až komplikovanou“, ale i v případě nejfrekventovanějších robotů od firem DeLaval a Lely 10 % chovatelů dojnic označilo obsluhu jako „náročnou“.
Pro kvalitu dojicího robota je rozhodujícím kritériem poruchovost. 88 % (480) majitelů robota od firmy Lely uvedlo, že se poruchy vyskytly jen zřídka nebo nikdy. Naproti tomu třetina farem provozujících robot od firmy GEA uvedla, že se poruchy zařízení vyskytovaly často nebo dokonce každý den. Nejčastější důvodem poruchy byl většinou software, což vedlo ke především špatné detekci struků. Také u robotů od firmy DeLaval uvedlo 21 % podniků výskyt častých poruch. Většinu poruch však naštěstí dokázali farmáři zvládnout vlastními silami - více než 60 % z nich uvedlo, že vyřešili více než 75 % problémů.
Provozovatelé dojicích robotů vyslovili nespokojenost především v oblasti detekce struků (neúspěšné nasazení dojicího zařízení) a čistěním vemene. Jako nedostatek uvedli farmáři i technologii pro vzorkování mléka. Odběr vzorků je podle nich poruchový a zařízení je buď nedostatečně kapacitní („Shuttle“ od Lely) nebo příliš velké a těžké (DeLaval).
So bewerten 830 Betriebe ihren Roboter
Top Agrar, 2011, s. 10, s. R 8-R 17




Článek : 114566 ; Vydáno : 14.10. 2011 ; Autor : Ing. Dana Nehasilová

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 123
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář