Opatření 2.2. Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství
Opatření 2.2. Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství
Podle prvních odhadů Eurostatu, skutečné příjmy zemědělců klesly průměrně o 6,3% v 2005 pro EU 25. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou dost velké. Lotyšsko + 25,9%, Estonsko + 23%, Irsko + 12,8%, Litva + 5,7%, Holandsko + 5,4%, ČR + 4%. Největší propad byl v Maďarsku s – 19,3%, Slovensku – 14,9%, Španělsku – 12%, Portugalsku – 11%, Slovinsku – 10,4%, Francii – 10,1% a Itálii s – 9,6%.
Na základě kontrolního závěru Nejvyššího kontrolního úřadu (dále NKÚ). se objevily informace, že podle zákona Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s. (dále PORLF, nebo PGRLF, a.s.) nemůže rozdělovat státní podporu.
Informujeme zájemce o podporu z Operačního programu Zemědělství, že Evropská komise schválila návrh České republiky na rozšíření možností podpor v rámci podopatření 1.1.1. Investice do zemědělského majetku a podpora mladým začínajícím zemědělcům
Novou předsedkyní výkonného výboru Pozemkového fondu bude Jiřina Böhmová (1952). Do čela tohoto orgánu ji na dnešním zasedání zvolilo prezídium Pozemkového fondu. Svého úřadu se Jiřina Böhmová ujme 16. 1. 2006.
Televize Nova uvedla 9. 1. 2006 v Televizních novinách reportáž týkající se zemědělství. V jedné části této reportáže, v níž se hovoří o dotacích poskytovaných Státním zemědělským intervenčním fondem, vystupuje i soukromý zemědělec Jaroslav Kreuz. Ten v reportáži tvrdí: „Dostat dotace od Ministerstva zemědělství je téměř nemožné. Za posledních deset let jsem nedostal žádnou.“
Zveřejnění dotací, jaké jdou do zemědělství, bere veřejnost i samotní příjemci vcelku bez problémů. Je to první resort, který nechává nahlédnout do výdajů, které jdou na podporu toho, na čem má stát i Evropská unie zájem.
Dnešní Hospodářské noviny zveřejnily jen cíleně vybrané jedince ze seznamu příjmů dotací za rok 2004 a 2005. Předkládáme kompletní seznam ze stránek SZIF.