Renata Šarjaková, 29. listopad 2005
Kontrola prodeje masa
Britští farmáři sami testují pomocí systému „PorkWatch“, zda je jejich maso na pultech obchodů řádně označeno.

Britští výrobci vepřového masa využívají již déle než dva roky vlastní kontrolní systém, který dohlíží na kvalitu vyprodukovaného masa. Do kontrolního systému s názvem „PorkWatch“ se dobrovolně sdružují farmáři, jejich rodinní příslušníci a odborníci na obchodování s masem, kteří navštěvují lokální supermarkety a testují, zda jsou výrobky z vepřového masa jasně a správně označovány. Každý obchod – v posledním průzkumu veřejného mínění, do něhož se zapojilo více než 400 dotázaných subjektů z celé země – využil zapojení do tohoto kontrolního systému pro prezentaci, identifikační označení a především pro dobrou reklamu čerstvého masa domácí provenience. V případě, že identifikační označení chybí nebo není správné, je urychleně odesláno hlášení na centrálu PorkWatch, ze které spolupracovník prodejní firmy kontaktuje a pomocí dotazů se snaží dopátrat, jak chyba mohla vzniknou, a dále se postará o odstranění vzniklé chyby. Od podzimu získali spolupracovníci rovněž oprávnění provádět nákup vzorků masa. Ty poté odvážejí do hlavního sídla „PorkWatch“.
Systém PorkWatch je financován národní asociací chovatelů prasat (NPA), která sdružuje chovatele prasat a zpracovatele vepřového masa. V pozadí dvouměsíčních farmářských kontrol figuruje standardní značka kvality pro uznané vepřové maso a masné výrobky. Pečeť bude možné používat pouze v řadě špičkových supermarketů.
Jednou z nedostatků britské výroby vepřového masa z hlediska konkurenceschopnosti (515 000 stád chovných prasat v roce 2004, v roce 1994 to bylo ještě 802 000) je nařízení, které ukládá chovatelům povinnost chovat prasnice volně na podestýlce ze slámy. To výslednou produkci masa prodražuje v porovnání např. s produkcí francouzskou nebo nizozemskou, jejichž produkce se pak výrazně tlačí na britský trh.
Aktuální data britské komise pro chov hospodářských zvířat a produkci masa prokazují, že ve Velké Británii stejně jako ve Švédsku dosahují farmáři nejvyšších výrobních nákladů na kilogram jatečné hmotnosti (1,30 EUR) v rámci celé Evropské unie. Nejvyšší hodnoty zde dosahují i variabilní náklady, na jejichž výši se negativně podílejí předpisy týkající se nutnosti chovu na podestýlce. Pro přežití britských chovatelů prasat je tedy velmi důležitá finanční prémie vyplácená za maso označené značkou kvality pohybující se ve výši od 16 do 30 centů. 
Zneužívání systému označování masa je velkým problémem, protože tak může dojít k tomu, že je levné importované zboží vydáváno na britskou kvalitu.      

DLG-Mitteilungen, 2005, č. 10, s. 10                                                               Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 135
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář