Renata Šarjaková, 13. květen 2008
Ropa zdraží agrární produkci

Ceny zemědělských produktů by letos měly kvůli růstu cen ropy vzrůst o pět až deset procent. Minulý týden to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Do jaké míry se růst nákladů promítne do cen potravin však podle něj bude záležet na samotném trhu.

 

Na zemědělství připadá téměř třetina celkové spotřeby nafty v České republice. Cena ropy se do cen zemědělských komodit promítá přes cenu nafty a dusíkatých hnojiv, která se vyrábějí ze zemního plynu. Od loňského května se přitom cena nafty zvedla z 27,8 koruny na 32,3 koruny za litr a cena dusíkatých hnojiv, která představují většinu používaných hnojiv, byla letos na jaře ve srovnání s loňským rokem dvojnásobná.
Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky se podíl nákladů na naftu na celkových nákladech za poslední rok zvýšil odhadem z pěti na deset procent. Nejnáročnější na spotřebu nafty jsou podle něj polní plodiny, u kterých se provádí orba, hlavně obiloviny, cukrová řepa a brambory. Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský odhadl, že při růstu ceny litru nafty o korunu se celkové náklady zemědělců zvýší o půl miliardy korun. Loni se náklady českých zemědělců pohybovaly kolem 105 miliard korun.
Jak konstatoval předseda Zemědělského družstva Bernartice Pavel Novotný, v České republice se spotřebuje v průměru 120 litrů nafty na hektar zemědělské půdy, a jestliže za poslední rok stoupla cena nafty zhruba o pět korun za litr, náklady na ni budou tedy přibližně o 600 korun na jeden hektar vyšší. Přitom průměrný výnos z jednoho hektaru se pohybuje kolem 20 tisíc korun.
Ceny zemědělských produktů však podle Veleby neporostou rovnoměrně. Nemělo by například zdražovat obilí. "Ceny obilí by mohly dokonce klesnout," uvedl Veleba s tím, že letos lze očekávat abnormální úrodu, k čemuž napomůže především počasí, tedy mírná zima, chladnější jaro s dostatkem srážek, a také meziroční nárůst ploch osetých obilninami. To by mělo pomoci především chovatelům kuřat, prasat ale i rybářům. Ti všichni se totiž dostávají do problémů kvůli dosavadnímu růstu cen krmného obilí.
Relativně největší ztráty hrozí zejména menším firmám s jedinou činností, kterým chybí pozemky. "Cena pšenice, která tvoří hlavní díl nákladů, vzrostla za půl roku z 2500 na současných 6000 až 6400 korun za tunu," řekl minulý týden například Miroslav Babka, šéf představenstva Lubské zemědělské, největšího chovatele kuřat v Plzeňském kraji a druhého v produkci prasat. Babka potvrzuje ze finanční problémy mohou mít zejména chovatelé bez pozemků, kterých je asi 60 procent u kuřat a 40 až 50 procent u prasat. Už nyní se mění struktura majitelů těchto firem a výrazně klesají stavy prasnic.



Zdroj: Agroweb

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 014
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář